ŁÓDZKIE SPOTKANIE NA STYKU PRAWA, PODATKÓW I BRANŻY TSL

Mariański Group
Profesjonalizm & Pasja
rozwiń więcej
ŁÓDZKIE SPOTKANIE NA STYKU PRAWA, PODATKÓW I BRANŻY TSL
Profesor Adam Mariański i Kancelaria Prawno-Podatkowa Mariański Group serdecznie zaprasza na ŁÓDZKIE SPOTKANIE NA STYKU PRAWA, PODATKÓW I BRANŻY TSL, które odbędzie się 10 marca 2016 roku w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A. w Łodzi przy ul. Tymienieckiego 22/24. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia. Publikujemy list prof. Adama Mariańskiego oraz program konferencji.

Serdecznie zapraszamy na ŁÓDZKIE SPOTKANIE NA STYKU PRAWA, PODATKÓW I BRANŻY TSL, które odbędzie się 10 marca 2016 roku w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A. w Łodzi przy ul. Tymienieckiego 22/24.

Z moich doświadczeń, związanych z wieloletnim reprezentowaniem podmiotów z branży TSL i doradzaniem im, wynika, że napotykają one każdego dnia w swojej działalności na szereg problemów prawnych i podatkowych, są też wyjątkowo bacznie obserwowane przez organy podatkowe.

Niewątpliwie, przepisy prawa związanego z transportem, logistyką i spedycją charakteryzują się wysokim stopniem skomplikowania, a poziom techniki ustawodawczej pozostawia wiele do życzenia. Przepisy, szczególnie dotyczące kwestii pracowniczych i podatkowych, bywają tworzone w pośpiechu, bez głębszej refleksji, często są ze sobą niespójne, a nawet wewnętrznie sprzeczne. Problemem jest również praktyka działań administracji państwowej oraz sądów, które w podobnych sytuacjach wydają zupełnie różne rozstrzygnięcia.

Powoduje to (w połączeniu z niepewnością dotyczącą codziennej aktywności, trudnościami z weryfikacją kontrahentów oraz ze skomplikowanymi strukturami prawno-organizacyjnymi prowadzonej działalności), że droga, którą podążają przedsiębiorcy z branży TSL, jest wyjątkowo wyboista.

ŁÓDZKIE SPOTKANIE NA STYKU PRAWA, PODATKÓW I BRANŻY TSL, które odbędą się 10 marca 2016 roku, ma wskazać przedsiębiorcom bezpieczną drogę rozwoju ich działalności, która oparta będzie na najkorzystniejszych i najbezpieczniejszych rozwiązaniach podatkowych i prawnych. Bezpłatne spotkanie podzielone będzie na cztery bloki tematyczne.

Pierwszym z nich będzie specyfika sukcesji biznesu w firmach transportowych, a więc problematyka zapewnienia ciągłości biznesu i znalezienia następcy w firmach rodzinnych oraz zabezpieczenia ich przed kryzysem związanym z koniecznością dokonania zmiany pokoleniowej. Przedstawimy wiele aspektów związanych z tym procesem – od prawnych poprzez organizacyjne, aż po budowanie samej strategii sukcesji.

Drugi blok poświęcony zostanie problematyce międzynarodowej dostawy towarów, w szczególności w zakresie używania w praktyce transportowej formuł INCOTERMS oraz Konwencji CMR. Naświetlimy zagrożenia wynikające ze stosowania różnych regulacji oraz rozwiązania ułatwiające prowadzenie przez Państwa działalności, w tym możliwość dofinansowania z funduszy unijnych.

Trzeci blok będzie dotyczył spraw pracowniczych i koncentrował się, m.in., na problemie tzw. kabinówek, a także rozliczeń związanych z samochodami służbowymi, używanymi przez pracowników do celów prywatnych na gruncie podatku dochodowego.

W ramach czwartego bloku przedstawione zostaną najważniejsze zagadnienia podatkowe istotne dla branży TSL – zarówno w kwestiach podatku od towarów i usług (takich jak zasady prawidłowego tworzenia umów świadczonych dla podmiotów zagranicznych, rozliczenia zakupów paliwa do różnego rodzaju pojazdów, zwrot VAT przy zagranicznych usługach transportowych, kontrola VAT w firmach transportowych), jak i kwestii podatku dochodowego. Przedstawione zostaną również zasady kontroli podatkowej, sposoby przygotowania się do niej.

W trakcie spotkania zaproszeni eksperci z jednej strony wskażą Państwu największe zagrożenia, ale również pokażą, jak można ich uniknąć, a często – dzięki wprowadzeniu odpowiednich struktur – nawet zaoszczędzić znaczne kwoty.

Z wyrazami szacunku,

prof. dr hab. Adam Mariański

Doradca podatkowy, adwokat

Profesor nadzwyczajny w Katedrze Materialnego Prawa Podatkowego Uniwersytetu Łódzkiego oraz Partner Zarządzający w Kancelariach Mariański Group

ŁÓDZKIE SPOTKANIE NA STYKU PRAWA, PODATKÓW I BRANŻY TSL - PROGRAM

9.00 – 9.30 Rejestracja uczestników, rozdanie materiałów.

9.30 – 10.00 Powitanie gości, wstęp.

Prof. Adam Mariański – „Największe zagrożenia dla branży TSL”

10.00 – 11.00 Blok 1 Sukcesja biznesu w firmach transportowych.

1. Czym jest sukcesja biznesu?

2. Tajemnice udanej sukcesji. Realizacja sukcesji w 2016 r. – nowe możliwości, nowe wyzwania.

3. Sukcesja w branży transportowej – zagrożenia i najlepsze rozwiązania.

11.00 – 11.15 Przerwa.

11.15 – 13.30 Blok 2 Dostawa towarów – aspekty międzynarodowe.

1. Zasady dostawy Incoterms – analiza praktyczna.

2. Konwencja CMR – aspekty praktyczne.

13.30 – 14.15 Przerwa.

14.15 – 15.45 Blok 3 Rozliczenia dotyczące pojazdów wykorzystywanych w działalności gospodarczej w branży TSL.

1. Polityka samochodowa firmy w kontekście VAT oraz podatku dochodowego:

a. odliczenie 100% czy 50% VAT?

b. ryczałt na użytek prywatny.

2. Kabinówki – jak rozliczać nocleg kierowców w świetle najnowszego orzecznictwa?

3. Jak rozliczać karty paliwowe? Nowe możliwości.

15.45 – 16.00 Przerwa.

16.00 – 17.30 Blok 4 Podatkowe aspekty działania w branży TSL.

1. Rozliczenia w podatku VAT, dotyczące paliwa, usług magazynowych.

2. Kontrole podatkowe – kluczowe aspekty dotyczące branży TSL. Jak się przygotować do kontroli?

17.30 – 18.00 Zakończenie konferencji, networking.

Termin: 10 marca 2016 r.

Miejsce: Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. Duża Sala Konferencyjna

ul. Ks. Tymienieckiego 22/24, 90-349 Łódź

Zgłoszenia na konferencję prosimy kierować do dnia1 marca 2016 r. przez

e-mail: konferencje@marianskigroup.pl

stronę internetową: http://www.mg-konferencje.pl

oraz telefonicznie: +42 207-76-69

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...