Jakie są konsekwencje umieszczenia nazwiska komandytariusza w nazwie

Sebastian Koczur
rozwiń więcej
inforCMS
Szczególna sytuacja powstaje w spółce komandytowej w razie umieszczenia w jej nazwie nazwiska komandytariusza, którego odpowiedzialność za zobowiązania zostaje ograniczona do wysokości sumy komandytowej. Co do zasady, zgodnie z art. 104 par. 4 kodeksu spółek handlowych, nazwisko komandytariusza nie może być zamieszczane w firmie spółki.

SEBASTIAN KOCZUR

adwokat

Kancelaria Książek, Koczur i Wspólnicy

Spółka komandytowa jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia, natomiast odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika jest ograniczona. Wspólnik odpowiadający całym swoim majątkiem nazywa się komplementariuszem, natomiast wspólnika, którego odpowiedzialność zostaje ograniczona do określonej wysokości, zwanej sumą komandytową, przepisy nazywają komandytariuszem.

Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. O ile określone ograniczenia nie wynikają z przepisów szczególnych, nazwa spółki może zostać dobrana dowolnie. Nie musi wymieniać wszystkich komplementariuszy w nazwie, bo decydujące jest określenie komplementariuszy w umowie spółki i zapisanie ich w rejestrze sądowym. Komplementariusz spółki nie może ograniczyć zakresu swej odpowiedzialności za zobowiązania spółki wobec osób trzecich, podnosząc fakt, iż np. w chwili zaciągania zobowiązania nie figurował w nazwie spółki. W tym zakresie odpowiedzialność wszystkich komplementariuszy jest jednakowa i pełna i nie ma znaczenia figurowanie w nazwie spółki. Oczywiście ustawowe sformułowanie, iż nazwa spółki komandytowej powinna zawierać nazwisko jednego lub kilku komplementariuszy, nie stoi na przeszkodzie umieszczenia w nazwie spółki nazwisk wszystkich komplementariuszy. Jedynym wyznacznikiem jest czytelność nazwy spółki w obrocie.

Powstaje więc sytuacja, gdy np. mimo prawidłowego sformułowania w umowie spółki w faktycznej nazwie (na szyldzie) pojawia się dodatkowe nazwisko osoby, która jest komandytariuszem.

Można więc stwierdzić, iż art. 104 par. 4 k.s.h. został sformułowany niekonsekwentnie. W zdaniu pierwszym ustawodawca stwierdza, iż dokonanie określonej czynności jest niedopuszczalne, po czym w zdaniu kolejnym przewiduje określone skutki dokonania danej czynności. Oczywiście wobec takiego sformułowania przepisu wiążący jest rygor przewidziany w drugim zdaniu cytowanego przepisu.

W konsekwencji wspólnik - komandytariusz umieszczony w nazwie spółki odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczeń, całym swoim majątkiem. Status prawny wspólnika kreuje zatem nie umowa spółki, nie wpis spółki do KRS, ale nazwa spółki. Wspólnik taki w żaden sposób nie może zasłaniać się tym, iż według zawartej w formie aktu notarialnego umowy spółki jest komplementariuszem odpowiedzialnym do wysokości symbolicznej sumy komandytowej.

Ustawodawca wychodzi ze słusznego założenia, że dla kontrahenta spółki najbardziej czytelna jest jej nazwa i z niej czerpie on wiadomości o osobach najpełniej odpowiedzialnych za zobowiązania spółki. W kontekście odpowiedzialności komandytariusza należy pamiętać, iż innymi pojęciami jest wkład wniesiony przez komandytariusza do spółki, a innym jest wysokość sumy komandytowej. Odpowiedzialność komandytariusza jest miarkowana wysokością sumy komandytowej. Natomiast komandytariusz jest wolny od odpowiedzialności w granicach wartości wkładu wniesionego do spółki. Komandytariusz, w sytuacji gdy jego wkład wniesiony do spółki jest niższy od sumy komandytowej, będzie ponosił odpowiedzialność własnym majątkiem do wysokości różnicy pomiędzy sumą komandytową a wniesionym wkładem.

Not. MPS

Moja firma
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?
24 maja 2024

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia
24 maja 2024

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?
23 maja 2024

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0
23 maja 2024

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy
22 maja 2024

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat
22 maja 2024

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”
22 maja 2024

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców
21 maja 2024

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

pokaż więcej
Proszę czekać...