Spółka nie może stać się jednoosobowym przedsiębiorcą

Piotr Trocha
rozwiń więcej
inforCMS
Wspólnicy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością nie mogą liczyć na ich przekształcenie w jednoosobową działalność gospodarczą z zachowaniem firmy spółki. Spółkę wcześniej trzeba zlikwidować i wpisać się na nowo do ewidencji.


Po wejściu w życie kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.) dostały czas do 2 stycznia 2006 r. na podniesienie kapitału do 50 tys. Jednak niektóre, zwłaszcza jednoosobowe, tego obowiązku nie dopełniły.


Przekształcenie niemożliwe


- Rozmiar prowadzonej przeze mnie działalności nie uzasadnia potrzeby angażowania tak znacznej kwoty kapitału - twierdzi Marek Wrzesiński, wspólnik spółki z o.o.


- Moja spółka wyrobiła sobie markę, dlatego chciałbym przekształcić ją w jednoosobową działalność gospodarczą pod tą samą nazwą i po dodaniu nazwiska - pisze nasz czytelnik.


Eksperci wskazują jednak, że jest to niemożliwe. Zdaniem mecenas Renaty Sobolewskiej k.s.h. szczegółowo określa, jakie podmioty i w jaką formę mogą zostać przekształcone.


- Zasadą jest, że spółkę handlową można przekształcić jedynie w inną spółkę handlową. Przekształcenie spółki z o.o do jednoosobowej działalności gospodarczej osoby fizycznej każdorazowo wiąże się z likwidacją spółki - mówi wspólnik zarządzający Kancelarii Sobolewska Chłopecki i Wspólnicy Radcowie Prawni.


- Bez znaczenia jest fakt, że w danej spółce występuje jeden czy większa liczba wspólników. Ustawodawca przewidział na to pięć lat, więc spółki z symbolicznym kapitałem 4 tys. zł miały czas, by sprostać wymogom ustawy - potwierdza Mariusz Cuber, dyrektor do spraw obsługi prawnej w Koksztys Kancelarii Prawa Gospodarczego.


Kapitał trzeba podnieść


Po 2 stycznia 2006 r. sankcją za brak podniesienia kapitału jest rozwiązanie spółki przez sąd rejestrowy. Sąd może wydać takie postanowienie z urzędu, jeśli spółka w wyznaczonym czasie, nie dłuższym niż sześć miesięcy od wezwania, nie podniesie kapitału. Niektórzy wspólnicy chcą obejść ten przepis przez zmianę formy na jednoosobową działalność gospodarczą.


- Nie jest to możliwe. Dozwolone są jedynie dwie drogi - przekształcenie w spółkę osobową bądź rozwiązanie spółki - wyjaśnia dyrektor Mariusz Cuber.


Jego zdaniem przedsiębiorca może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą po rejestracji w ewidencji, używając starej nazwy, ale bez oznaczenia sp. z o.o. Nie można jednak wtedy mówić o jakiejkolwiek kontynuacji.


- Zmienia się tak naprawdę wszystko - od formy prawnej, zakresu odpowiedzialności po NIP czy REGON - twierdzi dyrektor Cuber.


Sąd może, ale nie musi


Podobnego zdania jest mecenas Renata Sobolewska. W jej opinii nie można włączyć do firmy elementów, które będą kojarzyły się z inną formą prowadzenia działalności gospodarczej.


- Do firmy osoby fizycznej można włączyć pseudonim lub określenia wskazujące na przedmiot działalności, miejsce jej prowadzenia oraz inne określenia. Pełnią one funkcję dodatków do firmy przedsiębiorcy i nie mogą być dobierane swobodnie - twierdzi.


Jednak zdaniem specjalistów nie zawsze brak kapitału prowadzi do rozwiązania spółki.


- Należy zwrócić uwagę, iż sąd nie musi, lecz tylko może, stosować sankcję w postaci rozwiązania spółki. Powinien korzystać z niej z dużą ostrożnością, bo jest to sankcja ostateczna - uważa dr Mateusz Rodzynkiewicz, radca prawny.


Także zdaniem prof. Andrzeja Kidyby z UMCS w Lublinie, jeżeli sąd uzna, że są to braki drobne albo że ich usunięcie będzie możliwe po terminie sześciu miesięcy, nie musi rozwiązywać spółki. Może za to nałożyć na nią grzywnę zgodnie z art. 24 ustawy o KRS.


Minimalny kapitał w spółkach

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Piotr Trocha

piotr.trocha@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...