Co oznacza jawność KRS?

Monika Ćwiek
rozwiń więcej
Umożliwiony został wgląd do niektórych danych podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego za pomocą wyszukiwarki umieszczonej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Każdy zainteresowany podmiot powinien mieć prawo uzyskania informacji z Krajowego Rejestru Sądowego. Jawność danych choć jest generalną zasadą przyświecającą działalności Krajowego Rejestru Sądowego, to doznaje jednak pewnych ograniczeń.

Ustawa z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 168 poz. 1186) w art. 8 wskazuje, iż Krajowy Rejestr Sądowy jest jawny.

Należy wskazać, iż jawność danych umieszczonych w Krajowym Rejestrze Sądowym co do zasady dotyczy wszystkich jego rejestrów. Zainteresowany może więc mieć dostęp do informacji ujawnionych w:

  1. rejestrze przedsiębiorców
  2. rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
  3. dłużników niewypłacalnych

Jawność należy rozumieć szeroko, dotyczy ona zarówno danych ujawnionych w formie elektronicznej jak i dokumentów złożonych do akt rejestrowych.

Zobacz: Zasada nieusuwalności wpisów w KRS

Dane z Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego

Są to dane wprowadzone przez sąd rejestrowy do systemu informatycznego. Można się z nimi zapoznać przez uzyskanie zaświadczenia, odpisu czy wypisu z Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego. Wnioskodawca nie musi wykazywać interesu prawnego dla uzyskania takiego dokumentu, wystarczy złożyć wypełniony i opłacony wniosek.

Należy przy tym pamiętać, iż co do zasady obowiązuje trwałość wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym, oznacza to iż będziemy mogli uzyskać informacje o podmiotach nawet już wykreślonych z Krajowego Rejestru Sądowego.

Należy dodać, iż z Centralnej Informacji KRS można uzyskać informacje o podmiotach zarejestrowanych na całym terytorium Polski (niezależnie od tego, w jakim miejscu składamy wniosek). Jedyny wyjątek to przeglądanie papierowych akt rejestrowych, które znajdują się w siedzibie sądu prowadzącego rejestr danego podmiotu.

Krajowy Rejestr Sądowy przez Internet

Umożliwiony został wgląd do niektórych danych podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego za pomocą wyszukiwarki umieszczonej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W wyszukiwarce zastosowano podział na:

  1. pełny rejestr (wyszukiwanie przez podanie: firmy/nazwy, numeru KRS, REGON, NIP)
  2. podmioty w upadłości (wyszukiwanie przez podanie: firmy/nazwy, numeru KRS, województwa czy powiatu)
  3. organizacje pożytku publicznego (wyszukiwanie przez podanie: firmy/nazwy, numeru KRS, województwo, powiat, gmina, miasto, przedział okresu w którym podmiot mógł uzyskać status organizacji pożytku publicznego).

Dla podmiotów posiadających bezpieczny podpis elektroniczny istnieje możliwość otrzymywania również drogą elektroniczną poświadczonych odpisów, zaświadczeń czy wyciągów. Podmioty te mogą również składać wnioski drogą elektroniczną.

Zobacz: Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy?

Wyszukiwarka umieszczona na stronie ministerstwa sprawiedliwości jest niezwykle pomocna w sytuacji, w której nie znamy numeru KRS danej spółki -a dysponujemy np. jej firmą czy innymi danymi. Dzięki temu nie musimy składać oddzielnego wniosku o wskazanie numeru KRS... w celu uzyskania np. aktualnego odpisu (a co za tym idzie nie musimy uiszczać dodatkowej opłaty).

Możliwość przeglądania akt rejestrowych

Jawność przejawia się również możliwością przeglądania akt rejestrowych w sądzie rejestrowym właściwym dla danego podmiotu. Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym w art. 10 wskazuje, iż każdy ma prawo przeglądania akt rejestrowych podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego, chyba że ustawa stanowi inaczej. W celu przejrzenia akt, należy zadzwonić do odpowiedniego wydziału sądu rejonowego i umówienie się na termin- akta niejednokrotnie trzeba ściągnąć z archiwum. Przeglądanie akt jest bezpłatne.

Jakie dane nie są jawne

Wskazuje się, iż akta dotyczące wpisu do rejestru dłużników niewypłacalnych podmiotu, który uległ wykreśleniu na podstawie art. 59 i 60 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym nie podlegają ujawnieniu, są dostępne wyłącznie dla podmiotu, którego wpis dotyczył, oraz wierzyciela, na którego wniosek orzeczono o wpisaniu podmiotu.

Przykładowo nie będą podlegać ujawnieniu:

  • wpisy w rejestrze dłużników niewypłacalnych, które sąd rejestrowy wykreślił z urzędu jeżeli nastąpiło uchylenie lub zmiana postanowienia, na którego podstawie wpisy były dokonane;
  • wpisy w rejestrze dłużników niewypłacalnych, gdy uchylono orzeczenie o ogłoszeniu upadłości, albo na wniosek osoby wpisanej do rejestru dłużników niewypłacalnych, gdy tytuł wykonawczy, który stanowił podstawę wpisu, został prawomocnym orzeczeniem sądu pozbawiony wykonalności;
  • wpisy w rejestrze dłużników niewypłacalnych wykreślone z urzędu po upływie 10 lat od dokonania wpisu.

Zobacz serwis: Rejestr przedsiębiorców

Podobnie nie będą podlegały ujawnieniu dokumenty będące podstawą wpisów w dziale czwartym rejestru przedsiębiorców (dotyczącym między innymi zobowiązań czy postępowań upadłościowych i egzekucyjnych) które zostały wykreślone na podstawie art. 46 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Dokumenty te sąd wyłącza z akt rejestrowych przedsiębiorcy i składa w prowadzonym oddzielnie zbiorze dokumentów, który jest dostępny jedynie dla przedsiębiorcy wpisanego w tym rejestrze oraz wierzyciela, na którego wniosek nastąpiło wykreślenie wpisu.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...