Ogólnopolska konferencja naukowa „Prawa mniejszości”

Ogólnopolska konferencja naukowa „Prawa mniejszości”/ Fot. Fotolia / Fotolia
Koło Naukowe Prawa Międzynarodowego i Praw Człowieka UKSW działające przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ma zaszczyt i przyjemność zaprosić do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Prawa mniejszości”. Odbędzie się ona 6 grudnia 2018 r. w Auli im. R. Schumana w budynku Auditorium Maximum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy ul. Wóycickiego 1/3 w Warszawie. Patronat nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Celem konferencji jest dokonanie analizy istniejącego stanu prawnego dotyczącego mniejszości oraz oceny regulacji prawnych mających na celu ochronę praw mniejszości oraz zagwarantowanie ich przestrzegania, a także skuteczności podmiotów prawa międzynarodowego i organizacji międzynarodowych w zwalczaniu tych naruszeń. Referaty wygłoszone podczas konferencji mają doprowadzić do wysunięcia wniosków de lege ferenda co do możliwości faktycznego zapewniania ochrony praw mniejszości zarówno w prawie krajowym, jak i międzynarodowym, a także sposobów efektywniejszego przeciwdziałania przejawom dyskryminacji.

Tematyka konferencji obejmuje zagadnienia związane z okolicznościami, mającymi wpływ na uwzględnienie poszczególnych praw mniejszości i uznanie ich za istotne w prawie międzynarodowym, a także sposoby zapobiegania i zwalczania konfliktów, które powstają na tle rasowym, narodowościowym, etnicznym i kulturowym. Szczególną uwagę chcemy poświęcić kwestii przymusowej asymilacji oraz przesiedleniom mniejszości, wpływowi bliskości kulturowej i językowej na procesy asymilacji. Interesuje nas również ukazanie wymiaru społecznego w kwestii poszanowania praw mniejszości oraz wskazanie zależności istniejących między poszczególnymi kulturami a ich wpływem na rozwój szacunku i uznania dla tych praw. Wartym poruszenia tematem jest oddziaływanie prawa międzynarodowego na rozwój praw mniejszości w krajowych porządkach prawnych, a także wpływ na ich przestrzeganie.

https://www.facebook.com/events/676974006015834/

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...