Co akcjonariusz mniejszościowy wiedzieć powinien?

Edyta Grymel
Prawnik, specjalista prawa rodzinnego i gospodarczego.
rozwiń więcej
Squeeze out czyli reverse squeeze out. /Fot.Fotolia
Na czym polega zjawisko odwrotne do tzw. squeeze out czyli reverse squeeze out? Jakie informacje są istotne dla akcjonariuszy mniejszościowych?

Squeeze out czyli przymusowy wykup akcji akcjonariuszy mniejszościowych przez akcjonariuszy większościowych ma swoje przeciwieństwo. Można by rzec, że przymus wobec mniejszości ma swój odpowiednik w woli mniejszości, choć w tym przypadku mamy jednocześnie do czynienia z jednym i drugim.  Procedurę tę nazwano przymusowym odkupem akcji (reverse squeeze out) a do kodeksu spółek handlowych wprowadzono w 2005 r. Zaznaczę jednak, że nie znajduje ona zastosowania do spółek publicznych. W spółkach w upadłości czy też w likwidacji  także nie będzie można przeprowadzić reverse squeeze out chyba , że uchwała w tym temacie zapadła co najmniej na 3 miesiące  przed ogłoszeniem likwidacji bądź upadłości.

Inicjatywa

Akcjonariat może kształtować się różnie, a mniejszości przecież mają swoje prawa.  Przymusowy odkup akcji to instytucja wymagająca inicjatywy. Oczywiście ze strony akcjonariuszy mniejszościowych, którzy z konkretnych powodów nie mają ochoty na dalsze funkcjonowanie w spółce akcyjnej. Owa inicjatywa powinna rozpocząć się od zażądania umieszczenia w porządku obrad najbliższego walnego zgromadzenia sprawy podjęcia uchwały o przymusowym odkupie akcji akcjonariuszy mniejszościowych. Nie ma znaczenia czy akcjonariusz mniejszościowy jest jeden czy kilku, gdyż warunek konieczny to taki, że nie może/nie mogą reprezentować więcej niż 5% kapitału zakładowego. Z kolei akcjonariuszy większościowych nie może być więcej niż 5. Ponadto, łącznie nie mogą oni reprezentować mniej niż 95% kapitału zakładowego oraz każdy z tychże akcjonariuszy większościowych, posiada nie mniej niż 5% kapitału zakładowego.

 Przymusowy odkupu akcji może zostać przeprowadzony zarówno na zwyczajnym jak i na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu.

Podejmowana uchwała o ile nie musi określać akcjonariuszy mniejszościowych o tyle powinna określać akcjonariuszy większościowych, akcje podlegające przymusowemu odkupowi oraz określać akcje przypadające każdemu z nabywców.

Zobacz: Spółka akcyjna

Rola zarządu

Po to, aby zarząd mógł umieścić w porządku obrad walnego zgromadzenia sprawę przymusowego odkupu akcji mniejszościowych, z żądaniem tym należy wystąpić najpóźniej na miesiąc przed proponowanym terminem walnego zgromadzenia.

Poza tym, to właśnie ten organ spółki odkupuje akcje od akcjonariuszy mniejszościowych, w ramach przeprowadzanej operacji przymusowego odkupu.  Czyni to w imieniu własnym, lecz na rachunek akcjonariuszy większościowych, co ostatecznie doprowadzi do tego, że to spółka będzie musiała przenieść na akcjonariuszy większościowych nabyte akcje. Jednak stanie się to dopiero w momencie uiszczenia całej sumy odkupu. Co ważne-do tego momentu, tj. do dnia uiszczenia całej sumy odkupu akcjonariusze mniejszościowi zachowują wszystkie uprawnienia z akcji.

Nie wolno zapomnieć o tym, że odkup akcji stanie się możliwy, jeśli akcjonariusze mniejszościowi w ciągu miesiąca od dnia, w którym odbyło się walne zgromadzenie złożą w spółce dokumenty akcji lub dowody ich złożenia do rozporządzenia. Jeśli tego nie uczynią, nici z odkupu.

Zobacz serwis: Spółki

A co jeśli uchwała nie zostanie podjęta?

Taki scenariusz przecież może się zdarzyć. Wówczas spółka ma obowiązek nabyć akcje akcjonariuszy mniejszościowych po to, aby je umorzyć. Ma na to 3 miesiące od dnia walnego zgromadzenia.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...