Jakie są skutki wymontowania kratki z samochodu służbowego

Parco
Biuro Rachunkowe PARCO S.C.
rozwiń więcej
Monika Siwik
Specjalista ds. księgowości
rozwiń więcej
Jakie są skutki wymontowania kratki z samochodu służbowego
Rozważania zacznijmy może od definicji samochodu z kratką. Jest to samochód o nadwoziu osobowym spełniający kryteria samochodu ciężarowego, w którym część przeznaczona do przewozu ładunków jest oddzielona od rzędu siedzeń ścianą lub trwałą przegrodą, tak zwaną kratką.

Demontaż kratek następował najczęściej w sytuacji, gdy posiadanie kratki zgodnie z nowymi przepisami nie dawało prawa do odliczenia VAT przy zakupie samochodu oraz zakupie paliwa do niego. Nowe prawo jak się okazało jest niezgodne z prawem unijnym. Podatnicy, którzy zdecydowali się skorygować VAT wstecznie zgodnie z orzecznictwem europejskim mogą to zrobić za okresy, kiedy samochód posiadał kratkę, czyli nie był samochodem osobowym. Możliwe jest również przywrócenie kratki, zarejestrowanie ponownie samochodu jako ciężarowy i powrót do odliczeń VAT. Podatnik jednak często zadaje pytanie jakie konsekwencje poniesie przy demontażu kratki w samochodzie.

Jeżeli podatnik kupił samochód osobowy z homologacja ciężarową, czyli z zamontowaną kratką i odliczył podatek wynikający z faktury VAT, a następnie zdemontował kratkę, to oznacza, że dokonał zamiany kwalifikacji samochodu z ciężarowego na osobowy. Wprowadzenie takich zmian w samochodzie wymaga zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym i musi być wykonane w zakładach do tego uprawnionych. Nie należy demontować kratki bez zmian w dowodzie rejestracyjnym, gdyż jest to niezgodne z prawem o ruchu drogowym. W przypadku kontroli drogowej samochód taki zostanie zatrzymany jako pojazd nie spełniający stosownych warunków technicznych. Właściciel pojazdu ma 30 dni aby zawiadomić wydział komunikacji Urzędu Miasta o zmianie, jeżeli wiąże się ona ze zmianą danych w dowodzie rejestracyjnym. W samochodzie, w którym zostały wprowadzone zmiany, w wyniku których nie spełnia on wymagań samochodu ciężarowego, podatnik jest zobowiązany do pisemnego powiadomienia w ciągu 7 dni od zdjęcia kratki naczelnika urzędu skarbowego.

Podatnik dokonujący zmiany kwalifikacji samochodu w okresie 12 miesięcy licząc od miesiąca w którym otrzymano fakturę, zobowiązany jest złożyć korektę deklaracji VAT oraz zwrócić podatek odliczony z tytułu nabycia samochodu ciężarowego. Gdy zmiana została dokonana po upływie 12 miesięcy nie ma obowiązku zwrotu podatku odliczonego.

Polecamy: Problem faktury VAT-marża przy leasingu

Demontaż kratki nie ma wpływu na odpisy amortyzacyjne, amortyzacja w dalszym ciągu biegnie od wartości początkowej pojazdu. Podatnik musi jednak uwzględnić ograniczenia, które dotyczą wartości początkowej samochodów osobowych, od których amortyzacja podlega wprowadzeniu do kosztów. Do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego NBP z dnia przekazania go do używania, w takim przypadku część odpisów może nie stanowić kosztu uzyskania przychodu.

Ważnym dla podatnika problemem jest odliczanie podatku VAT od paliw zakupionych do samochodów z zdemontowaną kratką. Z dniem demontażu kratki traci on charakter samochodu ciężarowego, a tym samym dalsze odliczenia nie są możliwe.

Polecamy: serwis Mała firma

Podatnik użytkujący samochód na podstawie umowy leasingu powinien poświęcić likwidacji kratki szczególną uwagę. Jeżeli umowa leasingu została zawarta przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług czyli przed dniem 20.04.2004 bez uwzględniania zmian tej umowy po wejściu w życie ustawy oraz zarejestrowana we właściwym (dla leasingobiorcy) urzędzie skarbowym do dnia 14.05.2004, podatnicy leasingujący samochody inne niż osobowe, którzy przed wejściem w życie ww. ustawy nabyli prawo do pełnego odliczania podatku naliczonego z tytułu leasingu tych samochodów – zachowują to prawo również po 01.05.2004 r. (Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze, 2004.09.30, I-2/443-124/04). Jeżeli podatnik dokonał likwidacji kratki to od dnia likwidacji nie przysługuje mu prawo do powyższego odliczenia.

Podsumowując:

  • Aby samochód osobowy z homologacją został dopuszczony do użytku jako osobowy należy:

• dokonać przeróbki samochodu w zakładzie do tego uprawnionym

• przeprowadzić przegląd w stacji kontroli pojazdów

• przerejestrować samochód na osobowy

  • Gdy kratka została zdemontowana w ciągu 12 miesięcy od dnia zakupu należy dokonać korekty deklaracji VAT i zwrot podatku odliczonego z tytułu nabycia samochodu ciężarowego.
  • Z dniem demontażu kratki traci on charakter samochodu ciężarowego, a tym samym dalsze odliczenia podatku VAT od paliw są niemożliwe.
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...