NewConnect - duży kapitał małym kosztem

Andrzej Okrasiński
rozwiń więcej
inforCMS
Małe firmy z wszystkich branż mogą zdobyć duży kapitał inwestycyjny poprzez wejście na rynek NewConnect. Spółka musi mieć dobrą kondycję finansową i perspektywy rozwoju. Koszty pozyskania kapitału są podobne jak przy kredycie inwestycyjnym.

NewConnect (www.newconnect.pl) jest rynkiem akcji, opartym na alternatywnym systemie obrotu (ASO). Prowadzony jest przez warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Jest to rynek finansujący rozwój małych i średnich przedsiębiorstw o wysokim potencjale wzrostu. Rynek przeznaczony jest dla powstających bądź młodych firm o stosunkowo niewielkiej przewidywanej kapitalizacji (do około 20 mln zł). Emitenci NewConnect reprezentują zróżnicowane branże. W ostatnim czasie aktywują się przedsiębiorstwa stawiające pierwsze kroki w branżach nowoczesnych, innowacyjnych i perspektywicznych, prowadzące działalność w obszarze bio- i nowych technologii, farmacji, life science, ochrony środowiska i energii odnawialnej. Ze względu na specyfikę emitentów (spółek notowanych na ASO) rynek NewConnect oferuje bardziej liberalne wymogi formalne i obowiązki informacyjne, a co za tym idzie tańsze pozyskanie kapitału. NewConnect w zamierzeniu ma stanowić początek kariery giełdowej.

Obecnie działa na tym rynku 369 małych lub średnich spółek. W tym roku (od 3 stycznia do 14 marca) na ASO weszło 19 nowych emitentów. Największą ofertę prywatną akcji nowej emisji przeprowadziła spółka MO-BRUK (debiut w czerwcu 2010 r.), w wyniku której pozyskała około 26 mln zł.

Platformą, na której są notowane transakcje, jest system informatyczny WARSET. Taki sam jak w GPW. Wszystkie akcje firm notowanych na ASO są realizowane w systemie ciągłym z podwójnym fixingiem (na otwarcie i na zamknięcie sesji). Sesja zakupów albo sprzedaży akcji trwa we wszystkie dni robocze od godz. 10.00 do 14.30. Podobnie jak to jest na GPW.

Ograniczone wymogi, niskie koszty

Wymogi, które musi wypełnić firma chcąca zadebiutować na NewConnect, to:

• status spółki akcyjnej lub komandytowo-akcyjnej;

• nieograniczona zbywalność akcji;

• spółka nie może być w stanie upadłości lub w trakcie postępowania likwidacyjnego (choć w przypadkach uzasadnionych interesem uczestników obrotu, jeżeli instrumenty finansowe objęte wnioskiem były przedmiotem obrotu na rynku regulowanym, organizator rynku może od tego warunku odstąpić);

• korzystanie z pomocy autoryzowanego doradcy oraz animatora rynku lub market makera (w pewnych przypadkach wymóg ten nie jest bezwzględnie egzekwowany);

• sporządzenie właściwego dokumentu dopuszczeniowego - prospektu lub memorandum informacyjnego o spółce;

• warunkiem jest też, by wartość nominalna akcji nie była niższa niż 10 groszy.

- Atutem rynku NewConnect jest możliwość przeprowadzenia oferty prywatnej charakteryzującej się uproszczoną ścieżką dopuszczeniową, co czyni debiut tanim i stosunkowo szybkim. Przygotowania do wejścia na NewConnect - od podjęcia decyzji do debiutu - mogą trwać zaledwie kilka miesięcy. Emitent może się również zdecydować na debiut i przeprowadzenie emisji publicznej. Firma decydująca się na tę formę emisji podlega takim samym procedurom dopuszczeniowym, jakie stosowane są dla rynku regulowanego, wraz z koniecznością sporządzenia prospektu emisyjnego i zatwierdzenia go przez Komisję Nadzoru Finansowego. Dla ofert nie większych niż 2,5 mln euro rolę dokumentu dopuszczeniowego może pełnić memorandum informacyjne zatwierdzone przez KNF - informuje Monika Rzepka z Zespołu Rozwoju Rynku NewConnect.

Analiza danych dotyczących kosztów pozyskania kapitału przez rynek NewConnect potwierdza tezę, iż ten sposób pozyskiwania środków pozostaje atrakcyjnym źródłem finansowania rozwoju przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Ze statystyk opisujących koszty wszystkich przeprowadzonych na NewConnect debiutów wynika, że średni koszt pozyskanego kapitału wyniósł 5,45%, przy średniej wartości oferty 3,9 mln zł. A więc taniej niż pozyskanie kapitału inwestycyjnego poprzez bank lub fundusze pożyczkowe.

Więcej w miesięczniku Twój Biznes - Zamów prenumeratę >>

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...