Własny biznes pochłania więcej czasu niż etat

inforCMS
Przedsiębiorcy poświęcają własnej firmie więcej niż 8 godzin dziennie. Prawie 60% badanych przez firmę Tax Care przedsiębiorców pracuje ponad normę. Tych, których biznes pochłania do reszty mogą jednak liczyć na wyższe zarobki.

 

Prowadzenie własnej firmy to praca 24 godziny na dobę. Przedsiębiorca nie może, tak jak pracownik na etacie, zamknąć drzwi firmy po ośmiu godzinach i spać spokojnie. Przedsiębiorcy poświęcają własnemu biznesowi znacznie więcej czasu. A nawet jak już fizycznie skończą pracę, myślami często są z nią jeszcze długo po wyjściu z firmy. Ile więc pracuje przeciętny polski przedsiębiorca? Takie pytanie zadała firma Tax Care w ankiecie skierowanej do przedsiębiorców, którzy odwiedzili siedzibę jej oddziałów w terminie 6-13 czerwca 2011 r. Badanie przeprowadzone było anonimowo na grupie 1018 respondentów.

 

Prawie 60% przedsiębiorców pracuje ponad normę

 

Okazuje się, że przedsiębiorcy, aby osiagnąć sukces, poświęcają firmie więcej czasu niż standardowe 8 godzin dziennie. 36% ankietowanych pracuje 9-10 godzin dziennie. Są też i tacy, i wcale nie ma ich tak mało, którzy poświęcają się firmie od rana do wieczora (15%). Tych, którzy traktują firmę jako pracę dorywczą (pracują nie więcej niż 5 godzin dziennie) jest relatywnie mało, bo tylko 14%.

 

 

Ile godzin dziennie przedsiębiorca poświęca na prowadzenie biznesu

Kliknij, aby zobaczyć ilustrację

Źródło: Tax Care

 

W tym miejscu warto zastanowić się czemu przedsiębiorcy tak dużo pracują. Odpowiedź jest prosta. Własny biznes niestety wymaga stuprocentowego zaangażowania. Trzeba pamiętać, że przedsiębiorca, szczególnie mikro i mały, to osoba, która musi mieć czas nie tylko na to, co jest głównym przedmiotem działalności. Sprawy księgowe, kadrowe, obowiązki wobec urzędu skarbowego, ZUS-u i innych instytucji - to wszystko spoczywa na barkach często jednej osoby. Jeśli dodamy do tego główny motyw podjęcia działalności gospodarczej, jakim są wyższe zarobki, okazuje się, że własna firma to praca na dwie zmiany.

 

Bez pracy nie ma kołaczy

 

Prawda ta potwierdza się w wynikach badania Tax Care. Okazuje się, że im więcej czasu poświęcamy firmie tym większe są nasze zarobki. Przedsiębiorcy, którzy pracują do trzech godzin dziennie, nie mogą liczyć na wysokie zyski. Najlepsze wyniki osiągają ci przedsiębiorcy, którzy zajmują się biznesem ponad dwanaście godzin dziennie. Prawie 7% ankietowanych z tej grupy przedsiębiorców osiąga dochody powyżej 500 tys. zł rocznie. Dla porównania, przedsiębiorców spędzających w swojej firmie do 5 godzin dziennie i osiągających taki wynik jest tylko 1%.

 

Dochód a liczba godzin poświęcanych dziennie na prowadzenie biznesu

Kliknij, aby zobaczyć ilustrację

Źródło: Tax Care

 

Kobiety mają mniej czasu na biznes

 

Czy każdy przedsiębiorca może cały swój czas poświęcić firmie? Niestety nie. Jak wynika z badania Tax Care kobiety poświęcają mniej czasu własnemu biznesowi. Wynikać to może przede wszystkim z tego,  że przedsiębiorcza kobieta z firmą czy bez ma zawsze stały etat. A jest nią rodzina i dom. Jeśli porównamy wyniki dla dwóch analizowanych grup - mężczyzn i kobiet - okazuje się, że wyższy odsetek kobiet w porównaniu z mężczyznami spędza w firmie do 8 godzin dziennie. Większość ankietowanych mężczyzn (61%) poświęca własnemu biznesowi więcej niż 8 godzin.

 

Płeć a liczba godzin poświęcanych na prowadzenie firmy

Kliknij, aby zobaczyć ilustrację

Źródło: Tax Care

Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...