Kiedy można żądać wyłączenia wspólnika ze spółki jawnej?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
rozwiń więcej
Wyłączenie wspólnika możliwe jest jeżeli okoliczności leżące po stronie tego wspólnika uniemożliwiają, albo poważnie utrudniają dalszą działalność spółki, lub też powodują niecelowym lub bezprzedmiotowym dalsze istnienie spółki. / Fotolia
Wspólnicy spółki jawnej z ważnych powodów mogą żądać rozwiązania spółki przez sąd. Jednak jeżeli ważny powód zachodzi tylko po stronie jednego ze wspólników – można żądać po prostu wyłączenia tego wspólnika. Żądanie wyłączenia wspólnika jest możliwe tylko w przypadku gdy w spółce wspólników jest co najmniej trzech.

Zgodnie z art. 63 § 2 kodeksu spółek handlowych jeżeli ważny powód zachodzi po stronie jednego ze wspólników, sąd może na wniosek pozostałych wspólników orzec o wyłączeniu tego wspólnika ze spółki. Zatem jeżeli ważny powód przemawiający za rozwiązaniem spółki jawnej ewidentnie dotyczy tylko jednego wspólnika, ustawodawca dopuścił możliwość, zamiast rozwiązania spółki, sądowego wyłączenia wspólnika jeżeli to po stronie tego wspólnika zachodzi ważny powód.

Kiedy można żądać wyłączenia wspólnika?

Wyłączenie wspólnika możliwe jest jeżeli okoliczności leżące po stronie tego wspólnika uniemożliwiają, albo poważnie utrudniają dalszą działalność spółki, lub też powodują niecelowym lub bezprzedmiotowym dalsze istnienie spółki. Dodatkowo żądanie wyłączenia wspólnika jest możliwe gdy w skład spółki jawnej wchodzi co najmniej trzech wspólników. W spółkach dwuosobowych wyłączenie jednego wspólnika oznaczałoby bowiem rozwiązanie spółki ponieważ nie jest dopuszczalne istnienie jednoosobowej spółki jawnej.

Przeczytaj: Kiedy wspólnik spółki jawnej może żądać rozwiązania spółki?

Przyczyny uzasadniające złożenie pozwu o wyłączenie wspólnika

Nie ulega wątpliwości, że do przyczyn uzasadniających wystąpienie do sądu z żądaniem wyłączenia wspólnika zaliczyć można wszelkie zachowania wspólnika wpływające na szkodę spółki. Przyczynami takimi mogą być:

  • naruszenie przez wspólnika zakazu konkurencji (z pewnością okoliczność taką łatwiej będzie udowodnić jeżeli przeciwko wspólnikowi wydany został wyrok o naprawienie szkody wyrządzonej spółce i wydanie korzyści, jakie osiągnął wspólnik naruszający zakaz konkurencji, niemniej brak takiego wyroku nie stoi na przeszkodzie aby wystąpić z powództwem o wyłączenie wspólnika z z tego powodu);
  • popełnienie przez wspólnika przestępstwa;
  • długotrwała choroba wspólnika uniemożliwiająca zajmowanie się interesami spółki.

Polecamy: Prawo autorskie

Gdzie należy złożyć pozew?

Pozew o wyłączenie wspólnika z ważnych powodów należy złożyć do sądu gospodarczego właściwego według siedziby spółki. Pozwanym jest wspólnik, który ma być wyłączony, z kolei powodami są wszyscy pozostali wspólnicy. W pozwie należy wnieść o wyłączenie wspólnika a w uzasadnieniu wskazać powody uzasadniające jego wyłączenie a także przedstawić dowody na tę okoliczność.

Spółka jawna w skład w której wchodzi sześciu wspólników nie jest w stanie prowadzić działalności ze względu na długotrwały spór, który powstał pomiędzy wspólnikami. Większość wspólników chciałaby kontynuować działalność prowadzoną przez spółkę, ale z uwagi na obstrukcyjne zachowania jednego ze wspólników w praktyce jest nie jest to możliwe. Czy w takim przypadku można żądać wyłączenia ze spółki tego wspólnika?
Tak. W myśl artykuł 63 § 2 kodeksu spółek handlowych jeżeli ważny powód zachodzi po stronie jednego ze wspólników, sąd może na wniosek pozostałych wspólników orzec o wyłączeniu tego wspólnika ze spółki. Przepis ten ma na celu umożliwienie utrzymania spółki w przypadku, jeśli ważny powód jej rozwiązania zachodzi w osobie jednego ze wspólników, a nie dotyczy pozostałych wspólników. Jeżeli okoliczność ta zostanie udowodniona sąd orzeknie o wyłączeniu wspólnika ze spółki, a spółka będzie trwała dalej.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...