Zakaz nabywania własnych udziałów w spółce z o.o.

Eliza Kosiorek
rozwiń więcej
inforCMS
Osoba prawna jest wspólnikiem firmy X Sp. z o.o. i posiada w niej 60 proc. udziałów, natomiast pozostałe 40 proc. udziałów posiadają 2 wspólnicy, którzy są osobami fizycznymi i mają po 20 proc. udziałów w X Sp. z o.o. Jeden ze wspólników zgłosił chęć zbycia swoich udziałów. Pozostali wspólnicy zaproponowali, aby nabywcą udziałów stała się sama spółka, a nie wspólnicy, jak zostało to zapisane w umowie spółki X Sp. z o.o. Czy spółka może nabyć własne udziały? Czy nabycie własnych udziałów przez spółkę byłoby dla niej korzystne? Czy, aby spółka mogła nabyć własne udziały, trzeba zmienić umowę spółki?

Kodeks spółek handlowych wskazuje w art. 200 § 1, że spółka nie może obejmować lub nabywać ani przyjmować w zastaw własnych udziałów. Zakaz ten dotyczy również obejmowania lub nabywania udziałów bądź przyjmowania ich w zastaw przez spółkę albo spółdzielnię zależną. Wyjątek stanowi:

1) nabycie w drodze egzekucji na zaspokojenie roszczeń spółki, których nie można zaspokoić z innego majątku wspólnika,

2) nabycie w celu umorzenia udziałów oraz

3) nabycie albo objęcie udziałów w innych przypadkach przewidzianych w ustawie.

Zgodnie z art. 200 § 2 k.s.h., jeżeli udziały nabyte w drodze egzekucji zgodnie z § 1 nie zostaną zbyte w ciągu roku od dnia nabycia, powinny być umorzone według przepisów dotyczących obniżenia kapitału zakładowego, chyba że w spółce został utworzony, w celu umorzenia udziałów, specjalny kapitał rezerwowy.

Spółka nie może zatem nabyć własnych udziałów, chyba że zrobi to w którymś z trzech wyjątkowych przypadków, o których jest mowa w ww. przepisie k.s.h. Spółka nie może być również zastawnikiem udziałów własnych.

W pierwszym przypadku, tzn. przy nabyciu w drodze egzekucji, zbycia udziałów należy dokonać w ciągu roku od chwili nabycia. Gdy jednak udziały nabyte w drodze egzekucji nie zostaną zbyte w ciągu roku od dnia ich nabycia, wówczas powinny być umorzone według przepisów dotyczących obniżenia kapitału zakładowego, chyba że w spółce został utworzony w tym celu specjalny kapitał rezerwowy. Specjalny kapitał rezerwowy może być zastąpiony przez specjalny fundusz rezerwowy. Zaspokojenie roszczeń spółki w ten sposób jest dopuszczalne wyłącznie wtedy, gdy nie ma możliwości zaspokojenia z innego posiadanego majątku wspólnika (komornik stwierdza wówczas bezskuteczność egzekucji z innych składników majątku).

Jeżeli chodzi o umorzenie (potocznie jest to likwidacja), to jest ono skutkiem zmniejszenia procentowych udziałów w spółce, ale powoduje wzrost procentowy udziałów wspólników w kapitale zakładowym, co związane jest ze zwiększeniem zysków wspólników, jeśli umowa spółki to przewiduje. Umorzenie udziałów musi nastąpić w drodze podjęcia uchwały zgromadzenia wspólników.

Natomiast „inne przypadki przewidziane w ustawie”, o których mówi art. 200 § 1 k.s.h., to wymienione w art. 515 § 2 k.s.h. nabycie udziałów własnych przez spółkę przejmującą w procesie fuzji, czy wymienione w art. 541 § 5 zd. 2 k.s.h. nabycie udziałów własnych przez spółkę przejmującą bądź nowo zawiązaną po dokonaniu podziału.

Należy również wspomnieć i pamiętać o konsekwencjach, czyli o odpowiedzialności karnej przewidzianej w art. 588 k.s.h. Karze podlega członek zarządu lub likwidator, który dopuścił do nabycia przez spółkę handlową udziałów własnych. Jest to przestępstwo umyślne, a jego konsekwencją jest grzywna, kara ograniczenia wolności bądź kara pozbawienia wolności do 6 miesięcy. Nie podlega karze ten, kto nie dokonał zbycia udziałów własnych lub ich nie umorzył.

Reasumując spółka nie może nabywać, obejmować ani przyjmować w zastaw własnych udziałów, chyba że uczyni to w przypadkach dopuszczonych przez kodeks spółek handlowych.

Eliza Kosiorek

Podstawa prawna:

● art. 200 § 1 i 2, art. 515 § 2, art. 541 § 5 zd. 2 oraz art. 588 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn.zm.),

● wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 11 września 2008 r., sygn. akt I ACa 544/08,

● wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracji w Warszawie z 26 maja 2004 r., sygn. akt WSA III SA 3402/02.

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...