Możesz dostać 300 tys. zł taniego kapitału

Andrzej Okrasiński
rozwiń więcej
inforCMS
Agencja Rozwoju Przemysłu oferuje tanie pożyczki niewielkim firmom. Wsparcie jest udzielane dla projektów przyczyniających się do oszczędzania energii. Odsetki od pożyczek wynoszą tylko 5,26 proc. w skali roku.

Firmy mogą otrzymać pożyczkę do 90 proc. wydatków na realizację projektu. Na energopożyczki ARP (www.arp.com.pl) przeznaczyła około 6,5 mln zł. Pomoc mogą otrzymać mikrofirmy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. W zasadzie jedynym kosztem pożyczki są odsetki oraz koszty załatwiania dokumentacji.


 - Energopożyczka jest przeznaczona dla firm z wszystkich branż. Jedynym warunkiem jest, aby inwestycja przekładała się na mniejszą energochłonność przedsiębiorstwa - informuje Michał Wrzosek z Biura Marketingu i Promocji ARP.


Energopożyczka jest rekomendowana m.in. przez: Krajową Agencję Poszanowania Energii, Krajową Izbę Gospodarczą, Innosoft i Mitsubishi Electric.


Na ocieplenie i zmniejszenie zużycia


Pożyczkę można otrzymać na ocieplenie budynku przedsiębiorstwa, zakup kolektorów słonecznych oraz innego nowego urządzenia przyczyniającego się do zmniejszenia zużycia energii. ARP pomaga także sfinansować pozyskanie audytu energetycznego.


Pożyczki są udzielane także na zakup energooszczędnych urządzeń i nowoczesnych technologii, w tym wysokosprawnych silników i napędów elektrycznych oraz systemów oświetlenia. Można sfinansować inwestycje polegające na zakupie i instalacji systemów sprężonego powietrza, kotłów do wytwarzania pary, odwadniaczy i systemów gospodarki parą, systemów skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Pomoc jest oferowana na projekty w ramach, których przedsiębiorstwo będzie pozyskiwać energię z odpadów przemysłowych i komunalnych, w tym z biomasy.


Pożyczki są udzielane również na nabywanie systemów informatycznych (komputerów z oprogramowaniem) służących poprawie efektywności energetycznej i racjonalnemu zarządzaniu energią.


Wszystkie projekty w ocenie Agencji muszą przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii w procesach produkcyjnych lub w oferowanych rodzajach usług. Muszą to być technologie nowoczesne.


Za kapitał pożyczony z Agencji można także nabyć systemy zarządzania środowiskiem oraz systemy oznakowania ekologicznego związanego z ochroną środowiska.


Przed udzieleniem pożyczki eksperci ARP analizują czy realizacja projektu przyczyni się do zaoszczędzenia zużycia energii.


Oferta tylko dla posiadających dobrą kondycję finansową


Oceniamy kondycję finansową i rentowność wnioskodawcy. Spłata pożyczki następuje przez okres 72 miesięcy, bez żadnych dodatkowych opłat za wcześniejszą spłatę, ale jednocześnie chcemy, aby energopożyczka była komfortem dla firmy, a nie utrapieniem - dodaje Michał Wrzosek z ARP.


Oprocentowanie pożyczki jest równe stopie referencyjnej Komisji Europejskiej (od stycznia 2011 r. wynosi ona 4,26 proc) powiększonej o marżę ARP. Wspomniana marża jest negocjowana z przedsiębiorcą indywidualnie. Jej wysokość zależy od ryzyka finansowania, proponowanych zabezpieczeń i kondycji finansowej. W zasadzie nie jest większa niż 1,5 proc.

ARP deklaruje ze swojej strony pomoc doradców w przygotowaniu potrzebnych dokumentów, bezpłatne rozpatrzenie wniosku o energopożyczkę. Po dostarczeniu kompletnej dokumentacji decyzja jest podejmowana w okresie do 2 tygodni. Nie jest pobierana prowizja za udzielenie pożyczki.

Andrzej Okrasiński

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...