Czy spółki muszą rozliczać podatek od wypłaty dywidendy?

Monika Pązik
rozwiń więcej
Dochody z wypłacanych dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę bądź zarząd na terytorium Polski podlegają opodatkowaniu w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Kiedy spółki zwolnione są z opłacania podatku od wypłacanych dywidend?

Kwestię opodatkowania dywidend bądź innych przychodów osób prawnych reguluje art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Co do zasady opodatkowaniu podlegają wypłacane przez spółki dywidendy oraz inne uzyskane przychody. Jednakże dochodów tych nie łączy się z dochodami podlegającymi opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Elementem koniecznym do odpowiedniego opodatkowania jest ustalenie właściwej kwalifikacji prawnej dla wypłacanych zysków (przychodów). W sytuacji, gdy dokonywana jest wypłata dywidendy podmiotowi zagranicznemu, należy upewnić się czy dany państwo rezydencji tego podmiotu nie jest związane z Polską postanowieniami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W takiej bowiem sytuacji zastosowanie znajdą regulacje dotyczące zasad rozdzielania między państwami roszczeń podatkowych, które będą miały pierwszeństwo w zastosowaniu przed regulacjami prawa krajowego.


Jednakże należy mieć na względzie, że odpowiedzialną za prawidłowy pobór podatku od dochodu podmiotu zagranicznego, uzyskanego w następstwie otrzymanych dywidend oraz innych dochodów z udziału w zyskach polskiej spółki jest polska spółka, a zasadność zastosowania przez nią w chwili wypłaty dywidendy zwolnienia i niepobranie podatku musi być odpowiednio udokumentowana (pismo Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, 1471/DPZ/423/15/07/TG). Co do zasady jednak wypłacane dywidendy podlegają opodatkowaniu w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Podatek jest pobierany przez płatnika, czyli spółkę wypłacającą dywidendę lub inny dochód z udziału w zyskach osób prawnych. Zasady te dotyczą tylko podmiotów wypłacających dywidendę, które są polskimi rezydentami. Płatnik odpowiada swoim majątkiem za niepobrany podatek. Wpłaca go do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wypłacono dywidendę lub inny dochód z udziałów w zyskach osób prawnych.


Zobacz również: Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę prawa handlowego


Zwolnienie z podatku od wypłacanych dywidend


Art. 22 ust. 4 ustawy o CIT zwalnia osoby prawne z podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych po spełnieniu łącznie określonych warunków. Podstawowym warunkiem jest fakt, aby spółka wypłacająca dywidendę była podatnikiem podatku dochodowego, posiadającą siedzibę bądź zarząd na terytorium Polski lub na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego podlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Jednym z ważniejszych warunków zastosowania zwolnienia z opodatkowania jest również konieczność posiadania przez odbiorcę dywidendy nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendę. Wskazane udziały powinny znajdować się w posiadaniu spółki nieprzerwanie przez okres 2 lat. Posiadanie musi wynikać z prawa własności. Jeżeli zatem podatnik posiada prawo do części udziałów, wówczas zwolnienie z podatku będzie dotyczyć tylko części dywidendy. Spółka, na rzecz której wypłacona została dywidenda nie może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Ponadto, aby spółka mogła skorzystać z prawa zwolnienia z podatku musi odpowiednio udokumentować uzyskiwany dochód i rezydencję certyfikatem rezydencji. Dywidendy wypłacane pomiędzy polskimi spółkami kapitałowymi bez certyfikatu rezydencji nie podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego (pismo Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, DP/423-0092/07/AK). Jednakże w przypadku wypłaty przez spółkę na rzecz akcjonariusza, jeśli polska rezydencja podatkowa akcjonariusza nie budzi wątpliwości spółki i jest udokumentowana w inny sposób niż certyfikatem rezydencji, to należy uznać, iż nie jest konieczne aby spółka wymagała od akcjonariusza przedstawienia certyfikatu rezydencji (pismo Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, 1472/DPC/423-11/07/PK).


Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja Firma - Spółki kapitałowe

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...