Niekorzystne zmiany w spółce komandytowo - akcyjnej

Igor Bąkowski
Radca prawny
rozwiń więcej
Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
rozwiń więcej
Spółka komandytowo - akcyjna. /Fot. Fotolia / Fotolia
Spółka komandytowo-akcyjna była dotychczas najbardziej korzystną podatkowo formą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, a co za tym idzie, najbardziej popularną. Ministerstwo Finansów ma pomysł jak zmienić tę tendencję wprowadzając niekorzystne zmiany w opodatkowaniu SKA, a NSA wydał wyrok dezorientujący wspólników, ale za to zgodny z polityką rządu.

Na początku roku głośno było o uchwale NSA z 16 stycznia 2012 r. wydanej w składzie siedmiu sędziów (sygn. akt II FPS 1/11), zgodnie z którą podatnik, mający status akcjonariusza w SKA, nie ma obowiązku płacenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Pogląd ten był potwierdzany w kolejnych orzeczeniach sądów administracyjnych  (np. w wyrokach NSA z 30 marca 2011 r., sygn. II FSK 1925/09, z 5 maja 2011 r., sygn. II FSK 2126/09, czy z 26 kwietnia 2012 r., sygn. II FSK 1070/10). Sędziowie stwierdzali zgodnie, że akcjonariusz jest biernym wspólnikiem w SKA i faktycznie nie prowadzi działalności gospodarczej, z tego też względu nie otrzymuje na bieżąco żadnych przychodów, ani nie ponosi kosztów. Stanowisko to zostało ponadto potwierdzone w interpretacji ogólnej ministra sprawiedliwości z dnia 11 maja 2012 r. (DD5/033/1/12/KSM/DD-125). Po serii korzystnych orzeczeń, spółka komandytowo-akcyjna stała się jedną z najpopularniejszych, bo najbardziej optymalnych podatkowo, form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Zobacz serwis: Spółki

Sytuacja ta wzbudziła niepokój w Ministerstwie Finansów. W połowie sierpnia ujawniło ono, że trwają prace nad nowelizacją ustaw o podatkach dochodowych. W celu przeciwdziałania nadmiernej optymalizacji podatkowej, spółki komandytowo-akcyjne mają być więc opodatkowane tak jak spółki z o.o. lub akcyjne. Zamiast jednego podatku, wyłącznie od wspólników SKA., fiskus będzie pobierał dwa – zarówno od wspólników, jak i od samej spółki.

Po doniesieniach Ministerstwa Finansów, w środowisku przedsiębiorców zrobiło się głośno od różnego rodzaju opinii – od przedstawiania firm, które mogą stracić najwięcej, aż do próby podważania zgodności nowych regulacji z prawem UE. Pojawiły się też zdania, że nie uda się uchwalić ustawy jeszcze w tym roku, co dałoby wspólnikom SKA czas na przystosowanie się do nowych okoliczności.

Wydawało się, że po oswojeniu się z perspektywą podwójnego opodatkowania SKA, nic już nas w tej tematyce nie zaskoczy. Okazało się jednak, że to nie koniec nowych wiadomości. W wyroku z 23 października 2012 r. (sygn. akt II FSK 382/11), NSA stwierdził bowiem, że jeżeli akcjonariuszem SKA jest osoba fizyczna, to musi ona na bieżąco rozliczać się z fiskusem. Jej przychody trzeba bowiem kwalifikować do źródła: działalność gospodarcza, w związku z czym zastosowanie będzie miała memoriałowa metoda ustalania przychodu (jest nim kwota należna, choćby nie została otrzymana). Sąd nie zgodził się też z argumentami akcjonariuszy, którzy twierdzili, że nie mają możliwości określenia wysokości zaliczki. Według NSA mogą oni oszacować dochód i potraktować go tak, jakby to był ich dochód z działalności gospodarczej. NSA podkreślił też, że wcześniejsza uchwała siedmiu sędziów (sygn. II FPS 1/11) zapadła na gruncie CIT i nie można jej rozciągać na osoby fizyczne.      

Zobacz: Spółka komandytowo-akcyjna

Ostatni wyrok NSA sprawił, że wspólnicy spółek komandytowo-akcyjnych mogą czuć się zdezorientowani. Z jednej strony chroni ich bowiem interpretacja ogólna ministra finansów, która dotyczyła zarówno osób fizycznych i prawnych, z drugiej natomiast istnieje duże prawdopodobieństwo, że sądy będą orzekać zgodnie z najnowszym orzeczeniem NSA. Z pewnością jednak wyrok NSA doskonale wpisuje się w rządową kampanię mającą na celu zmniejszenie popularności SKA.                                                                

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...