Przede wszystkim - dostrzec człowieka! Wyzwania HR w Poznaniu

Wyzwania HR - Poznań, listopad 2012
Pracownik, menedżer, przywódca… a może bezrobotny? Zespół czy jednostka? Kto jest najważniejszy z punktu widzenia sukcesu organizacji? Podczas poznańskiej edycji konferencji Wyzwania HR, organizowanej przez portal Pracuj.pl najważniejszy stał się człowiek. Podczas 8 tematycznych sesji prelegenci i uczestnicy zastanawiali się w jaki sposób HR może wspierać rozwój ludzi, by oni mogli rozwijać organizacje. Sprawdzali czy mentoring jest odpowiedzią na potrzeby i dylematy rozwojowe dzisiejszych menedżerów, jak umacniać identyfikację pracowników z firmą, z jednostek budować zintegrowany zespół, a także czy osoby zagrożone zawodowym wykluczeniem mogą stanowić istotną korzyść dla firmy.

Podczas pierwszej sesji tematycznej Joanna Malinowska-Parzydło, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Mentoringu oraz Personal Brand Institute przekonywała, że mentoring jest „starą jak świat” metodą rozwoju ludzi skuteczną zarówno w czasach kryzysu, jak i prosperity. Wskazywała, że menedżerowie funkcjonujący w wysoce konkurencyjnym środowisku, w kluczowych momentach zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym potrzebują doświadczonych przewodników.

Rolą dobrego mentora jest wskazanie sedna spraw oraz pokazanie sprawdzonej przez siebie drogi dotarcia do podobnego celu. Także docieranie do źródeł motywacji. Mentor pomaga w projektowaniu długoterminowego sukcesu, odnajdując to, co w nas najlepsze. Dobry mentor potrafi wskazać nasze silne strony oraz umiejętnie wykorzystać nasze indywidualne, unikatowe cechy by dodatkowo wzmocnić przyjętą postawę” – tłumaczy Joanna Malinowska-Parzydło.

Dzięki mentorowi, menedżerowie potrafią lepiej zdefiniować cele oraz odnajdują właściwą drogę do ich realizacji. Stają się także lepszymi szefami lub wodzami, o czym dalej mówił Szymon Kudła z Centrum Szkoleniowego Jet. Wskazywał on, że „Przykłady zachowań i czynów wybitnych przywódców to najlepszy sposób na kształtowanie postaw lidera wśród innych (…) ludzie będą robili to, co sam robisz a nie to do czego nawołujesz”. Szymon Kudła podkreślił także, że „Przywódca angażuje cały zespół pokazując, że każdy z jego członków jest istotny i przyczynia się do osiągnięcia zbiorowego sukcesu”.

Z kolei Marek Raczyński z Lidl wskazywał 6 obszarów służących integrowaniu ludzi – od etapu odrębnych indywidualności do zaangażowanych pracowników tworzących zgrany, spójny i zmotywowany zespół. Według Marka Raczyńskiego kluczem do sukcesu wpływającym na identyfikację pracownika z firmą jest zarówno proces inicjacji - która może przybierać zarówno formułę wieloetapowych, złożonych i niekiedy tajemniczych rytuałów, ale w większości współczesnych organizacji oznacza po prostu wieloetapowy proces rekrutacji – jak i korporacyjny dress-code i symbole przyjęte w organizacji. Jednoczące bywa identyfikowanie wspólnego wroga a następnie wspólne działania mające na celu osiągnięcie przewagi nad konkurentem. Także precyzyjne określanie mierników sukcesu i źródeł potęgi służy wzmacnianiu poczucia przynależności pracowników do organizacji.

Druki PIT 2012 / 2013 - PIT-37, PIT-36 i inne formularze do rozliczeń rocznych

Karta podatkowa 2013 - stawki

Nie płacisz dostawcom – nie masz kosztów i nie odliczasz VAT

„Silne grupy – jak np. Policja, Masoni czy… więźniowie mają również jasną i przejrzystą strukturę, są hierarchiczne a ich członkowie wyznają wspólne wartości. Poza tym, mają mocnych liderów oraz stawiają wysokie wymagania swoim członkom. Innymi słowy: jeśli chcesz do nas dołączyć musisz się mocno natrudzić. Jest to zresztą uzasadnione psychologicznie – jako ludzie mamy tendencję do podwyższania naszej subiektywnej oceny tego, na co ciężko zapracowaliśmy” dodał Marek Raczyński z Lidl.

O angażowaniu pracowników oraz kandydatów do pracy mówiła także Daria Siwka z bardzoHR oraz Joanna Paulińska z Carlsberg prezentując praktyczny przewodnik „Jak wdrożyć karierowy fanpage na Facebook.com”. „Tworząc fanpage postanowiliśmy pokazać pracowników odpowiedzialnych za usługi finansowe. Mimo, że z zewnątrz kojarzą się tylko z żmudnym liczeniem, odpowiedzialnością finansową czy wystawianiem faktur, my staraliśmy się ukazać przede wszystkim, że to ludzie czerpiący wielką satysfakcję z pracy. Pokazaliśmy, że także ta praca bywa zabawna, że nasi pracownicy to ciekawi i fajni ludzie, którzy potrafią się wyluzować, mają zainteresowania, pasje, lubią prywatnie się spotykać, mają rodziny i dzieci” – opisywała projekt realizowany na rzecz Carlsberg Daria Siwka.

Podczas debaty panelowej p. Elżbieta Flasińska z Grupy Pracuj Solutions przytoczyła kluczowe wyniki tegorocznej edycji raportu portalu Pracuj.pl oraz Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych „Wyzwania HR 2013”. Rozpoczęła również dyskusję nt. roli HR we współczesnych organizacjach. Joanna Malinowska-Parzydło z Polskiego Stowarzyszenia Mentoringu oraz Personal Brand Institute zauważyła, że polscy praktycy HR mają ogromne ambicje i misję brania odpowiedzialności za działania daleko wykraczające poza ramy HR.

O poskramianiu aspiracji menedżerów HR, konieczności dostosowywania narzędzi HR do ludzi i organizacji, nie zaś dopasowywaniu firmy i pracowników do zaawansowanych instrumentów mówiła także Marta Kucharska z Sage w wystąpieniu „Wszystko można robić lepiej niż robi się dzisiaj” Henry Ford… Ambitny dział HR składa otwartą samokrytykę”.

Podczas kolejnej sesji Ewa Przybylska i Eryk Kurkowski z firmy Ingeus zastanawiali się nad korzyściami zatrudniania osób bezrobotnych bądź zagrożonych wykluczeniem zawodowym. „Dzisiejszy bezrobotny to jutro potencjalnie wartościowy pracownik. Dlaczego? Dlatego, że pozwala w praktyce sprawdzić model zarządzania różnorodnością. W tym przypadku różnorodnością osób, środowisk, doświadczeń, kompetencji i wiedzy. Wszystkie te elementy mają swoje przełożenie na pracę w zespole i pozwalają czerpać korzyści dla organizacji. Dając szansę osobom z różnych grup społecznych możemy zaspokoić potrzeby różnych grup docelowych czyli klientów. Oni także są różni i potrzebują odmiennego podejścia. Mając w swoim zespole osoby powyżej 50 roku życia czy osoby samotnie wychowujące dzieci firma ma okazję poznać potrzeby tych grup społecznych. Może to oznaczać dostęp do innowacyjnych i praktycznych pomysłów na rozwój firmy, w tym zaadresowanie potrzeb takich odbiorców” – twierdzą wspólnie Ewa Przybylska i Eryk Kurkowski z Ingeus.

Na zakończenie poznańskiej edycji konferencji Wyzwania HR Izabela Bartnicka oraz Urszula Zając-Pałdyna zaprezentowały kreatywne i angażujące pomysły na budowanie wewnętrznej integralności oraz podnoszenie motywacji wśród pracowników Grupy Pracuj Solutions. O tym, że te rozwiązania są bardzo wysoko oceniane przez pracowników świadczy pierwsze miejsce Grupy Pracuj Solutions w badaniu Najlepsi Pracodawcy AON Hewitt w kategorii małych i średnich przedsiębiorstw w roku 2011.

Słuchacze mogli wziąć udział w 8 sesjach tematycznych. W konferencji udział wzięło ponad 160 Dyrektorów Personalnych, Specjalistów ds. Rekrutacji oraz przedstawicieli branży HR.

Kolejne spotkanie z cyklu Wyzwania HR odbędzie się 12 lutego 2013 roku – po raz pierwszy w Warszawie. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: http://www.wyzwaniahr.pl/.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...