Czy wspólnik spółki jawnej otrzymuje wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki?

Aneta Mościcka
Prawnik
rozwiń więcej
Każdy ze wspólników spółki jawnej może bez wcześniejszej uchwały wspólników prowadzić sprawy, które nie przekraczają tzw zwykłych czynności spółki.
Prowadzenie spółki jawnej jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem każdego wspólnika spółki osobowej. Czy za prowadzenie sprawy spółki należy się wspólnikom wynagrodzenie? Jakie są skutki otrzymania wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki?

Wspólnik spółki jawnej za prowadzenie spraw spółki nie otrzymuje wynagrodzenia, co wynika z art. 46 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). Prowadzenie spraw spółki jawnej jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem każdego ze wspólników (art. 39 § 1 k.s.h.).

Prowadzić sprawy spółki jawnej może jeden albo kilku wspólników na podstawie:

  • umowy spółki lub
  • uchwały wspólników.

Dowiedz się Co to jest prawo poboru?

Jeżeli prowadzenie spraw spółki jawnej zostało powierzone jednemu lub kilku wspólnikom spółki jawnej wówczas pozostali wspólnicy są wyłączeni z prowadzenia spraw spółki (art. 40 § 1 k.s.h.).
Każdy ze wspólników spółki jawnej może bez wcześniejszej uchwały wspólników prowadzić sprawy, które nie przekraczają tzw zwykłych czynności spółki. Czynnością, która przekracza zakres zwykłych czynności spółki są kwestie związane z zaciąganiem poważnych zobowiązań przez spółkę kredytu, pożyczki, zakup nieruchomości. Natomiast jeśli przed załatwieniem sprawy, które należy do zakresu tzw zwykłych spraw spółki jeden ze wspólników wyrazi swój sprzeciw do dokonania tych czynności, wówczas do tego, aby czynność ta została dokonana wymaga jest wcześniejsza uchwała wspólników.

Co istotne, jeśli wspólnik spółki jawnej pobiera pieniądze ze środków, które należą do spółki musi wykazać, że przeznaczył je na cele spółki. Jeśli wspólnik nie wykaże, że przeznaczył środki na prowadzenie spraw spółki, jest zobowiązany zwrócić pieniądze na rzecz spółki.

Wspólnicy spółki jawnej są zobowiązani do prowadzenia spraw spółki. Co należy rozumieć pod pojęciem „prowadzenie spraw spółki”?
Prowadzenie spraw spółki jawnej, o którym mówią przepisy kodeksu spółek to m.in. utrzymywanie kontaktów zewnętrznych, np. prowadzenie korespondencji, zawieranie umów, reprezentowanie spółki w urzędzie, a także wobec kontrahentów.

Polecamy serwis Wynagrodzenia

Do prowadzenia przez wspólnika spraw spółki stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia, czyli art. 734-751 tego Kodeksu. W myśl przepisów Kodeksu cywilnego niezależnie od tego, czy zleceniobiorca pełni swoje obowiązki odpłatnie lub darmowo, jest obowiązany dołożyć należytej staranności przy wykonywaniu swoich zadań oraz odpowiada za szkodę wyrządzoną zleceniodawcy, w tym wypadku spółce jawnej.

Moja firma
Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

pokaż więcej
Proszę czekać...