Kary za przejazd pojazdem nienormatywnym

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka Sp. j.
rozwiń więcej
Kary za przejazd pojazdem nienormatywnym
Poruszanie się po drogach publicznych pojazdów nienormatywnych, a więc przekraczających ich określone dopuszczalne parametry (np. naciski osi, masę pojazdu lub też jego wymiary) dla danego rodzaju drogi, wymaga uzyskania stosownego zezwolenia.

Zgodnie z art. 13 g ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych (Dz. U. nr 14, poz.60) za przejazd takim pojazdem bez zezwolenia lub też niezgodnie z warunkami podanymi w tym zezwoleniu, grożą kary pieniężne.

Karę taką nakłada się przede wszystkim na podmiot wykonujący przejazd. W pewnych jednak okolicznościach ukarane mogą zostać także inne podmioty, tj. nadawca, załadowca czy też spedytor ładunku. Osoby te ponoszą bowiem taką odpowiedzialność, jeżeli dowody i okoliczności sprawy jednoznacznie wskazują, iż miały one wpływ lub też godziły się na powstanie naruszenia obowiązków lub warunków przewozu drogowego.

Polecamy: Szkoda komunikacyjna w rozliczeniu kosztorysowym

Wysokość tych kar w zależności od rodzaju naruszeń oraz stopnia ich intensyfikacji określona została w załączniku do w. w. ustawy. Nakładając taką karę organ administracji nie może modyfikować jej ustawowej wysokości, wprowadzając elementy uznaniowe (np. uwzględniając sytuację finansową podmiotu kontrolowanego).

Kara taka ma charakter obiektywny i nakładana jest niezależnie od przyczyny przekroczenia danego parametru pojazdu np. nacisku na osie pojazdu, przekonania kierowcy co do wielkości nacisku, czy też winy kierowcy lub też jej braku.

Jedynym i decydującym kryterium jej nałożenia jest fakt stwierdzenia przekroczenia dopuszczalnego parametru pojazdu (vide: wyrok Naczelnego Sadu Administracyjnego z dnia 23 stycznia 1998 r., sygn. II SA 1327/97).

Polecamy: Ryczałt sposobem rozliczenia wydatków na samochód pracownika

Karę pieniężną wymierza się w decyzji administracyjnej, której nadaje się – z pewnymi wyjątkami – rygor natychmiastowej wykonalności. Czas na jej zapłatę to 21 dni od daty jej wymierzenia. Ukarany może uregulować tą powinność przekazem na rachunek bankowy lub też za pomocą karty płatniczej.

W każdym jednak przypadku zobowiązany jest on do niezwłocznego przekazania dowodu uiszczenia kary pieniężnej organowi, który ją wymierzył. Od decyzji wymierzającej karę pieniężną obowiązany może się odwołać. Wniesienie odwołania nie wstrzymuje obowiązku jej zapłaty.

Jednakże w razie uwzględnienia tego odwołania uiszczona kara pieniężna podlega zwrotowi, w terminie 14 dni od daty uchylenia decyzji wymierzającej karę. Należy też pamiętać, iż uiszczenie kary pieniężnej za przejazd po drodze publicznej pojazdem nienormatywnym, nie zwalnia z obowiązku uzyskania wymaganego prawem zezwolenia.

Aneta Stanisławek, aplikant adwokacki w Kancelarii Smaga Jaroszyński Sp.J.

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...