Spółka cywilna może być pracodawcą także dla wspólnika

Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
rozwiń więcej
praca, kobieta, tablet / Fotolia
Spółka cywilna jest umową zawartą między wspólnikami dla osiągnięcia określonego, wspólnego im celu gospodarczego. Wspólnicy jednak nie muszą być jedynie przedsiębiorcami działając w ramach tej spółki – mogą być jednocześnie przez nią zatrudnieni w ramach stosunku pracy.

Dlaczego spółka cywilna może być pracodawcą?

Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą ani nie posiada osobowości prawnej, a zamiast niej w rejestrach funkcjonują jej wspólnicy. Nie stoi to jednak na przeszkodzie, by spółka występowała w charakterze pracodawcy, a pogląd ten potwierdza Kodeks pracy, który od pracodawcy wymaga jedynie istnienia jako jednostka organizacyjna. Również Sąd Najwyższy w wyroku o sygnaturze II UKN 507/98 wypowiedział się pozytywnie na temat zatrudniania przez spółkę pracowników.

Dziedziczenie w spółce cywilnej

Kogo dotyczy zatrudnienie?

Spółka cywilna może w nieograniczonym zakresie zatrudniać pracowników. Specjalną kategorią pracownika w tym przypadku będzie jednak wspólnik, którego stosunek pracy podlega rygorom ze względu na jego szczególny status w umowie spółki. Istotnym elementem stosunku pracy jest podporządkowanie pracownika pracodawcy, stąd wspólnik nie może pełnić jednocześnie obu tych funkcji. Nie oznacza to jednak, że zatrudnienie wspólnika jest w ogóle niemożliwe.

By zatrudnić wspólnika w spółce, należy jasno oddzielić obowiązki związane z prowadzeniem spraw spółki, jej reprezentacją i pozostałe, techniczne czynności, zwykle wymagające specjalistycznego wykształcenia lub umiejętności. W wyniku takiego podziału tworzy się dwa stanowiska, a także dwie umowy – jedna jest umową spółki cywilnej dotyczącą osiągania przez wspólników danego celu ekonomicznego, druga jest klasyczną umową o pracę, gdzie wspólnik podlega innemu przełożonemu.

Obowiązki muszą zostać rozgraniczone realnie, a nie jedynie pozornie. Podobnie niemożliwym jest w ramach umowy o pracę nałożenie obowiązku świadczeń, które odpowiadać będą wniesieniu wkładu w majątek spółki.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Sąd pracy

Z tytułu umowy o pracę, wspólnik może także zgłaszać swoje roszczenia przeciwko spółce do sądu pracy. Mimo braku osobowości prawnej, spółka występująca jako pracodawca ma jednak pełną zdolność sądową i procesową, jak stanowi Kodeks postępowania cywilnego. Sąd Najwyższy stwierdził, że w takiej sytuacji pozywać należy zarówno spółkę cywilną, jak i wszystkich jej wspólników.

Jak pozwać pracodawcę do sądu pracy?

Koszta pracy wspólnika

Wynagrodzenie otrzymywane z tytułu stosunku pracy jest zupełnie niezależne od zysków wypracowywanych w ramach bycia wspólnikiem spółki cywilnej, stąd obowiązek odprowadzania składek za wspólnika będącego jednocześnie pracownikiem. Podobnie zwiększy się wysokość płaconego podatku dochodowego przez wspólnika-pracownika. Interpretacja podatkowa jest jednak łaskawa dla pozostałych wspólników, gdyż mają oni prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu wynagrodzenia zatrudnionego wspólnika w takim stosunku, w jakim pozostaje ich udział w spółce.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...