Ochrona nazwy spółki – cz. 2

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Należy pamiętać również o tym, że ochrona oznaczenia przysługuje temu przedsiębiorcy, który zaczął używać go pierwszy.
Oznaczenie przedsiębiorcy podlega ochronie. Przedsiębiorcy kopiujący nazwy, symbole, znaki graficzne innych firm, popełniają czyny nieuczciwej konkurencji.

Jak zostało to już wyjaśnione w pierwszej części, firma (nazwa) przedsiębiorcy podlega ochronie. Przepisy na podstawie których poszkodowani przedsiębiorcy mogą podejmować kroki zaradcze zostały określone zarówno w Kodeksie cywilnym, jak i ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Używanie bowiem oznaczenia przedsiębiorstwa, które może wprowadzić w błąd konsumentów np. co do tożsamości przedsiębiorcy stanowi czyn nieuczciwej konkurencji.

Czytaj: Ochrona nazwy spółki – cz. 1

Ograniczenia

Warto pamiętać jednak, że roszczenia jakie mogą przysługiwać zainteresowanemu przedsiębiorcy, którego nazwa jest w sposób mylący używana również przez inny podmiot, podlegają pewnym ograniczeniom. Art. 5 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji dotyczy tylko takich działań, które mogą wprowadzać w błąd co do tożsamości przedsiębiorcy. Domagający się ochrony będzie musiał zatem wykazać okoliczności, które mogą powodować choćby potencjalne wprowadzenie w błąd.

Kwestią dyskusyjną jest także wymóg konkurencyjności podmiotów. Chodzi tutaj o kwestię, czy ochronę przed czynami nieuczciwej konkurencji można uzyskać tylko w przypadku, gdy wprowadzający w błąd przedsiębiorca konkuruje z poszkodowanym na tych samych rynkach i o tę samą klientelę. Z jednej strony w orzecznictwie Sąd Najwyższy kwestię wymogu konkurencyjności postrzega jako ograniczenie zakresu ochrony (por. orzeczenie SN: II CSK 343/08), z drugiej strony zaś Sąd Najwyższy dopuszcza rozszerzoną ochronę również w sytuacji, jeżeli realnej konkurencji podmiotów nie ma (por. orzeczenie SN: V CK 550/03).

Zobacz serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Kiedy przysługuje ochrona

Należy pamiętać również o tym, że chociażby w przypadku firmy, ochrona tego prawa powstaje z chwilą wpisania działalności gospodarczej do ewidencji lub też do KRS. Ochrony prawa do firmy, a także wymogu dostateczne jej odróżnienia może domagać bowiem tylko ten podmiot, który użył jej jako pierwszy i do tego zgodnie z prawem.

Należy pamiętać również o tym, że ochrona oznaczenia przysługuje temu przedsiębiorcy, który zaczął używać go pierwszy. W przypadku firmy (nazwy) przedsiębiorcy chodzi o tego, kto pierwszy zarejestrował firmę w ewidencji.

Jakie roszczenia przysługują?

W odniesieniu do przedstawionych powyżej sytuacji zainteresowany podmiot będzie musiał przedstawić, iż oznaczenie innego przedsiębiorcy (jego firma, logo itp.) wprowadza w błąd klientów.

W przypadku stwierdzenia nieuczciwej konkurencji żądania zainteresowanego ochroną zostały przedstawione w art. 18 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zgodnie z tym przepisem można żądać zaniechania niedozwolonych działań, usunięcia jego skutków, złożenia przez drugi podmiot jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia o odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie, naprawienia wyrządzonej szkody, wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści oraz zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na cel związany ze wsparciem kultury polskiej.

Przedsiębiorca prowadzący piekarnię pod firmą, którą w mylący sposób używa inny podmiot może domagać się nakazania przez sąd złożenia publicznych oświadczeń (np. w lokalnej prasie), które pozwolą rozróżnić te dwa podmioty.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...