Konferencja „Odpowiedzialność osobista członków zarządu, dyrektorów finansowych i głównych księgowych”

Konferencja „Odpowiedzialność osobista członków zarządu, dyrektorów finansowych i głównych księgowych” / inforCMS
W dniu 28 września 2015 r. w Warszawie odbędzie się konferencja poświęcona problematyce odpowiedzialności osobistej, cywilnej i karnej, kadry kierowniczej firm (w tym członków zarządu, dyrektorów finansowych i głównych księgowych) za zobowiązania wynikające z ich działalności. Konferencję organizuje Akademia Biznesu MDDP. Infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Cel konferencji

Na osobach pełniących w spółkach funkcje prezesów, członków zarządu i głównych księgowych spoczywa ogromna odpowiedzialność. Ich działania są sformalizowane licznymi aktami prawnymi, jednak zdarzają się przypadki, że decyzja podjęta pod wpływem impulsu, stresu, czy błędnych danych może spowodować naruszenie prawa. Wiele ustaw, poza kodeksem karnym i kodeksem karnym skarbowym, zawiera regulacje karne. W gąszczu przepisów problematycznym jest właściwie ocenić ryzyka związane z biznesową aktywnością lub jej brakiem.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Prowadzący

Aldona Pietrzak – radca prawny oraz wspólnik w Kancelarii GESSEL. Kieruje działem korporacyjnej obsługi spółek oraz odpowiada za prace zespołu audytu przygotowującego analizy prawne przedsiębiorstw na potrzeby transakcji kapitałowych. Specjalizuje się w obsłudze korporacyjnej spółek oraz prawie papierów wartościowych, przede wszystkim w publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Michał Boryczka – radca prawny w Kancelarii Prawnej GESSEL. Doradza w zakresie transakcji prywatyzacyjnych, opracowywania programów opcji menedżerskich oraz bieżącej obsługi prawnej stowarzyszeń i fundacji. Uczestniczy w pracach zespołu prawników przygotowujących prospekty emisyjne oraz analizy due diligence na potrzeby transakcji.

Łukasz Czekański – doradca podatkowy, counsel w zespole prawa podatkowego WKB. Specjalizuje się w doradztwie dla Klientów biznesowych w zakresie prawa podatkowego, w szczególności w przygotowywaniu struktur podatkowych, związanych z szeroko pojętą restrukturyzacją podmiotów gospodarczych. Doradza Klientom również w zakresie bieżącej obsługi podatkowej oraz reprezentuje Klientów w postępowaniach podatkowych oraz sądowo-administracyjnych.

Anna Wyrzykowska – adwokat, członek zespołu nieruchomości i procesu inwestycyjnego Kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr. Współpracuje z zespołem fuzji i przejęć, zespołem corporate governance oraz zespołem rozwiązywania sporów i postępowań sądowych. Specjalizuje się głównie w prawie obrotu nieruchomościami oraz doradza we wszelkich etapach budowlanego procesu inwestycyjnego. Posiada także wieloletnie doświadczenie w zakresie szeroko rozumianego prawa korporacyjnego.

Krzysztof Pawlisz – partner, radca prawny Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Na początku kariery zawodowej pracował w warszawskiej firmie prawniczej EVIP, a następnie jako główny doradca prawny Zarządu Banku Pocztowego S.A. W latach 1995-98 kierował kancelarią prawną stowarzyszoną z Coopers & Lybrand. Został partnerem połączonych kancelarii prawnych PricewaterhouseCoopers, odpowiedzialnym za usługi prawne w zakresie finansów, bankowości, obrotu papierami wartościowymi.

Marcin Kolasiński – radca prawny, wspólnik  Kieszkowska Rutkowska Kolasiński Kancelaria Prawna sp. j. Posiada bogate doświadczenie szczególnie w kwestiach związanych z ochroną konkurencji i konsumentów, zwalczeniem nieuczciwej konkurencji, zamówieniami publicznymi, compliance, bezpieczeństwem produktów, rozwiązaniami prawnymi sektorów regulowanych oraz doradztwem korporacyjnym.

Program

9:30-10:00 – rejestracja uczestników, powitalna kawa

10:00-11:15 – Aldona Pietrzak, Michał Boryczka – GESSEL Kancelaria Prawna - Odpowiedzialność członków zarządu, dyrektorów finansowych i głównych księgowych

1.  Odpowiedzialność cywilna i karna.

2.  Odpowiedzialność dotycząca obowiązku wnioskowania o ogłoszenie upadłości spółki.

3.  Staranność wynikająca z zawodowego charakteru pełnienia funkcji członka zarządu.

4.  Kiedy członek zarządu odpowiada jedynie za własne decyzje, a kiedy za działania całej spółki i wspólników?

5.  Odpowiedzialność dyrektorów finansowych i głównych księgowych.

11:15-11:30 – przerwa kawowa

11:30-12:30 – Łukasz Czekański – WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr Sp. k. - Odpowiedzialności członków zarządu za zaległości podatkowe spółek kapitałowych

1. W jakich sytuacjach członek zarządu może odpowiadać za zaległości podatkowe spółki kapitałowej?

2. Czy wszyscy członkowie zarządu mogą odpowiadać za zaległości podatkowe spółki?

3.  W jaki sposób członek zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności?

4.  Na co należy zwrócić uwagę aby taką odpowiedzialność ograniczyć lub wyeliminować?

5.  Omówienie wybranych przypadków odpowiedzialności, które zdarzają się w praktyce.

12:30-13:30 – Anna Wyrzykowska – WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr Sp. k. - Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych w świetle prawa karnego oraz skarbowego

1.  Zakaz pełnienia funkcji członka zarządu – omówienie art. 18 Kodeksu spółek handlowych.

2. Odpowiedzialność karna na gruncie Kodeksu spółek handlowych.

3. Odpowiedzialność karna na gruncie Prawa upadłościowego i naprawczego.

4. Odpowiedzialność karna na gruncie Kodeksu karnego – omówienie najważniejszych przestępstw.

5. Odpowiedzialność na gruncie Kodeksu karnego skarbowego – omówienie najczęstszych przypadków odpowiedzialności.

13:30-14:30 – lunch

14:30-15:30 – Krzysztof Pawlisz – Sołtysiński Kawecki & Szlęzak - Odpowiedzialność cywilnoprawna i odszkodowawcza członków zarządu

1.  Za co i wobec kogo odpowiada członek Zarządu?

2.  Jakie są przesłanki odpowiedzialności cywilnej?

3. Odpowiedzialność z tytułu naruszenia przepisów KSH.

4. Inne podstawy odpowiedzialności cywilnej (odszkodowawczej).

5. Praktyczne sposoby ograniczenia ryzyka odpowiedzialności. Ubezpieczenie D&O.

15:30-16:30 – Marcin Kolasiński – Kieszkowska Rutkowska Kolasiński Kancelaria Prawna sp. j. - Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych w świetle prawa konkurencji

Informacje organizacyjne

Koszt uczestnictwa:
– jednej osoby 1290 zł + 23% VAT,
– dwóch lub więcej osób z jednej firmy 1190 zł/os + 23% VAT.

PROMOCJA!
Przy zgłoszeniu do 31 sierpnia koszt uczestnictwa wynosi 990 zł/os. + 23 % VAT

Cena obejmuje: uczestnictwo w konferencji, materiały szkoleniowe, przerwy kawowe, lunch, certyfikat.

Formularz zgłoszeniowy

Miejsce zajęć:  
Hotel The Westin Warsaw
Al. Jana Pawła II 21, 00-854 Warszawa

Informacje:     
Anita Musiał
tel. (022) 208 28 33, fax (022) 211 20 90
anita.musial@akademiamddp.pl

Moja firma
4 godziny 17 minut ze Szczecina do stolicy. Zachodniopomorscy przedsiębiorcy liczą, że Pendolino sprowadzi lepszą koniunkturę na lokalne rynki
17 paź 2024

Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował, że już od 14 grudnia do regularnego rozkładu jazdy w relacji Szczecin-Warszawa dołączy długo oczekiwane w Szczecinie Pendolino. Skróci czas przejazdu w obie strony o niespełna godzinę, czy to dużo?

Rząd odkłada obowiązkowe e-faktury, ale przedsiębiorcy nie rezygnują z przygotowań do wdrożenia systemu KSeF
17 paź 2024

Jak wiadomo, ostatecznie zgodnie z nowym harmonogramem, przedsiębiorcy, których roczna sprzedaż przekroczy 200 mln zł w 2025 roku, będą musieli wdrożyć KSeF od 1 lutego 2026 roku. Pozostałe firmy będą miały czas do 1 kwietnia 2026 roku.

Drewno w gospodarce: główną barierą właściwego wykorzystania są stereotypy głęboko zakorzenione w świadomości Polaków
17 paź 2024

Polacy postrzegają drewno głównie w kontekście tradycyjnych wyrobów, takich jak meble czy domy wiejskie. Tymczasem jego potencjał w produkcji innowacyjnych, ekologicznych produktów pozostaje nieznany. To ważne, by poznali pełne spektrum, w konteście dekrbonizacji i gospodarki obiegu zamkniętego.

Aktualizacja oprogramowania w firmie: jak ją przeprowadzać, by uniknąć problemów – wnioski po światowej awarii systemów Windows
17 paź 2024

Jakie skutki może mieć błędna aktualizacja oprogramowania, przekonał się o tym niemal cały świat gdy takie zdarzenie sparaliżowało lotniska i banki, nie liczą mniej spektakularnie działających przedsiębiorstw. Czy firmy wyciągnęły i wyciągają z tego wnioski?

Polacy wyszaleli się na wakacjach i aż do Sylwestra będą oszczędzać na hotelach i restauracjach? Branżę ogarnął pesymizm
16 paź 2024

Branża hoteli, restauracji i cateringu, fachowo określana jako HoReCa utraciła cały entuzjazm, który niósł ją przez pierwsze trzy kwartały tego roku. Z lidera optymizmu wśród branż spadła do roli przewodzącego pod względem pesymizmu. Co jest tego przyczyną?

Gwałtowny wzrost niewypłacalności przedsiębiorstw [RAPORT]
15 paź 2024

Z Globalnego Raportu o Niewypłacalności, Allianz Trade wynika, że firm mających problemy z niewypłacalnością jest coraz więcej. W 2024 r. odnotowano gwałtowny wzrost, który będzie się zwiększał w kolejnym roku. Stabilizacji można oczekiwać dopiero w 2026 r. 

Świadczenie interwencyjne wyklucza część poszkodowanych przedsiębiorców? Apel rzeczniczki MŚP ws. świadczenia interwencyjnego
15 paź 2024

Świadczenie interwencyjne wyklucza część poszkodowanych przedsiębiorców? Apel rzeczniczki Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszki Majewskiej w sprawie świadczenia interwencyjnego. Wnioski o to świadczenie można składać do ZUS od 5 października 2024 r.

Indywidualna działalność gospodarcza: jak dokonać pierwszego i kolejnych wpisów do CEIDG
14 paź 2024

Rejestracja działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z obowiązkiem dokonania wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jest to podstawowy rejestr dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólników spółek cywilnych.

Klient ma zawsze rację, czego więc wymaga od firmy, w której chce zostawić pieniądze w czasach nowoczesnych technologii
13 paź 2024

Jeszcze kilka lat temu udogodnienia, takie jak kasy samoobsługowe, płatności odroczone, chatboty czy aplikacje mobilne umożliwiające zbieranie punktów i wymienianie ich na kody rabatowe, były czymś, co wyróżniało daną firmę na tle innych. Dziś jest to standard, must have.

Nie robią szkoleń z ochrony danych osobowych, lekceważą hakerów i ukrywają skutki kradzieży danych
11 paź 2024

Czy firmy szkolą swoich pracowników w zakresie ochrony danych osobowych więcej niż tylko na początku zatrudnienia? Jaki odsetek przedsiębiorstw nie robi tego wcale? Czy wiedzą, jak postępować w przypadku wycieku danych? 

pokaż więcej
Proszę czekać...