Rosnące koszty przedsiębiorców zimą - obowiązki właścicieli nieruchomości

inforCMS
Opady śniegu i mróz to dodatkowe problemy dla właścicieli sklepów, restauracji i innych punktów usługowych. Nieodśnieżony chodnik może kosztować 100 złotych, sople na dachu 500 zł, a odszkodowanie za poważny uraz nawet kilkanaście tysięcy. Jak uchronić się od takich kosztów?

Ostrożnie kiedy zimą pada

Zrzucanie sopli czy odśnieżanie dachów i chodników należących do posesji jest kosztowne i czasochłonne, ale też konieczne, bo taki obowiązek nakłada na właścicieli budynków art. 5 ust. 1 pkt. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Stosowanie się do przepisów prawa to szansa na uniknięcie groźnych wypadków i nieprzyjemnych konsekwencji zaniedbania. Zwykle odpowiedzialność za tego typu wydarzenia na terenie przylegającym do posesji spoczywa na właścicielu. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie o to zadbać. Nagła śnieżyca czy poranna odwilż nie są sprzymierzeńcami właścicieli nieruchomości, sklepów i restauracji. Szczególnie kiedy śnieg sypnie w weekend. Zdarza się, że temperatura na zewnątrz jest tak niska, że nie ma możliwości, aby wykonać tę pracę bez specjalnego przygotowania. Ponadto za zmuszanie pracowników do pracy w zbyt niskiej temperaturze, pracodawcy grozi do 30 tysięcy złotych grzywny.


Zimą nie bądź bałwanem

Właściciele nieruchomości świadomi zagrożeń dbają o to, aby szczególnie zimą wszystko było zgodne z wymogami  prawa budowlanego, które mówi  o właściwym utrzymaniu budynków. Mimo tej staranności, o nieszczęście nie jest trudno. I tu z pomocą przychodzą Ubezpieczyciele z szeroką ofertą  ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej. Obecnie coraz większą popularnością poza ubezpieczeniem OC cieszy się  na polskim rynku Ubezpieczenie mienia od wszystkich ryzyk tzw. All Risk. Ochroną objęte są  wszystkie zdarzenia z wyjątkiem wyraźnie wyłączonych w warunkach umowy ubezpieczenia.

- Pękanie mrozowe, uszkodzenia elementów stałych budynku wskutek osuwania się zalegającego śniegu lub lodu to najczęstsze zimowe zagrożenia. Coraz większą popularnością cieszy się ochrona przed roszczeniami osób trzecich z powodu szkód osobowych lub rzeczowych. Wynika to z ustawowej OC z tytułu posiadania nieruchomości - mówi Damian Andruszkiewicz z Compensa.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc uzyskać odszkodowanie? Przede wszystkim należy przestrzegać prawa budowlanego. Chcąc uniknąć odmowy wypłaty świadczeń trzeba też dokładnie zapoznać się z wymogami ubezpieczyciela. Umowa zawiera listę warunków, które precyzują jak ubezpieczony powinien się zachować w konkretnych sytuacjach. W razie wątpliwości miejmy przy sobie numer telefonu doradcy lub osoby, która sprzedała nam polisę i upewnijmy się, jakie procedury obowiązują nas w danym przypadku.


Jak zapobiec szkodom?

•    Parkuj samochód w bezpiecznej odległości od budynków, unikaj zostawiania go pod drzewami;

•    Oczyszczaj rynny i rury spustowe, chroń je przed zalodzeniem - skutecznym rozwiązaniem jest sieć przewodów grzejnych, które nie dopuszczają do tworzenia się lodowych zatorów i sopli;

•    Odśnieżaj dach na bieżąco, gdy śnieg zalega, woda przenika przez poszycie dachowe i zalewa mieszkania;

•     Zlecając usługi remontowe czy odśnieżanie wybieraj firmy, które dają gwarancję i polisę OC, która zapewnia odszkodowanie w przypadku strat powstałych z winy wykonawcy;

•    Konserwuj instalację CO, szkody powstałe na skutej jej awarii są bardzo kosztowne;

•    Systematycznie naprawiaj uszkodzone chodniki, czy stopnie schodów, oznaczaj miejsca potencjalnie niebezpieczne.


Ramka Fizycy obliczyli, że czterokilogramowy sopel spadający z 15-metrowej wysokości uderza o chodnik z prędkością 17 metrów na sekundę. Czyli około 60 kilometrów na godzinę. Kiedy uderza o ziemię jego energia kinetyczna wynosi ok. 550 dżuli. Żeby to lepiej zobrazować, wiatrówka, na którą nie trzeba mieć pozwolenia może mieć energię wylotową pocisku nie większą niż 17 dżuli, a hełm budowlany wytrzymuje energię uderzenia do 50 dżuli.

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...