Jakim osobom najbardziej pomaga coaching?

Każda osoba może skorzystać z coachingu.
Każda osoba może skorzystać z coachingu. Jednak nie każdy skorzysta z niego zawsze, w każdym momencie. Nasze samopoczucie i aktualna sytuacja życiowa mogą bardzo ograniczyć korzyści z sesji coachingowych.

Poniżej znajdziesz niewielką checklistę do samodzielnej refleksji w temacie „Czy moja obecna kondycja psychiczna pozwoli mi w pełni skorzystać z sesji coachingu?”.

Cechy/odczucia niezbędne to:

  • poczucie odpowiedzialności za proces nabywania wiedzy – bo inaczej będziesz co chwila patrzeć na zegarek ile jeszcze minut do końca spotkania z coachem,
  • chęć rozwoju – bo inaczej nie będziesz mieć ochoty podtrzymać w kolejnych tygodniach nowe zachowania nabyte podczas sesji coachingu,
  • posiadanie umiejętności diagnostycznych i analitycznych oraz rozwinięte myślenie abstrakcyjne – bo inaczej sesja będziesz się opierać nowej wiedzy i sesja będzie przypominać karmienie dziecka na siłę pozbawioną smaku papką,
  • znajomość własnych ograniczeń w obszarze nabywania wiedzy – bo inaczej będziesz odrzucać wszystkie nowe rzeczy, ponieważ będą stanowić zagrożenie dla twojego wyobrażenia o sobie jako największym ekspercie,
  • poparta w faktach samoświadomość, pozwalająca na wykorzystanie mocnych stron i zniwelo¬wanie słabości – bo inaczej nie skupisz się na tym co da ci najlepsze efekty, a na tym co nawinie się pod rękę,
  • kreatywność i pomysłowość – bo inaczej będziesz czekać na to co dostaniesz od coacha, a gdy skończy się jego zaangażowanie (czyli w jakiś kwadrans po wyjściu ze spotkania), skończy się też twoje zaangażowanie,

Przeczytaj również: Coaching - dobra inwestycja czy stracone pieniądze?

  • umiejętność nawiązania z trenerem partnerskich relacji, których najistotniejszym celem jest optymalizacja procesu konwersji wiedzy – bo inaczej będziesz rywalizować z coachem i tracić czas, ponieważ jego celem nie jest bycie lepszym od ciebie, ale pomoc tobie być lepszym,
  • sytuacyjna adaptacyjność – bo inaczej nie nauczysz się niczego, musisz zrobić coś inaczej by otrzymać inny efekt i móc porównać nowy efekt do efektu poprzedniego,
  • orientacja na sukces – bo inaczej pierwszą lepszą okazję potraktujesz jako potwierdzenie tego że się nie nadajesz,
  • wytrwałość w działaniu – bo inaczej pierwszą lepszą okazję potraktujesz jako wymówkę do rezygnacji,
  • umiejętności z zakresu komunikowania się, a zwłaszcza aktywnego słuchania i zadawania odpowiednich pytań – bo inaczej nie wbudujesz nowej wiedzy w swój system informacji,
  • umiejętność spojrzenia na informacje, sytuacje i fakty z kilku perspektyw – bo inaczej będziesz działać wyłącznie w oparciu o swoje przekonania nad którymi przecież masz pracować i wpadniesz w błędne koło prowadzące do braku efektów.

Może się wydawać, że powyższa lista to cechy charakteru, a nie chwilowe nastroje.

To zatem dla ciebie pierwsza ważna informacja coachingowa – wszystkie cechy charakteru przejawiają się przez zachowania, a także zachowaniami budujemy cechy charakteru. Możesz więc na początku po prostu coś robić, a dopiero po pewnym czasie wrośnie to w twój charakter (np. orientacja na sukces, cierpliwość, odpowiedzialność za swój rozwój).

Polecamy serwis Szkolenia

To że nie jesteś przez cały czas cierpliwy, zorientowany na sukces, wytrwały, komunikatywny, nie oznacza że nie możesz taki być przez niedługi, ściśle określony czas np. 5 minut, kwadrans, godzina piętnaście minut.

Checklista pochodzi z książki „Coaching oparty na wiedzy w treningach kierowniczych” Patrycji Łychmus (Wydawnictwo C.H. Beck, 2010). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...