Wolne 1 i 11 listopada dla pracowników placówek handlowych

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
rozwiń więcej
inforCMS
Planując pracę w listopadzie pracodawcy powinni pamiętać, że pracowników placówek handlowych obowiązuje zakaz pracy w święta. Nie można zatem wyznaczyć pracownikom pracującym w placówkach handlowych pracy 1 listopada (Dzień Wszystkich Świętych) i 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości).

Pracodawcy nie mogą polecić pracownikom pracy w placówkach handlowych także w przypadku, gdy święto przypada w niedzielę (art. 1519a § 2 Kodeksu pracy). Z takim przypadkiem będziemy mieli do czynienia 11 listopada br. Święto Niepodległości przypada bowiem w tym roku w niedzielę.

Przepisy prawa pracy nie definiują pojęcia placówki handlowej. Zdaniem Ministerstwa Pracy, przy wykładni pojęcia „placówka handlowa” należy się posiłkować Polską Klasyfikacją Działalności (PKD) oraz wyjaśnieniami występującymi w słownikach języka polskiego. Za placówkę handlową należy więc uznać każdą placówkę, której główną działalnością jest handel. Dotyczy to wszelkich zakładów, które kupują wyroby w celu ich sprzedaży. Przy czym chodzi tu o działalność handlową zarówno hurtową, jak i detaliczną. Placówką handlową są więc zarówno sklepy, hurtownie czy domy wysyłkowe, jak też stoiska i stragany. Nie ma znaczenia wielkość danej placówki czy liczba zatrudnionych w niej pracowników.

PRZYKŁAD

Pracodawca prowadzący hurtownię kwiatów polecił swoim pracownikom sprzedawać 1 listopada na straganie kwiaty i znicze. Takie postępowanie pracodawcy jest nieprawidłowe. Zakaz pracy w święta w placówkach handlowych dotyczy też handlu na straganie.

Zgodnie ze stanowiskiem PIP, zakaz pracy w placówkach handlowych nie dotyczy m.in. stacji benzynowych, aptek czy cukierni. Zdaniem PIP, takiego rodzaju placówki, oprócz sprzedaży oferowanych przez siebie produktów, pełnią pewną formę usługową, a ponadto, ze względów społecznych, powinny być czynne w dniach świątecznych.

Zakaz pracy w placówkach handlowych dotyczy wszystkich pracowników, a nie tylko tych, którzy pracują przy sprzedaży. Obejmuje on zatem również np. pracowników ochrony czy informatyków. Zakaz pracy w handlu nie dotyczy osób niebędących pracownikami, czyli np. pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych czy właścicieli sklepów. Te osoby mogą pracować w handlu w dni świąteczne.

Za pracę w święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 6.00 w dniu świątecznym a godziną 6.00 w dniu następnym (art. 1519 § 2 Kodeksu pracy).

Pracodawca może jednak w przepisach wewnątrzzakładowych wprowadzić inne godziny pracy w święto, np. między godz. 12.00 w tym dniu a godz. 12.00 w dniu następnym. W takim przypadku praca w placówce handlowej nie może być wykonywana między tak wyznaczonymi godzinami.

Więcej w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń - Zamów prenumeratę >>

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...