Automatyzacja przetwarzania dokumentów receptą na kryzys

Michał Król
rozwiń więcej
W trudnych czasach kryzysu wiele firm zadaje sobie pytanie: inwestować, czy nie inwestować? Specjaliści jednogłośnie twierdzą, że najwięcej zyskają Ci, którzy właśnie teraz podejmą odważne i trafne decyzje biznesowe. Większość firm próbuje przetrwać kryzys i przygotowuje się na przyjście „lepszych czasów”, szukając oszczędności.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, ile czasu przeciętni pracownicy tracą na żmudne prace biurowe – przyjmowanie dokumentów, przetwarzanie, wysyłanie… Są to czynności, które aktualnie możemy z powodzeniem zastąpić w pełni bezobsługowymi systemami działającymi kilkakrotnie szybciej od człowieka. Przykładowo, jeśli dostaniemy dokument papierowy, który wymaga pewnych zmian, korekt, a następnie musi zostać przesłany dalej, jedynym sposobem wydaje się być przepisanie go na nowo. Dla prostego, jednostronicowego dokumentu zapewne nie będzie to żaden kłopot. Problem pojawi się w momencie, gdy takich dokumentów będzie kilkadziesiąt, a każdy będzie zawierał 3-10 stron.

Badania wykazują, że przepisywanie (wraz z formatowaniem) pojedynczej strony formatu A4 zajmuje przeciętnemu pracownikowi biurowemu do 30 minut. Oznacza to, że przetworzenie 4-5 stronicowego dokumentu pochłania co najmniej 2 godziny. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę ilość takich dokumentów, z którymi musimy sobie radzić.

Przeglądając jednak oferty producentów specjalistycznych systemów biurowych, znajdujemy m.in. oprogramowanie ABBYY FineReader. Jest to prosta w obsłudze, posiadająca intuicyjny interfejs aplikacja, która po zainstalowaniu na naszych komputerach daje nam możliwość przetwarzania dokumentów papierowych na najbardziej popularne formaty (doc, xls, rtf, txt i inne) ze średnią prędkością 1 strona / 1 min. Pamiętajmy jednak, że w ciągu tej jednej minuty, następuje zarówno skanowanie dokumentu, jego automatyczne rozpoznawanie, jak i procedura potwierdzenia przez użytkownika niepewnie odczytanych znaków.

Oczywiście dla bardziej wymagających dostępne są specjalne wersje serwerowe, których funkcjonalność często jest wykorzystywana w dużych systemach DMS, ECM, ERP. Możliwe jest też oczywiście selektywne odczytywanie dokumentów o ściśle określonej strukturze, tj. ankiety, formularze, różnego rodzaju wnioski itp. W tym przypadku wymagane jest zastosowanie systemów ABBYY z grupy Data Capture (ABBYY FormReader, ABBYY FlexiCapture).

Przy ich pomocy, korzystając ze stałych struktur dokumentów możemy automatycznie po rozpoznaniu dokumentu przesłać odczytane informacje bezpośrednio do np. bazy danych. Uzyskiwana jest przy okazji bardzo duża szybkość odczytu i dokładność przetworzenia dokumentów.

W ostatnich latach na naszym rynku zauważalne było bardzo szybko wzrastające zainteresowanie systemami automatycznego odczytu danych. Oczywiście ich zakup często wiąże się ze sporymi wydatkami, niemniej jednak w dłużej perspektywie decyzje takie okazują się być zbawienne dla portfeli naszych firm.

AutoID Polska S.A.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...