Jak zabezpieczyć małżonka wspólnika spółki osobowej?

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Jednym ze sposobów uniknięcia ryzyka i zabezpieczenia współmałżonka wspólnika jest zawarcie małżeńskiej umowy majątkowej.
Wspólnicy spółki osobowej za jej zobowiązania odpowiadają cały swoim majątkiem. W określonych sytuacjach taka egzekucja może dotknąć także współmałżonka wspólnika. Jak przeciwdziałać takiemu niebezpieczeństwu?

Specyfika spółki osobowej

Wielu przedsiębiorców rozpoczynając działalność gospodarczą decyduje się na prowadzenie jej w formie spółki osobowej. Najprostszym i zarazem najczęstszym tworem w takim wypadku jest spółka jawna.

Należy pamiętać jednak o tym, że prowadząc działalność w takiej formie wspólnik ponosi również ryzyko niepowodzenia. Zgodnie z art. 22 ust. 2 Kodeksu spółek handlowych każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką. Odpowiedzialność ta jest zarazem solidarna (a więc istnieje obok odpowiedzialności spółki), jak i subsydiarna (co oznacza, że wspólnik może być pociągnięty do odpowiedzialności dopiero wtedy, gdy bezskuteczna okaże się egzekucja z majątku spółki).

Warto o tym pamiętać zwłaszcza przy prowadzeniu działalności gospodarczej obarczonej dużym ryzykiem. Odpowiedzialność ta nie ogranicza się bowiem jedynie do majątku, jak wspólnik „zainwestował” w spółkę. Odpowiedzialność ta dotyczy bowiem całego majątku wspólnika, a więc także do majątku objętego małżeńską wspólnością ustawową.

W tym przypadku, aby wierzyciel mógł przeprowadzić egzekucję z majątku wspólnego potrzebne będzie spełnienie określonych kryteriów.

Zobacz: Czy małżonek wspólnika odpowiada za długi spółki?

Jak temu przeciwdziałać?

Jednym ze sposobów uniknięcia ryzyka i zabezpieczenia współmałżonka wspólnika jest zawarcie małżeńskiej umowy majątkowej. Zgodnie z art. 47 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w ramach takiej umowy, zawartej w formie aktu notarialnego, małżonkowie mogą rozszerzyć lub ograniczyć wspólność ustawową.

W ramach majątkowego ustroju majątkowego małżonków powstają trzy majątki: majątki osobiste małżonków oraz majątek wspólny, do którego wchodzą składniki majątkowe pozyskane po zawarciu małżeństwa.

Dalej idącym rozwiązaniem jest ustanowienie w ramach takiej umowy rozdzielności majątkowej, na mocy której powstają dwa odrębne majątki osobiste współmałżonków, bez majątku wspólnego. W takiej sytuacji składniki majątkowe, które będą wchodzić w do majątku małżonka wspólnika nie będą podlegały egzekucji w ramach długów spółki.

Samo zawarcie takiej umowy jest jednak niewystarczające. Zgodnie z art. 47(1) Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonek może powoływać się względem innych osób na umowę majątkową małżeńską, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome. W przypadku spółki taka informacja powinna być ujawniona w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wzmianka o umowie majątkowej między małżonkami, która zostanie ujawniona w KRS, będzie cieszyć się domniemaniem powszechnej znajomości tej informacji, a małżonkowie będą mogli powołać się na nią względem wierzycieli spółki.

X jest wspólnikiem spółki jawnej, która zawarła umowę z Y. Przed zawarciem umowy Y zażądał od wspólników spółki jawnej pozyskania zgody współmałżonków na dokonanie tej czynności. W takiej sytuacji egzekucja z majątku wspólnika będzie mogła być skierowana do także do majątku wspólnego. W przypadku ustanowienia w drodze umowy małżeńskiej rozdzielności majątkowej takiej sytuacji nie będzie, gdyż nie ma wspólnego majątku.

Zobacz serwis: Spółki osobowe

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...