II edycja specjalistycznych warsztatów pt. „Art. 44 - Zmiany w prawie energetycznym a obowiązki przedsiębiorstw w zakresie księgowości”

Wraz z Zespołem CBE Polska zapraszamy do udziału w II edycji specjalistycznych warsztatów pt. „Art. 44 - Zmiany w prawie energetycznym a obowiązki przedsiębiorstw w zakresie księgowości”, które odbędą się 17 czerwca br. roku w Warszawie.

1 stycznia 2014 r. w życie weszły nowe przepisy dla przedsiębiorstw z sektora energetycznego i gazowego, które w rewolucyjnym stopniu zmieniają zakres obowiązków w sposobie sporządzania bilansów, sprawozdań oraz badaniu ich prawidłowości. Mowa w szczególności o zmianach wprowadzonych w art. 44 u-Pe, jak również o obowiązkach sprawozdawczych wynikających z ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości, w kontekście której rozpatrywać należy znowelizowane obowiązki nałożone na przedsiębiorstwa.

Organizatorzy wydarzenia przypominają, że zmiany wprowadzone w art. 44 u-Pe dotyczą wszystkich przedsiębiorstw energetycznych, a nie tylko przedsiębiorstw prowadzących działalność objętą koncesją. Nową i niezwykle istotną modyfikacją jest wprowadzenie konieczności poddania badaniu sprawozdania finansowego obejmującego bilans oraz rachunek zysków i strat sporządzonych w zakresie działalności związanej z dostarczaniem paliw gazowych lub energii. Dodatkowo wprowadzono też zmiany w zakresie zapewnienia równoprawnego traktowania odbiorców oraz eliminowania subsydiowania skrośnego pomiędzy działalnościami związanymi z dostarczaniem paliw gazowych lub energii.

Wśród najważniejszych zagadnień:

  • prawo energetyczne a nowe obowiązki przedsiębiorstw energetycznych w zakresie księgowości, sprawozdawczości finansowej, rachunkowości i bilansu
  • wpływ zmiany w art. 44 na poszczególne podmioty z rynku
  • wyzwania i obowiązki nałożone na przedsiębiorstwa znowelizowanymi przepisami w tym:
  • zmiany dotyczące sprawozdań finansowych zawierających rachunek zysków i strat, które należy wykazać z podziałem na poszczególne grupy odbiorców określone w taryfie
  • zasady badania sprawozdań pod względem zapewnienia równoprawnego traktowania odbiorców oraz eliminowania subsydiowania skrośnego pomiędzy działalnościami związanymi z dostarczaniem ciepła, wytwarzaniem, przesyłaniem dystrybucją i obrotem

Organizatorzy zaplanowali specjalny blok dyskusyjny, który poświęcony będzie rozstrzygnięciu najbardziej problematycznych kwestii związanych z uaktualnionymi regulacjami. Podczas debaty eksperci będą odpowiadać na szczegółowe pytania uczestników oraz rozstrzygać wątpliwości interpretacyjne wynikające m. in. z braków i nieścisłości w przepisach prawnych.

W związku z powyższym, każdego zgłaszającego się uczestnika zachęcamy do przesyłania pytań, które następnie zostaną przekazane prowadzącym, by mogli przygotować wyczerpujące i zadowalające odpowiedzi. Termin przesyłania pytań mija 6 czerwca 2014 roku. Pytania prosimy przesyłać na adres mailowy: biuro@cbepolska.pl

Do udziału Organizatorzy zapraszają wszystkie przedsiębiorstwa energetyczne zobligowane do stosowania nowych przepisów (nie tylko prowadzących działalność objętą koncesją). W szczególności przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą w zakresie: wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania, obrotu i dystrybucji paliw lub energii.

Więcej informacji o warsztatach pod nr telefonu 22 82 77 123 lub pod linkiem:

http://cbepolska.pl/pl/warsztaty-art44.html

Źródło: CBE Polska

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...