Pisma procesowe w postępowaniu w sądach gospodarczych

MPS
rozwiń więcej
inforCMS
Szczególny rygor w sprawach gospodarczych obowiązuje przy doręczaniu pism procesowych.

SEBASTIAN KOCZUR

Adwokat, Kancelaria Książek, Koczur i Wspólnicy

Strona reprezentowana przez profesjonalistę jest obowiązana doręczać odpisy pism procesowych z załącznikami bezpośrednio stronie przeciwnej. Natomiast do pisma procesowego wnoszonego do sądu strona musi dołączyć dowód doręczenia drugiej stronie odpisu pisma albo dowód wysłania go listem poleconym.

Gdy do pisma nie dołączono dowodu doręczenia albo dowodu wysłania przesyłką poleconą, wówczas podlega ono zwrotowi bez wzywania do usunięcia tego braku. Sąd nie bada, czy pomimo dowodu doręczenia strona przeciwna z pismem zapoznała się. Ważne dla sądu jest, że stwierdził brak dowodu doręczenia. Pismo wszczynające postępowanie wniesione przez profesjonalistę, które na skutek braków formalnych nie może otrzymać prawidłowego biegu, przewodniczący zwraca stronie bez wzywania do jego poprawienia lub uzupełnienia. Jedynie oczywiste niedokładności nie stanowią przeszkody do nadania pismu biegu i rozpoznania go.

Należy pamiętać, iż nieopłacenie bądź nieprawidłowe opłacenie pisma jest traktowane jako błąd formalny, wywołujący powyższe konsekwencje. Również inne pisma procesowe złożone w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, które nie mogą otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, wniesione przez stronę reprezentowaną przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa podlegają zwrotowi bez wzywania do poprawienia lub uzupełnienia. Natomiast sprzeciw od wyroku zaocznego, zarzuty od nakazu zapłaty, sprzeciw od nakazu zapłaty sąd odrzuca.

Przepisy postępowania w sprawach gospodarczych nakazują stronie od razu podać w pozwie, w sprzeciwie lub zarzutach od nakazu zapłaty, w sprzeciwie od wyroku zaocznego wszystkie twierdzenia oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w postępowaniu, chyba że strona wykaże, że ich powołanie piśmie nie było możliwe albo że potrzeba powołania wynikła później.

Obligatoryjne w sprawach gospodarczych jest złożenie w terminie dwutygodniowym odpowiedzi na pozew. Przekroczenie powyższego terminu skutkuje zwrotem odpowiedzi i może doprowadzić do wydania przez sąd wyroku zaocznego na posiedzeniu niejawnym.

Przed skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego wierzyciel powinien wezwać dłużnika do dobrowolnego spełnienia żądania, nawet w sytuacji, gdy wierzyciel jest pewien, iż żadnej reakcji takie wezwanie nie wywoła. Przepisy albowiem obligują wierzyciela, by dołączył do pozwu odpis wezwania wraz z dowodem doręczenia. Niewypełnienie tego obowiązku powoduje, iż pozew zostaje uznany za posiadający braki formalne i w konsekwencji podlegać będzie opisanemu rygorowi. Ponadto strona niezależnie od wyniku sprawy może zostać obciążona kosztami procesu w całości lub w części, jeżeli przez zaniechanie wezwania do dobrowolnego spełnienia świadczenia przyczyniła się do zbędnego wytoczenia sprawy lub wadliwego określenia jej zakresu.

Należy pamiętać o krótkim, bo dwuletnim terminie do żądania wznowienia postępowania oraz sześciomiesięcznym terminie do złożenia wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania w sytuacji niewskazania bądź wskazania złego adresu pozwanego. W sprawach gospodarczych powództwo wzajemne jest niedopuszczalne.

Analiza przepisów dotyczących postępowania w sprawach gospodarczych pozwala na stwierdzenie, iż jest to procedura sformalizowana, wymagająca od stron ostrożności, a od profesjonalnych pełnomocników pełnego zaangażowania. Z drugiej jednak strony takie sformułowanie zasad sprzyja szybkości postępowania i mobilizuje strony do aktywnego działania.

Notowała MPS

 
Moja firma
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?
24 maja 2024

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia
24 maja 2024

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?
23 maja 2024

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0
23 maja 2024

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy
22 maja 2024

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat
22 maja 2024

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”
22 maja 2024

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców
21 maja 2024

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

pokaż więcej
Proszę czekać...