Różnice między spółką jawną i spółką cywilną

Andrzej Szumański
rozwiń więcej
inforCMS
Spółka cywilna jest umową uregulowaną w kodeksie cywilnym. Coraz częściej pojawiają się jednak opinie prawników, że należałoby z niej uczynić przedsiębiorcę, a nawet przenieść do kodeksu spółek handlowych.


Trzeba jednak odróżnić spółkę cywilną od spółki jawnej. W zasadzie nie ma istotnych różnic strukturalnych między nimi, to jedna - spółka jawna - jest najmniejszą spółką osobową, która ma charakter gospodarczy, czyli w świetle obecnej terminologii jest przedsiębiorcą, a druga, tzn. cywilna, w samym założeniu została przewidziana do działań niegospodarczych. Obie wprawdzie mają małą liczbę wspólników, którzy prowadzą sprawy spółki, reprezentują ją i ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, ale jest między nimi zasadnicza różnica.

 


Spółka jawna miała być i jest przedsiębiorcą. Cywilna zaś jest umową zawieraną do realizacji okazjonalnych przedsięwzięć, kiedy np. kilku sąsiadów decyduje się razem wybudować garaże. Rozróżnienie obu tych spółek ma zresztą w prawie polskim wieloletnią tradycję. Jeszcze przed drugą wojną światową ustawodawca rozgraniczył je. Sprowadzenie teraz spółki cywilnej do roli przedsiębiorcy spowodowałoby, że mielibyśmy w tym samym segmencie rynku dwie konstrukcje pełniące identyczną rolę. Z drugiej strony powstałaby wielka luka. Nie byłoby formy prawnej przeznaczonej do przedsięwzięć niemających charakteru gospodarczego. Dlatego uważam, że pomysł, by spółka cywilna była przedsiębiorcą, i żeby była uregulowana w kodeksie spółek handlowych, a nie w kodeksie cywilnym, jest niesłuszny i szkodliwy.


Również fakt, że konsorcjum jest podtypem umowy spółki cywilnej, nie przemawia za uznaniem jej za przedsiębiorcę. Konsorcjum powstaje wprawdzie tam, gdzie względy finansowe lub wymagania organizacyjne przerastają możliwości jednego przedsiębiorcy (na przykład banki rozkładają w ten sposób ryzyko), lecz spełnia ono kryteria spółki cywilnej w tym właśnie znaczeniu, że przedsiębiorcy tworzą takie porozumienie do konkretnego przedsięwzięcia. Konsorcjum ma charakter tymczasowy i nietrwały. Często kilku wielkich przedsiębiorców łączy się w ten sposób, bo łatwiej im uzyskać koncesję czy wygrać w procedurze przetargowej.


W konsorcjach można budować autostrady albo stadiony. Potem jednak, kiedy przedsięwzięcie zostaje ukończone, uczestnicy konsorcjum do eksploatacji takiego obiektu zawiązują spółkę kapitałową.


ANDRZEJ SZUMAŃSKI

profesor zwyczajny Uniwersytet Jagielloński, adwokat, specjalista prawa handlowego

 
Moja firma
Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

pokaż więcej
Proszę czekać...