Jak zarejestrować spółkę jawną?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
rozwiń więcej
Wniosek o wpis do rejestru zgłasza się na urzędowym formularzu KRS-W1 / inforCMS
Spółka jawna nie powstaje z chwilą zawarcia umowy, bowiem do jej powstania konieczne jest uzyskanie wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS. Zatem sama umowa spółki nie wystarczy. Następny krok to skuteczne zgłoszenie umowy spółki jawnej do rejestru. Jak to zrobić? Wystarczy zastosować się do poniższych punktów.

Przepisy Kodeksu spółek handlowych określają jakie dane powinno zwierać zgłoszenie spółki jawnej do sądu rejestrowego. Dane co do zasady pokrywają się z danymi jakie powinny być zawarte w umowie spółki jawnej, a nadto powinny zawierać określenie adresu spółki, adresów wspólników oraz określenie sposobu reprezentacji spółki i osób uprawnionych do reprezentowania. Przy czym powyższe informacje zawiera się we wzorach formularzy.

Jak powinien wyglądać wniosek o rejestrację spółki jawnej?

Wniosek o wpis do rejestru zgłasza się na urzędowym formularzu KRS-W1 Wniosek o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców - spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, stanowiący załącznik nr do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2000 r. w sprawie określenia wzorów urzędowych formularzy wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz sposobu i miejsca ich udostępniania.

Co należy dołączyć do wniosku?

  • KRS-WB – wzór formularza załącznika do wniosku o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców - wspólnicy spółki jawnej, komplementariusze spółki komandytowo-akcyjnej, stanowiący załącznik nr 41 do rozporządzenia,
  • KRS-WK – wzór formularza załącznika do wniosku o rejestrację lub o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców lub rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i publicznych zakładów opieki zdrowotnej - organy podmiotu/wspólnicy uprawnieni do reprezentowania spółki, oznaczony symbolem KRS-WK, stanowiący załącznik nr 50 do rozporządzenia,
  • KRS-WM - wzór formularza załącznika do wniosku o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców - przedmiot działalności, oznaczony symbolem KRS-WM, stanowiący załącznik nr 52 do rozporządzenia

Przeczytaj także: Kiedy spółka jawna powinna zostać rozwiązana?

Dodatkowe dokumenty, jakie należy dołączyć do wniosku o rejestrację spółki jawnej to:
a) umowę spółki;
b) listę wspólników zawierającą:
- nazwiska i imiona bądź nazwy wspólników,
- adresy wspólników;
c) wzory podpisów osób uprawnionych do reprezentacji spółki (poświadczone urzędowo za zgodność);
d) dowód uiszczenia opłaty sądowej (750 zł);
e) dowód uiszczenia opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (500 zł);
oraz
f) wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON);
g) zgłoszenie płatnika składek w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych;
h) zgłoszenie identyfikacyjne, o którym mowa w ustawie z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 z późn. zm.) wraz ze wskazaniem właściwego naczelnika urzędu skarbowego, a także
i) dokument potwierdzający uprawnienie do spółki z lokalu lub nieruchomości, w których znajduje się jej siedziba

Gdzie można znaleźć wzór formularzy?

Zgodnie z postanowieniami § 4 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2000 r. w sprawie określenia wzorów urzędowych formularzy wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz sposobu i miejsca ich udostępniania, urzędowe formularze są udostępniane zainteresowanym za pośrednictwem wyznaczonych pracowników lub przez wyłożenie w siedzibach sądów gospodarczych oraz w centrali Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego. Dopuszcza się także zgłaszanie wniosków w postępowaniu rejestrowym na urzędowych formularzach udostępnionych za pośrednictwem Internetu na oficjalnej stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Gdzie należy złożyć wniosek?

Wniosek o rejestrację spółki jawnej w rejestrze przedsiębiorców składa się do sądu rejestrowego właściwego ze względu na siedzibę spółki.

Polecamy serwis Kredyty

Kto może zgłosić spółkę do rejestru?

Zgłoszenie spółki do rejestru może być dokonane przez każdego ze wspólników.

Należy pamiętać, że spółka jawna powstaje z chwilą wpisu do rejestru, jednak osoby, które działały w imieniu spółki po jej zawiązaniu, a przed jej wpisaniem do rejestru, za zobowiązania wynikające z tego działania odpowiadają solidarnie.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...