Wzorce w umowach między przedsiębiorcami

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
rozwiń więcej
Treść wzorca należy oceniać z punktu widzenia jego typowego adresata.
Wzorzec umowny to ustawowe określenie jednostronnie przygotowanych przed zawarciem umowy, gotowych klauzul, redagowanych najczęściej w postaci formularzy określających treść umowy wraz z miejscami pustymi w zakresie zmiennych elementów umowy (jak oznaczenie strony, podpisy) do wypełnienia przez strony (wzorce te są przygotowane „z góry”).

Wzorzec umowny jest stosowany przez jedną ze stron, choć niekoniecznie musi być przez nią przygotowany (mógł być już wcześniej stosowany przez kogoś innego). Cechą wzorca umownego jest także to, że jest on przeznaczony do wielokrotnego wykorzystania w umowach zawieranych przez stronę, która się nim posługuje. Wzorce umowne to nie tylko często stosowane wzory umów, czy umowy typowe, ale do wzorców umownych zaliczamy także: ogólne warunki umów, regulamin, taryfy, formularze umów.

Co odróżnia wzorzec umowny od umowy?

  • umowa zazwyczaj zawierana jest na skutek indywidualnych uzgodnień stron, do których strony doszły negocjując warunki umowy;
  • cechą wzorców umownych jest ich powtarzalność, i zastosowanie ich szablonowego charakteru do stale prowadzonej działalności.

Porównaj: Co należy wiedzieć o umowie agencyjnej?

Jaki należy postępować z wzorcem umownym?

  • o wzorcu umownym należy drugą stronę poinformować (co do zasady więc, wzorzec umowny musi być drugiej stronie doręczony, bowiem wiąże on drugą stronę, jeżeli został jej doręczony przy zawarciu umowy);
  • doręczenie wzorca powinno nastąpić w taki sposób, aby druga strona miała możliwość zapoznać się z jego treścią przed zawarciem umowy;
  • także co do zasady wzorzec powinien być doręczony w całości;
  • treść wzorca powinna być sformułowana w sposób jednoznaczny i zrozumiały, bowiem ryzyko związane z nieścisłych wyrażeń ponosi podmiot, który zastosował wzorzec;
  • jeżeli obie strony posługują się swoimi, różnymi wzorcami, uznaje się, że wiążą strony tylko te postanowienia, które nie są ze sobą sprzeczne;
  • jeżeli posługiwanie się wzorcem jest w stosunkach danego rodzaju zwyczajowo przyjęte, a druga strona mogła z łatwością dowiedzieć się o jego treści, nie jest konieczne doręczenie (nie dotyczy to wzorców stosowanych w relacjach z konsumentami).

Strony zawierając umowę posłużyły się wzorcami umownymi. Przedstawiony przez stronę A wzorzec sporządzony został częściowo w języku angielskim i nie był przez to przez drugą stronę umowy w pełni zrozumiały. Czy niezrozumiałe postanowienia wzorca określone w obcym języku wiążą drugą stronę? Nie, treść wzorca należy oceniać z punktu widzenia jego typowego adresata. Jeżeli dla typowego adresata takiego wzorca, treść wzorca nie jest zrozumiała, uznaje się, że wzorzec nie wiąże drugiej strony umowy. (358 par 2 w zw. z 58)

Polecamy serwis Mała firma

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...