Odpowiedzialność członków zarządu w spółce

Odpowiedzialność członka zarządu spółki reguluje art. 299 kodeksu spółek handlowych. W przepisach karnych k.s.h. została uregulowana odpowiedzialność karna członków zarządu spółki za niezgłoszenie wniosku o jej upadłość.


Artykuł 586 k.s.h. stanowi, że członek zarządu, który takiego wniosku nie zgłosił, mimo że powstały warunki uzasadniające upadłość spółki, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do jednego roku.


Artykuł 21 prawa upadłościowego i naprawczego stanowi, że dłużnik jest obowiązany nie później niż w ciągu dwóch tygodni od dnia, w którym wystąpiła podstawa ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek.


Wobec takich uregulowań, nowo powołany członek zarządu w spółce, gdzie już dawno wystąpiły podstawy do ogłoszenia upadłości, a wniosek jednak nie został zgłoszony, może obawiać się, że zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. W związku z tym chciałbym zwrócić uwagę na dwie płaszczyzny odpowiedzialności członków zarządu. Pierwszą z nich nazwałbym płaszczyzną obiektywną. Chodzi o zaistnienie przesłanek dla zgłoszenia upadłości, które są regulowane przepisami prawa upadłościowego. Natomiast drugą płaszczyznę nazwałbym subiektywną, podmiotową. Chodzi w niej o spełnienie przez członka zarządu warunków, które pozwoliłyby na przypisanie mu którejkolwiek odpowiedzialności.


Odnośnie do odpowiedzialności karnej członka zarządu orzecznictwo oraz przepisy kodeksu karnego stanowią, że przestępstwa opisanego w art. 586 k.s.h. można dopuścić się tylko z winy umyślnej.


Gdy członek zarządu zostanie powołany już po upływie dłuższego okresu od wystąpienia przesłanek od ogłoszenia upadłości, to wówczas winy umyślnej nie można mu przypisać. W tym przypadku trudno byłoby dopatrzyć się wystąpienia

jakiejkolwiek formy winy. Skoro nie zaistniały przesłanki, to nie może być jakiejkolwiek karnej odpowiedzialności z tego tytułu, że nie zgłosił wniosku. Nie będzie więc odpowiadał.


Uważam, że w takim przypadku zostaje czasowo zawieszona jego odpowiedzialność cywilna. Fakt, że został powołany do piastowania funkcji członka zarządu wówczas, gdy spółka spełniała przesłanki do ogłoszenia upadłości nie usprawiedliwia go przez cały czas pełnienia funkcji, że nie zgłosił wniosku. Natomiast od momentu powołania go powinien upłynąć pewien czas, aby mógł się zorientować w sytuacji spółki.


Nowo powołany członek zarządu musi też mieć możliwość stwierdzenia, że zachodzą przesłanki do zgłoszenia wniosku o upadłość. W dodatku art. 299 par. 2 k.s.h. stanowi, że członek zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności poprzez wykazanie, że niezgłoszenie wniosku o upadłość nie nastąpiło z jego winy.

W dodatku art. 299 par. 2 k.s.h. stanowi, że członek zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności poprzez wykazanie, że niezgłoszenie wniosku o upadłość nie nastąpiło z jego winy.


Dlatego musi wykazać, że od razu po rozpoczęciu piastowania funkcji członka zarządu podjął kroki w celu zapoznania się z sytuacją spółki i dopiero potem rozważył konieczność złożenia wniosku o upadłość spółki. W tym celu powinien uzyskać dostęp do dokumentów, z których wynikałoby, w jakiej sytuacji znajduje się spółka, a także uzyskać raport o kondycji finansowej spółki. Jeżeli wówczas dojdzie do wniosku, że sytuacja spółki uzasadnia złożenie wniosku o upadłość, to wówczas powinien go niezwłocznie zgłosić. Stąd - moim zdaniem - uzasadnione jest wyłączenie odpowiedzialności tego nowo powołanego członka zarządu, ale tylko do momentu, gdy zapozna się z kondycją finansową spółki i pozna obiektywne przesłanki do złożenia wniosku o upadłość.


Sebastian Koczur

adwokat, Kancelaria Książek, Koczuri Wspólnicy

Not. MPS

Moja firma
Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

pokaż więcej
Proszę czekać...