Dopuszczalność powołania członka zarządu spółki z o.o. na czas nieokreślony

Jerzy Piskorski
Radca prawny
rozwiń więcej
Dopuszczalność powołania członka zarządu spółki z o.o. na czas nieokreślony /Fot. Fotolia / Fotolia
Przepisy prawa handlowego wprowadziły do polskiego porządku prawnego zasadę kadencyjności organów zarządzających i nadzorujących w spółkach kapitałowych. Uzasadnieniem takiego rozwiązania jest ochrona interesu wspólników, którzy poprzez możliwość poddania cyklicznej kontroli członków zarządu i ewentualnej wymiany składu tego organu, realnie wpływają na jakość zarządzania spółką.

Jak wynika to z art. 202 § 1 kodeksu spółek handlowych, zasadą jest wygaśnięcie mandatu członka zarządu z chwilą odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu, oczywiście o ile umowa spółki nie stanowi inaczej.

Zgodnie z § 2 wskazanego przepisu: „W przypadku powołania członka zarządu na okres dłuższy niż rok, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu, chyba że umowa spółki stanowi inaczej”.

W obu przypadkach ustawodawca wprowadza ramy czasowe mandatu członków zarządu. Czy możliwe jest jednak powołanie członków zarządu na czas nieokreślony? Takie rozwiązanie wydaje się naturalne zwłaszcza w spółkach jednoosobowych, lub takich, gdzie faktycznie znacząca większość udziałów należy do jednego wspólnika jednocześnie sprawującego funkcję Prezesa Zarządu, nierzadko nazwaną tak, nieprawidłowo, nawet w jednoosobowym Zarządzie.

Przepisy odnoszące się do mandatu członka zarządu, tj. art. 202 § 1 i 2 k.s.h., mają dyspozytywny charakter, co oznacza, iż wspólnicy mogą swobodnie kształtować w umowie spółki zasady dotyczące długości kadencji zarządu.

Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny

Spór dotyczący czasu trwania kadencji członków zarządu powołanych uchwałą wspólników na czas nieokreślony, w sytuacji kiedy umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w tej kwestii milczy, rozstrzygnięty został uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 21 lipca 2010 r. sygn. III CZP 23/10. We wskazanej sprawie do Sądu Najwyższego zostało skierowane zagadnienie prawne następującej treści:

"Czy mandat członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wygasa w terminie określonym w art. 202 § 1 k.s.h., jeśli w uchwale wskazano, że powołanie następuje na czas nieokreślony, a umowa spółki nie zawiera żadnych postanowień dotyczących mandatu członka zarządu?"

Sąd Najwyższy w podjętej uchwale wskazał, że jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu wygasa w terminie przewidzianym w art. 202 § 1 k.s.h. także wtedy, gdy według uchwały wspólników powołanie nastąpiło na czas nieokreślony. Zatem, jeśli umowa spółki nie zawiera postanowień w zakresie wygaśnięcia mandatu członka zarządu, zastosowanie znajduje reguła wyrażona w art. 202 § 1 k.s.h. i nawet uchwała wspólników o powołaniu członka zarządu na czas nieokreślony nie będzie w takiej sytuacji skuteczna. Dopiero zawarcie w umowie spółki postanowienia o dopuszczalności powoływania członków zarządu na czas nieokreślony, powoduje wyłączenie stosowania art. 202 § 1 k.s.h. i skuteczność uchwały mocą której członek zarządu zostanie powołany na czas nieokreślony.

Reasumując: jeśli umowa spółki przewiduje możliwość powołania członka zarządu na czas nieokreślony, uchwała powołująca członka zarządu na czas nieokreślony, podjęta w oparciu o taki zapis umowy spółki, będzie skuteczna.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...