Działalność spółki w organizacji

ONISZCZUK & ASSOCIATES
Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.
rozwiń więcej
Działalność spółki w organizacji/ fot. Shutterstock / ShutterStock
Ustawodawca w Kodeksie Spółek Handlowych wymienił zamknięty katalog spółek kapitałowych i osobowych. W przypadku tych drugich dodał również szczególną formę prawną jaką jest „spółka kapitałowa w organizacji”. Spółka w organizacji jest początkowym etapem bytu spółki, istniejącym między zawarciem umowy spółki - w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub z chwilą zawiązania spółki - w przypadku spółki akcyjnej, a wpisem jej do KRS.

Zgodnie z art. 11 § 2, "do spółki kapitałowej w organizacji w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące danego typu spółki po jej wpisie do rejestru". Pod pojęciem "sprawy nieuregulowane w ustawie" należy rozumieć sprawy nieuregulowane przez przepisy o spółce w organizacji lub o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji albo akcyjnej w organizacji jak również nieuregulowane przez przepisy odnoszące się do procesu tworzenia konkretnej spółki.

Okres w jakim spółka będzie trwać w tym charakterze zależy od wielu czynników, zaczynając od szybkości działań wspólników spółki, a kończąc na „sprawności” pracy sądu rejestrowego. Zgodnie bowiem z treścią art. 11 KSH: Spółki kapitałowe w organizacji, mogą we własnym imieniu nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywaną, co pozwala nam kwalifikować je jako jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną. Przydzielenie spółce w organizacji zdolności prawnej i zdolności do czynności prawnych daje pewnego rodzaju „wygodę” i poszerza jej pole manewru, bowiem spółka taka mimo, iż jest tworem tymczasowym, może zawierać umowy, zatrudniać pracowników, a nawet nabywać nieruchomości, co wiąże się z możliwością gromadzenia własnego majątku.

Polecamy: Przekształcenia spółek. Praktyczne aspekty prawne, podatkowe i rachunkowe

Jeśli chodzi o firmę spółki w organizacji, dla bezpieczeństwa obrotu, tuż po firmie, obok sformułowania „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością/ spółka akcyjna” należy dodać oznaczenie „w organizacji” np.: „XYZ spółka akcyjna w organizacji”. Ma to na celu ułatwienie potencjalnym kontrahentom stwierdzenia statusu prawnego spółki tj. odróżnienie jej od spółek wpisanych już do KRS. Nie ujawnienie w firmie spółki kapitałowej faktu pozostawania przez nią w stadium organizacji, rodzi możliwość domagania się odszkodowania, przez stronę poszkodowaną na zasadach ogólnych.

Przepisy kodeksu spółek handlowych w sposób wyraźny regulują kwestie reprezentacji spółek osobowych, kapitałowych oraz spółek kapitałowych w organizacji. Art. 161 § 2 KSH wprost stanowi, że spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji reprezentowana jest przez zarząd albo przez pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą wspólników. Jeśli chodzi o reprezentację spółki akcyjnej w organizacji, art. 323 § 2 KSH wskazuje, iż zdolni do reprezentacji do chwili ustanowienia zarządu są wszyscy założyciele działający łącznie albo pełnomocnik ustanowiony jednomyślną uchwałą założycieli.

Istnienie spółki w organizacji kończy się z momentem wpisu jej do odpowiedniego rejestru, w tej chwili spółka zyskuje osobowość prawną i staję się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółką akcyjną.

Autor: Kaja Żmijewska

Zobacz: Spółki

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...