Co to jest spółka dominująca

Sebastian Koczur
rozwiń więcej
inforCMS
Jakie kryteria są potrzebne do uznania danej spółki za dominującą?

Podstawowym pojęciem istotnym z punktu widzenia przedsiębiorstw o charakterze holdingowym jest zagadnienie spółki dominującej. Pojęcie to zostało uregulowane w art. 4 ust. 4 kodeksu spółek handlowych. Przepis ten podaje definicję spółki dominującej poprzez wskazanie jej relacji do spółki zależnej. Dominacja spółki może polegać na możliwości podejmowania wiążących dla spółki zależnej decyzji poprzez bezpośrednie lub pośrednie dysponowanie większością głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu spółki zależnej, a także na prawie powoływania lub odwoływania większości członków zarządu lub rady nadzorczej zależnej spółki kapitałowej. Spółka dominująca może również zostać zdefiniowana poprzez stwierdzenie przeważającego udziału jej przedstawicieli w organach spółki zależnej, polegającego na ponad 50-proc. udziale członków zarządu lub rady nadzorczej spółki dominującej w zarządzie spółki zależnej bądź też na dysponowaniu bezpośrednio lub pośrednio większością głosów w spółce osobowej zależnej.

Ostatnie kryterium stosunku dominacji wskazane w przepisie art. 4 ust. 4 lit. f) k.s.h., zostało ustalone jako kryterium zindywidualizowane, ma wymiar subiektywny. Zgodnie z powyższą regulacją, spółką dominującą jest spółka, która wywiera decydujący wpływ na działalność spółki kapitałowej zależnej, w szczególności na podstawie umów określonych w art. 7 k.s.h., tzn. umowy przewidującej zarządzanie spółką zależną lub przekazywanie zysku przez taką spółkę. Kryterium wywierania decydującego wpływu wskazuje, iż w strukturze holdingowej zakres powiązań jest szeroki i poza oczywistym powiązaniem kapitałowym i w konsekwencji przepływem zysków istotne znaczenie mają powiązania organizacyjne pomiędzy podmiotami. Spółki takie działają na zasadzie organizmów połączonych, przy których powiązania mają głębszy wymiar niż tylko formalny. Jak podkreśla w orzecznictwie Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na potrzeby stosowania przepisów ochrony konkurencji spółki zgrupowane w holdingu stanowią jeden organizm gospodarczy. Umowy zawierane pomiędzy spółkami zgrupowanymi w holdingu nie podlegają ocenie przepisów wspomnianej ustawy o zakazie zawierania porozumień monopolistycznych. Oczywiście wzajemnego powiązania spółek nie należy traktować jako wchłonięcia spółki zależnej przez spółkę dominującą. Zwraca na powyższy aspekt uwagę Sąd Najwyższy, stwierdzając, iż istnienie finansowo-organizacyjnych podstaw funkcjonowania tzw. grupy kapitałowej spółek oraz wykonywanie przez spółkę dominującą uprawnień w ramach posiadanych udziałów w spółkach zależnych nie powoduje powstania zorganizowanego zespołu praw majątkowych i niemajątkowych należącego do spółki dominującej.

Sebastian Koczur

adwokat, Kancelaria Książek, Koczur i Wspólnicy

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...