Darowizna na przeciwdziałanie COVID-19 a rozliczenia podatkowe

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej

Samorządowa spółka z o.o. realizująca zadania w zakresie sportu i rekreacji przekazała lokalnemu szpitalowi środki ochrony (rękawiczki, maseczki, środki do dezynfekcji), które posiadała na stanie, a których nie wykorzystywała w związku z czasowym zamknięciem prowadzonych przez nią obiektów. Czy w związku z takim przekazaniem spółka może skorzystać ze szczególnych rozwiązań przewidzianych w przepisach tarczy antykryzysowej? Jak w takiej sytuacji rozliczyć VAT, biorąc pod uwagę fakt, że dokonując zakupu darowanych towarów, spółka odliczyła podatek naliczony?

Odpowiedź

Tak, jeśli zostały spełnione określone ustawowo warunki, spółka będzie mogła skorzystać z rozliczeń tarczy antykryzysowej przewidzianych dla darowizn. Po spełnieniu określonych prawem warunków takie przekazanie będzie mogło korzystać z opodatkowania VAT według stawki 0%.

Uzasadnienie

Specustawa, czyli ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: specustawa), wprowadziła do ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: u.p.d.o.p.) nową regulację. Zgodnie z nią od podstawy opodatkowania, ustalonej w celu obliczenia podatku lub zaliczki, podatnik może odliczyć nieodliczone na zasadach ogólnych darowizny przekazane w okresie od 1 stycznia 2020 r. do 30 września w 2020 r. na przeciwdziałanie COVID-19, określonym grupom podmiotów - w tym m.in. podmiotom wykonującym działalność leczniczą, wpisanym do wykazu, o którym mowa w art. 7 specustawy.

Aby darczyńca mógł skorzystać z omawianej regulacji, musi zostać spełnionych kilka warunków:

  • musi być dokonana przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych,
  • obdarowanym musi być podmiot należący do określonych ustawowo kategorii,
  • podatnik nie skorzystał w związku z dokonaną darowizną z odliczenia na zasadach ogólnych,
  • darowizny dokonano w ściśle określonym przedziale czasowym.

6 kroków do prawidłowego rozliczenia podatkowego darowizny rzeczowej na rzecz szpitala w okresie epidemii

Krok 1 - sprawdź status obdarowanego

Odliczeniu na szczególnych zasadach mogą podlegać jedynie darowizny dokonane na rzecz ściśle określonych kategorii podmiotów. Jedną z nich - i to taką, z którą możemy mieć do czynienia w analizowanym przypadku - są podmioty wykonujące działalność leczniczą, wpisane do wykazu, o którym mowa w art. 7 specustawy, czyli wykazu zawierającego podmioty wykonujące działalność leczniczą lub lekarzy i lekarzy dentystów wykonujących świadczenia opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Wykaz ten jest opracowywany przez właściwego miejscowo dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w porozumieniu z wojewodą. Podlega on ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym w drodze obwieszczenia wojewody oraz Biuletynie Informacji Publicznej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Oznacza to, że w analizowanym przypadku należy sprawdzić, czy szpital, na rzecz którego spółka dokonała darowizny, został wpisany do przedmiotowego wykazu. Jeśli tak jest, to pierwszy z warunków, których spełnienie jest niezbędne do odliczenia darowizny, należy uznać za spełniony.

WAŻNE

Wykazy podmiotów wykonujących działalność leczniczą w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 dla poszczególnych województw można pobrać w formacie PDF ze strony www.nfz.gov.pl.

Krok 2 - przeanalizuj cel darowizny

Aby skorzystanie z regulacji art. 38g u.p.d.o.p. było możliwe, musi ona zostać dokonana „na przeciwdziałanie COVID-19”. Pojęcie to zostało zdefiniowane w art. 2 specustawy. Zgodnie z tym przepisem, ilekroć w ustawie jest mowa o „przeciwdziałaniu COVID-19”, rozumie się przez to wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków, w tym społeczno-gospodarczych, tej choroby. W naszym przypadku warunek ten bez wątpliwości należy uznać za spełniony.

Krok 3 - upewnij się, że darowizna nie została odliczona na zasadach ogólnych

Aby istniała możliwość skorzystania z analizowanych, szczególnych rozwiązań tarczy antykryzysowej, kwoty, które mają podlegać odliczeniu, nie mogły zostać odliczone na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 i 8 u.p.d.o.p. Przepis ten przewiduje odliczenia na zasadach ogólnych dla darowizn, mówiąc w uproszczeniu, na cele pożytku publicznego oraz kształcenia zawodowego w szkołach publicznych.

Aby uzyskać dostęp do całego artykułu zamów abonament INFORLEX Twój Biznes. PROMOCJA! Teraz dwa dostępy w cenie 98 zł za miesiąc. Kup dostęp >>

Małgorzata Masłowska

prawnik, redaktor merytoryczny dwutygodnika „Rachunkowość Budżetowa”, specjalizuje się w tematyce prawa podatkowego i prawa pracy

Podstawy prawne

  • art. 2, art. 7 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 374; ost. zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 695)

  • art. 18 ust. 1 i 8, art. 38g ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 865; ost. zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 695)

  • § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 marca 2020 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 527; ost. zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 736)

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...