Jakie są warunki dopuszczenia do ruchu pojazdów

Jakie są warunki dopuszczenia do ruchu pojazdów
Musisz wiedzieć, że rejestracji samochodu na terytorium Polski, która jest warunkiem dopuszczenia do ruchu pojazdu, towarzyszą dodatkowe opłaty. Jakie? Czytaj w poniższym artykule.

Rejestracji samochodu dokonuje się na podstawie:

  • dowodu własności pojazdu,
  • karty pojazdu,
  • wyciągu ze świadectwa homologacji albo odpisu decyzji zwalniającej pojazd z homologami, jeżeli są wymagane (nie dotyczy to samochodu, który był już zarejestrowany na terytorium Polski),
  • zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu,
  • dowodu rejestracyjnego, jeżeli pojazd był zarejestrowany.

Nie dotyczy to samochodu sprowadzonego z zagranicy – w tym przypadku zamiast dowodu rejestracyjnego dopuszcza się przedstawienie innego dokumentu stwierdzającego rejestrację pojazdu za granicą wydanego przez ogran właściwy do rejestracji pojazdów za granicą.

Polecamy: Zasady prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

  • dowodu odprawy celnej przywozowej, jeżeli pojazd został sprowadzony spoza Unii Europejskiej i jest rejestrowany po raz pierwszy,
  • dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju, jeżeli samochód osobowy został sprowadzony z terytorium kraju członkowskiego UE i jest rejestrowany po raz pierwszy,
  • zaświadczenia wydanego przez właściwy urząd skarbowy potwierdzającego uiszczenie podatku VAT od pojazdów sprowadzanych z państw członkowskich UE lub braku tego obowiązku,
  • dowodu wpłaty opłaty recyklingowej lub oświadczenie o podleganiu obowiązkowi zapewniania sieci zbierania pojazdów.

Opłata recyklingowa została wprowadzona przepisami ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Ustawa ta dotyczy przedsiębiorców będących producentami pojazdów lub przedsiębiorców dokonujących
wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdów lub importu pojazdów.

Ustawa określa obowiązki producentów pojazdów oraz przedmiotów wyposażenia i części samochodowych w zakresie
stosowania w pojazdach substancji niebezpiecznych, a także zobowiązuje do tworzenia sieci zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji przez wprowadzających pojazdy. Z obowiązku tworzenia takiej sieci zwolnieni zostali przedsiębiorcy wprowadzający na terytorium kraju nie więcej niż 1000 pojazdów w roku kalendarzowym.

W zamian mają obowiązek wniesienia na rachunek Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opłaty w wysokości 500 zł od każdego pojazdu wprowadzanego na terytorium kraju.

Porównaj: Kradzież tablicy rejestracyjnej

Informacje zawierające dane ekologiczne

Od 1 kwietnia 2005 r. pojawił się nowy obowiązek dla sprzedawców samochodów (nowych i używanych). Zgodnie z przepisami prawa o ochronie środowiska finansujący leasing oraz prezentujący samochody na wystawach i targach będą mieli obowiązek podawać informacje zawierające dane ekologiczne, czyli:

  • dane o marce, typie i wariancie pojazdu,
  • dane o rodzaju paliwa,
  • zużycie paliwa w litrach na 100 km,
  • wielkość emisji dwutlenku węgla w gramach na kilometr,
  • zdanie o treści: „zestawienie zużycia paliwa i emisji CO2 zawierające dane wszystkich nowych samochodów jest dostępne nieodpłatnie w każdym punkcie sprzedaży pojazdów”,
  • zdanie o treści: „poza wielkością zużycia paliwa przez samochód również zachowanie kierowcy, jak i inne czynniki natury nietechnicznej maja wpływ na poziom zużycia paliwa i emisji CO2 przez samochód. CO2 jest głównym gazem cieplarnianym odpowiedzialnym za globalne ocieplenie.”

Autor: Wanda Karasińska. Artykuł jest fragmentem książki Samochód w firmie 2010. Wydawnictwo Wszechnica Podatkowa

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...