Jak wypełnić i złożyć wniosek o dofinansowanie wynagrodzeń z FGŚP

Pęśko Bożena
rozwiń więcej

Przedsiębiorca, organizacja pozarządowa, a także podmiot prowadzący działalność w zakresie pożytku publicznego mogą wystąpić o dofinansowanie wynagrodzeń i składek ZUS z FGŚP. Warunkiem wystąpienia o ten rodzaj wsparcia jest pogorszenie sytuacji ekonomicznej podmiotu ubiegającego się o pomoc wskutek zagrożenia epidemicznego, ograniczenie zatrudnienia oraz złożenie wniosku o dofinansowanie do dyrektora wojewódzkiego urzędu pracy.

Wniosek o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy, którymi w szczególności są dofinansowanie wynagrodzeń i zasadniczo składek na ubezpieczenia społeczne należnych od pracodawcy, uprawniony podmiot może złożyć w formie:

  • elektronicznej na portalu praca.gov.pl lub
  • dokumentu papierowego, przy czym jak wynika z informacji publicznych, ze względu na istniejące ograniczenia w działalności urzędów ta forma przekazania wniosku może spowodować wydłużenie jego rozpatrzenia i w konsekwencji opóźnienie w przekazaniu środków.

Do wniosku o dofinansowanie z FGŚP należy załączyć:

  • kopię porozumienia zawartego z przedstawicielstwem pracowników o warunkach obniżenia wymiaru czasu pracy lub wprowadzenia przestoju ekonomicznego;
  • wykaz pracowników, na których pracodawca będzie ubiegał się o dofinansowanie (według wzoru określonego elektronicznie); wykaz nie może obejmować pracowników, którzy uzyskali wynagrodzenie wyższe niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS (15 994,41 zł);
  • kopię pełnomocnictwa w przypadku osoby upoważnionej do reprezentacji podmiotu;
  • umowę o wypłatę świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy, która ma postać nieedytowalnego dokumentu.

Wniosek wraz z załącznikami stanowi jeden dokument, który należy podpisać za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu zaufanego.

Poniżej przedstawiamy instrukcję wypełniania wniosku o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy, w następstwie wystąpienia COVID-19.

Nagłówek wniosku

W nagłówku wniosku podmiot ubiegający się o wsparcie wskazuje miejscowość i datę wypełnienia dokumentu. Numer wniosku i umowy nadaje urząd.

Adresat wniosku (część A)

Wniosek należy złożyć do Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) właściwego ze względu na siedzibę podmiotu ubiegającego się o wsparcie.

Dane podmiotu ubiegającego się o dofinansowanie (część B)

W tej części dokumentu należy zamieścić dane identyfikacyjne podmiotu wnioskującego o wsparcie oraz jego reprezentantów (zgodnie z wpisem do KRS lub CEIDG). Omawiany wniosek zawiera 4 pozycje przeznaczone do wykazania reprezentacji podmiotu. Jeżeli liczba tych osób jest większa, do wniosku należy dołączyć dodatkową listę reprezentantów. Ponadto w celu usprawnienia kontaktu wnioskodawca podaje adres e-mail oraz telefon.

Osobą składającą wniosek może być zarówno reprezentant podmiotu, jak i inna osoba. Jeżeli jest dla nich wymagane pełnomocnictwo do występowania przed WUP, należy je obowiązkowo dołączyć do wniosku. 

Aby uzyskać dostęp do całego artykułu zamów abonament INFORLEX Twój Biznes. PROMOCJA! Teraz dwa dostępy w cenie 98 zł za miesiąc. Kup dostęp >>

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 15g, art. 31zo ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych - Dz.U. z 2020 r. poz. 374; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 875

  • komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 12 maja 2020 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym kwartale 2020 r. - M.P. z 2020 r. poz. 412

 

Alicja Kozłowska

specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń, praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziale kadrowo-płacowym

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...