Jakie uprawnienia wspólnika spółki jawnej mogą zostać zbyte?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
rozwiń więcej
Przeniesienie praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej będzie możliwe tylko gdy przewiduje to umowa spółki.
Wspólnikom spółki jawnej przysługują uprawnienia o charakterze majątkowym - jak jedno z najważniejszych - prawo do zysku, ale także liczne uprawnienia o charakterze organizacyjnym, związane na przykład z prawem do informacji o sprawach spółki. Czy każde z tych uprawnień może zostać zbyte?

Uprawnienie wspólników spółki jawnej

Uprawnienia przysługujące wspólnikowi w związku z udziałem w spółce można podzielić na dwie kategorie:

  • uprawnienia o charakterze organizacyjnym (prawo prowadzenia spraw spółki, prawo reprezentacji, prawo do informacji o sprawach spółki) oraz
  • uprawnienia o charakterze majątkowym (prawo do zysku, prawo do udziału likwidacyjnego).

Przeczytaj również: Jakich wierzytelności wspólnik spółki jawnej nie będzie mógł potrącić?

Możliwość przeniesienia ogółu praw i obowiązków

Obecnie obowiązujące przepisy kodeksu spółek handlowych dopuszczają możliwość obrotu prawami i obowiązkami wspólników spółek osobowych (do których zalicza się również spółka jawna). Jedynym koniecznym warunkiem dokonania takiego obrotu jest to aby możliwość taką (obrotu prawami i obowiązkami wspólników spółki jawnej) przewidywała sama umowa spółki. Zgodnie bowiem z art. 10 § 1 kodeksu spółek handlowych ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi. Dodatkowo do skutecznego przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika konieczna jest pisemna zgoda wszystkich pozostałych wspólników (art. 10 § 2 kodeksu spółek handlowych). Jednak i w tym przypadku umowa spółki może stanowić inaczej np. poprzez wprowadzenie zapisu, że na przeniesienia praw i obowiązków przysługujących wspólnikom wystarczająca jest zgoda większości pozostałych wspólników.

Przeniesienie praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej będzie możliwe tylko gdy przewiduje to umowa spółki. Wówczas do ich przeniesienia potrzebna będzie pisemna zgoda wszystkich pozostałych wspólników o ile umowa nie stanowi inaczej. Jednak nie będzie możliwe zbycie takich praw, które byłoby sprzeczne z "naturą” spółki jawnej, w szczególności uprawnień organizacyjnych.

Przeniesienie konkretnego uprawnienia

Przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej, na inną osobę, będzie możliwe jeżeli przewiduje taką możliwość umowa spółki. Zatem to umowa spółki powinna dokładnie określać jakie uprawnienia i obowiązki przysługujące wspólnikowi będzie można zbyć. Jeżeli umowa spółki nie zabrania zbycia konkretnych praw wynikających ze stosunku spółki, wówczas ich zbycie będzie możliwe przy uwzględnieniu granic wyznaczonych zasadą swobody zawierania umów a także przepisów określających dopuszczalności przelewu praw. Przepis art. 55 kodeksu spółek handlowych przewiduje możliwość przeniesienia poszczególnych praw z tytułu uczestnictwa w spółce określając, że w takim przypadku tj. jeżeli wspólnik zawrze inną umowę spółki lub przeniesie na osobę trzecią niektóre prawa z tytułu uczestnictwa w spółce, wówczas ani jego wspólnik, ani następca prawny nie stają się wspólnikami spółki jawnej, a w szczególności nie służy im uprawnienie do zasięgania informacji o stanie majątku i interesów tej spółki. Zatem osoba, która nabyła od wspólnika niektóre prawa z tytułu uczestnictwa w spółce nie będzie miała uprawnienia do zasięgania informacji o stanie majątku i interesów tej spółki.

Polecamy serwis Mała firma

Wspólnik spółki jawnej, zgodnie z przewidzianymi w umowie spółki zapisami zbył Adamowi Nowakowi niektóre prawa z tytułu uczestnictwa w spółce. Czy Adam Nowak stał się wspólnikiem spółki i ma prawo do zasięgania informacji o stanie majątku i interesów spółki? Nie. W myśl art. 55 kodeksu spółek handlowych jeżeli wspólnik zawrze inną umowę spółki lub przeniesie na osobę trzecią niektóre prawa z tytułu uczestnictwa w spółce, wówczas ani jego wspólnik, ani następca prawny nie stają się wspólnikami spółki jawnej, a w szczególności nie służy im uprawnienie do zasięgania informacji o stanie majątku i interesów tej spółki.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...