Oceniając propozycje leasingowe zwróć uwagę na kilka elementów.
- Jeżeli w otrzymanej symulacji opłat leasingowych jest komunikat, że „zaprezentowane warunki zależą od poziomu określonej stopy procentowej”, to koniecznie sprawdź, czy jej wartość na ofercie nie jest zaniżona.
- Suma opłat leasingowych, często stanowi najważniejszy element oceny propozycji – sprawdź, czy zawiera ona wykup, jaka jest jego wysokość i czy nie ma „z boku” dodatkowych niepoliczonych opłat manipulacyjnych.
Polecamy: Wpłata początkowa
- Porównując raty kwotowo zwróć uwagę na ich ilość – różne towarzystwa, przy tym samym okresie lat leasingu, stosują inne ilości rat – w jednych ilość ta jest zgodna z wielokrotną ilością 12 miesięcy w roku, a w innych jest o jedną ratę mniej.
- Może się zdarzyć, że w otrzymanej propozycji, wykup będzie płatny w ratach miesięcznych jako kaucja doliczana do każdej opłaty – wtedy rzeczywista kwota płatności miesięcznej będzie nie tylko większa, ale na jej część nie otrzymasz faktury.
- Jeżeli Twój pojazd będzie podlegał podatkowi drogowemu to zadaj pytanie o jego wielkość – nie wierz w obietnice, że masz go „za darmo” lub że jest wliczony.
- Jeżeli do każdej raty masz mieć doliczaną kwotę na ubezpieczenie i podatek drogowy to zsumuj te wartości i sprawdź jakie są to koszty.
- Jeżeli kryterium Twojej oceny to wartość miesięcznej raty – kontroluj od jakiej wartości pojazdu są one policzone.
Cena leasingu jest ważna, ale równie istotny, a może i ważniejszy jest profesjonalizm, sprawność i rzetelność doradcy leasingowego. Pamiętaj, że współpraca z firmą leasingową nie kończy się na odbiorze przedmiotu.
Polecamy: Zakup samochodów oraz paliwa a prawo do odliczenia VAT 2012
Najtańsza oferta może nagle okazać się dużo gorsza, gdy nagle zaskoczą Cię jakieś opłaty, będziesz potrzebował porady lub pojawią się nieprzewidziane problemy.