Esperio: Wycena rynkowa Walta Disneya

fot. materiały prasowe
Reakcja rynku na ostatni kwartalny raport Walta Disneya jest kolejnym przykładem wysoce kontrowersyjnego i negatywnych nastrojów jakie są obecne na Wall Street.

Autor: Aleksander Boltyan, analityk w firmie Esperio

Więcej szczegółów na stronie Brokera Esperio

Trzy miesiące temu, w lutym, wiadomość o 11,8 milionach użytkowników, którzy dołączyli do serwisu streamingowego Disney+ w czwartym kwartale świątecznym, wobec 8 milionów przeciętnych oczekiwań, wywołała entuzjazm, podnosząc cenę akcji o ponad 5%. Pozytywny sentyment był obecny przez kilka tygodni, utrzymując wzrosty w przedziale od 145 do 157 dolarów na akcję. Działania wojenne prowadzone przez Federację Rosyjską na Ukrainie pociągnęły notowania w dół. Akcje Disneya zostały stopniowo ściągane do irracjonalnych poziomów, które były prawie o 30% niższe niż przed rozpoczęciem pandemicznego boomu na akcje.

W maju firma zgłosiła kolejne 7,9 mln nowych subskrybentów, znacznie przekraczając prognozy ekspertów i w przeciwieństwie do utraty 2 mln subskrybentów przez Netflix. Ceny spadły o 5,4% do prawie 99,5 USD za akcję. Można to wytłumaczyć jedynie brakiem strony popytowej, gdy cena nadal spadała pomimo optymistycznego raportu. Sprzedaż Disneya w pierwszym kwartale 2022 r. wyniosła 20,27 miliarda dolarów w porównaniu z konsensusowymi oczekiwaniami 20,05 miliarda dolarów, to najwyższy w historii wśród pierwszych kwartałów w historii firmy.

Ostatnie dwa kwartały można uznać za bardzo udane okresy dla zespołu Walta Disneya, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę potężny postpandemiczny potencjał parków rozrywki, który wciąż jest daleki od odkrycia. Rzeczywiście, zarobki w I kwartale 2022 r. w wysokości 1,08 USD na akcję są formalnie niższe niż konsensus prognoz 1,19 USD na ten kwartał, ale są wyższe niż 1,06 USD w IV kwartale 2021 r., co z kolei przekroczyło szacunki ekspertów o 44%.

„Nasze dobre wyniki w drugim kwartale, w tym fantastyczne wyniki w naszych krajowych parkach i ciągły wzrost naszych usług przesyłania strumieniowego – z… łączną liczbą subskrypcji we wszystkich naszych ofertach DTC [Direct-To-Consumer] przekraczającą 205 milionów – po raz kolejny udowodniły, że jesteśmy w swojej własnej lidze” – powiedział dyrektor generalny firmy Bob Chapek. Dodał, że jest entuzjastycznie nastawiony do potencjału wzrostu na rynkach międzynarodowych, ponieważ Disney ma obecnie „ponad 500 lokalnych tytułów oryginalnych na różnych etapach rozwoju i produkcji”, a 180 z nich ma mieć premierę w tym roku podatkowym, co „przyciągnie nowych subskrybentów i zwiększać zaangażowanie".

Jednym z przykładów w produkcji jest Nautilus oparty na 20 000 Leagues Under the Sea, historii kultowej łodzi podwodnej z jej tajemniczym dowódcą, kapitanem Nemo. „Turning Red” studia Pixar Animation Studios, którego premiera odbyła się 11 marca na platformie Disney+, stał się najciekawszym tytułem, który osiągnął 200 milionów godzin oglądania na platformie. Bob Chapek wspomniał również o długo oczekiwanym Avatar: The Way of Water, którego premiera zaplanowana jest na ten rok. „Spoglądając w przyszłość do drugiego wieku Disneya, jestem przekonany, że będziemy nadal przekształcać rozrywkę, łącząc niezwykłą fabułę z innowacyjną technologią, aby stworzyć jeszcze większy, bardziej połączony i magiczny świat Disneya dla rodzin i fanów na całym świecie” – pan Chapec powiedział.

Obecne notowania, prawie dwukrotnie niższe od zeszłorocznych szczytów w wysokości 203 USD na akcję, wyglądają bardzo dziwnie na całym tle wspaniałego House of Mouse. Pogarszająca się zdolność nabywcza wielu rodzin spowodowana wysokimi kosztami życia raczej nie stanie się ważnym powodem rezygnacji z niedrogich treści dla dzieci przesyłanych strumieniowo lub z odwiedzania tematycznych rozrywek przez tłumy mamusi i tatusiów z córkami i synami.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...