Zezwolenie na przejazd po drodze publicznej pojazdem nienormatywnym

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka Sp. j.
rozwiń więcej
Zezwolenie na przejazd po drodze publicznej pojazdem nienormatywnym / inforCMS
Poruszanie się po drodze publicznej pojazdem nienormatywnym wymaga uzyskania stosownego zezwolenia.

Wyjaśniając w pierwszej kolejności pojęcie „pojazdu nienormatywnego” odwołać należy się do jego definicji ustawowej, zgodnie z którą jest to pojazd lub też zespół pojazdów, którego masa, naciski osi lub wymiary wraz z ładunkiem lub też bez ładunku są większe od dopuszczalnych przewidzianych dla danej drogi – art. 4 pkt 25 ustawy z dnia 21.03.1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. 2004, nr 204, poz. 2086). W praktyce za pojazd nienormatywny uznana będzie np. ciężarówka przewożąca po drodze krajowej towar, której dopuszczalna masa całkowita wynosi np. 30 ton, zaś jej masa rzeczywista ustalona w trakcie kontroli drogowej wyniosła 32 tony.

Przejazd taką ciężarówką po drodze publicznej jest dozwolony jedynie pod warunkiem uzyskania zezwolenia przewidzianego w art. 64 ustawy z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 98, poz.602). Zezwolenie takie wydaje starosta (na czas określony albo nieokreślony) lub też Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad (na jednokrotny przejazd w wyznaczonym czasie, po ustalonej trasie), jak również naczelnik urzędu celnego (na jednokrotny przejazd po drogach krajowych, w wyznaczonym czasie, pojazdu przekraczającego granice państwa przy wjeździe na terytorium RP). 

Polecamy: Szkoda komunikacyjna w rozliczeniu kosztorysowym

Istnieje również grupa pojazdów wyłączonych ustawowo z wymogu posiadania takiego zezwolenia, w tym min. pojazdy Policji, Straży Granicznej.

Szczegółowy tryb i warunki wydawania zezwoleń został określony w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków i trybu wydawania zezwoleń na przejazdy pojazdów nienormatywnych z dnia 16.12.2004 r. (Dz. U. Nr 267, poz. 2660). W treści zezwolenia, w zależności od jego rodzaju, organ je wydający może określić m. in. warunki przejazdu pojazdu nienormatywnego, trasę i godziny takiego przejazdu. 

Polecamy: Zasady prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

Ustalając warunki przejazdu organ może ustalić sposób pilotowania pojazdu nienormatywnego, czas przejazdu po jezdni przeznaczonej dla przeciwnego kierunku ruchu, czy też ograniczenia prędkości.

Uzyskanie powyższego zezwolenia wymaga złożenia wniosku o jego wydanie i załączenia stosownych dokumentów. Za wydanie zezwolenia pobierane są opłaty. Właściwy organ może wydać takie zezwolenie jedynie gdy przejazd pojazdem nienormatywnym nie będzie zagrażał bezpieczeństwu ruchu. Dlatego też dopuszczalne jest nałożenie na przewoźnika takich ograniczeń, które pozwolą na zapewnienie tego bezpieczeństwa (np. ograniczenie czasu przejazdu do godzin nocnych z wyłączeniem sobót, niedziel i świąt).

Zgodnie z art. 13 g ustawy o drogach publicznych za przejazd pojazdem nienormatywnym bez zezwolenia lub niezgodnie z warunkami podanymi w tym zezwoleniu grożą wysokie kary pieniężne. Zapłata kary pieniężnej przez podmiot, wobec którego taką karę nałożono, nie zwalnia od obowiązku uzyskania stosownego zezwolenia, jeżeli zamierza wykonywać przejazd pojazdem nienormatywnym.

Aneta Stanisławek, aplikant adwokacki w Kancelarii Smaga Jaroszyński Sp.J.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...