Kolejne dane ujawniane przez spółki

Od 1 stycznia 2007 r. obowiązują nowe zasady ujawniania danych firmy zamieszczanych na pisemnych oświadczeniach oraz na stronach internetowych. Przedsiębiorcy działający w formie spółek handlowych muszą od tego roku podawać dodatkowo NIP i informację o wysokości kapitału zakładowego.
 


Dotychczas spółki zobowiązane były do zamieszczania na pismach i zamówieniach handlowych kierowanych do kontrahentów informacji dotyczących firmy, jej siedziby oraz adresu spółki. Ponadto miały obowiązek podawać oznaczenie sądu rejestrowego i numeru, pod którym spółka wpisana jest do rejestru. Od początku roku obowiązek ten został rozszerzony. Zmiany w omawianym zakresie wprowadziła ustawa z 18 października 2006 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 208, poz. 1540). Nowelizacja ta miała na celu realizację nałożonego na państwa członkowskie, dyrektywą 2003/58/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 czerwca 2003, obowiązku uchwalenia przepisów zapewniających większą jawność dokumentów spółek.

Nowe oznaczenia spółek kapitałowych...

Znowelizowane wspomnianą ustawą art. 206 i art. 374 Kodeksu spółek handlowych stanowią, że spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne mają obowiązek podawania w pismach i zamówieniach handlowych składanych w formie papierowej i elektronicznej, poza dotychczasowymi danymi (firma, siedziba, adres spółki, oznaczenie sądu rejestrowego oraz numer, pod którym spółka wpisana jest do rejestru), dodatkowo informacji o numerze NIP i wysokości kapitału zakładowego. Natomiast w przypadku spółek akcyjnych wymagane jest dodatkowo podanie wysokości kapitału wpłaconego. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza z punktu widzenia wiarygodności przedsiębiorstwa, bowiem kapitał zakładowy jest tylko kwotą deklarowaną, zaś wartość faktycznie wniesionych udziałów może być znacznie mniejsza.
Istotną zmianą jest również obowiązek podawania przez spółki kapitałowe danych zawsze i we wszelkiego rodzaju korespondencji, nawet w stosunku do osób pozostających ze spółką w stałych kontaktach gospodarczych. W poprzednim stanie prawnym obowiązek podawania informacji w stosunku do kontrahentów pozostających ze spółką w stałych stosunkach umownych był wyłączony, a dane spółki należało zamieścić w piśmie kierowanym do oznaczonej osoby.

Nowością jest ponadto wymóg zamieszczenia wszystkich wspomnianych informacji również na stronach internetowych spółki.

Przykład
Dane obowiązkowe: AGRO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie ul. Targowa 24 NIP 654-32-10-789, Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 zł Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy VII Wydział Gospodarczy KRS 0000067891

...i spółek osobowych

Odnośnie do spółek osobowych najistotniejsza zmiana została wprowadzona w stosunku do spółki komandytowo-akcyjnej. Dodany do art. 127 k.s.h § 5 nałożył na ten podmiot obowiązek ujawniania danych na wzór spółek kapitałowych, łącznie z podaniem wysokości kapitału wpłaconego.

Pozostałe spółki osobowe, działające w formie spółek jawnych, partnerskich i komandytowych, zgodnie z art. 34 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2001 r. nr 17, poz. 209 ze zm.), mają obowiązek zamieszczania w pisemnych oświadczeniach, skierowanych w zakresie swej działalności do oznaczonych osób i organów takich informacji, jak: firma lub nazwa, siedziba i adres, oznaczenie formy prawnej wykonywanej działalności, numer NIP, oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywane są akta rejestrowe, oraz numer w rejestrze. A zatem przepis ten w pewnym zakresie dubluje obowiązek posługiwania się oznaczeniami w stosunku do spółek kapitałowych oraz komandytowo-akcyjnych. Jest jednak bardzo istotny z punktu widzenia pozostałych spółek osobowych, w stosunku do których przepisy nie przewidują szczególnych regulacji prawnych w tym zakresie.

Nowością w art. 34 ustawy o KRS jest obowiązek zamieszczania, w pisemnych oświadczeniach składanych przez podmiot wpisany do rejestru, numeru NIP oraz oznaczenia sądu rejestrowego, w którym przechowywane są akta rejestrowe spółki.

Przykład
Dane obowiązkowe: „GORA” Kowalski spółka jawna z siedzibą w Warszawie ul. Targowa 24 NIP 654-32-10-789, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy VII Wydział Gospodarczy KRS 0000067891

Kary za brak danych

Za niedopełnienie obowiązków ujawniania swoich danych przedsiębiorcy mogą zostać obciążeni wysokimi karami. Zgodnie z art. 595 § 1 k.s.h. członek zarządu spółki handlowej dopuszczający się naruszenia wymogów wynikających z art. 127 § 5, art. 206 § 1 oraz art. 374 § 1 k.s.h., podlega grzywnie w wysokości do 10 tys. złotych. Również wspomniany już przepis art. 34 ustawy o KRS stanowi, że w przypadku stwierdzenia niedopełnienia obowiązku ujawnienia określonych danych podmiotu, sąd rejestrowy może nałożyć grzywnę na osoby odpowiedzialne za niewykonanie tego obowiązku. Przy czym grzywna ta nie może być wyższa niż 5 tys. złotych.

Warto zatem jak najszybciej dostosować podawane na zewnątrz dane spółki do nowych wymogów, aby nie narazić się na dość spore i niepotrzebne obciążenia finansowe.

Skutki zmian

W związku z wprowadzonymi od nowego roku zmianami przedsiębiorcy muszą więc pamiętać o wymianie pieczątek, papierów i druków firmowych, jak też zaktualizowaniu swoich stron internetowych. Wprawdzie przepisy nie podają wyraźnie sposobu prezentowania nowych danych spółki na witrynach firmowych, dlatego mogą pojawiać się wątpliwości w tym zakresie, czy wystarczy zamieszczenie informacji w jednym miejscu, np. w zakładce „Kontakt”, czy też dane spółki powinny znaleźć się na każdej podstronie.

Z pewnością dzięki nowelizacji upowszechniony i ułatwiony zostanie dostęp do informacji o spółkach, co z kolei zdecydowanie ułatwi obrót, jak również wpłynie na jego bezpieczeństwo.



Alicja Fal

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...