12 czerwca - dzień wolny dla zatrudnionych w placówkach handlowych

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
rozwiń więcej
inforCMS
W niedzielę 12 czerwca 2011 r. mamy pierwszy dzień Zielonych Świątek. Tego dnia pracownicy zatrudnieni w placówkach handlowych muszą mieć wolne, jak i w inne dni świąteczne, określone w ustawie o dniach wolnych od pracy.

 

Pracowników zatrudnionych w placówkach handlowych obowiązuje zakaz pracy w święta (art. 1519a Kodeksu pracy). Zakaz ten dotyczy wszystkich pracodawców bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników. Dniami świątecznymi wolnymi od pracy, w których nie można pracować w placówkach handlowych, są jedynie te dni, które zostały zawarte w ustawie o dniach wolnych od pracy. 

W czerwcu 2011 r. występują dwa święta, tj. 12 czerwca (pierwszy dzień Zielonych Świątek) i 23 czerwca (Boże Ciało), które przypadają odpowiednio w niedzielę i w czwartek.

 

Święta wolne od pracy w 2011 r.

 

 

Pierwszy dzień Zielonych Świątek jest dniem świątecznym określonym w przepisach o dniach wolnych od pracy, zatem w to święto pracownicy zatrudnieni w placówkach handlowych nie mogą wykonywać pracy. Pierwszy dzień Zielonych Świątek zawsze przypada w niedzielę. Nie ma to jednak znaczenia w przypadku zakazu pracy w handlu w święta. W święto, które przypada w niedzielę, obowiązuje bowiem również zakaz pracy w placówkach handlowych (art. 1519a § 2 Kodeksu pracy).

 Czytaj również: Jakie zasady rozliczania czasu pracy obowiązują w 2011 r.>>>

WAŻNE!

Zakaz pracy w placówkach handlowych obowiązuje również w święta, które przypadają w niedzielę.

 

Nie ma jednak przeszkód, aby w dni świąteczne w placówkach handlowych pracowali właściciele sklepów lub osoby na podstawie umów cywilnoprawnych. Trzeba jednak pamiętać, by zawierana umowa cywilnoprawna nie spełniała wymagań właściwych dla umowy o pracę. Pracodawca nie może bowiem zatrudniać osób na umowy cywilnoprawne, jeżeli faktycznie mamy do czynienia ze stosunkiem pracy (art. 22 § 11 Kodeksu pracy).  

 

PRZYKŁAD

Pracodawca będący właścicielem sieci sklepów zatrudnił w święta majowe kilka osób na umowy zlecenia. Wykonywali oni tę samą pracę co sprzedawcy w sklepie. Praca każdego ze zleceniodawców polegała na obsłudze klientów, układaniu towaru na półkach i sprzątaniu sklepu. Pracowali oni od 1 do 3 maja w godz. 6.00-18.00, które zostały określone przez pracodawcę. Takie postępowanie pracodawcy będzie nieprawidłowe. Jeżeli natomiast przedsiębiorca zatrudniłby na umowę zlecenia np. jedną osobę do rozkładania towaru na półkach w sklepie, a drugą do sprzątania, i ustalił, że nie pracują oni w stałych godzinach, tylko po wykonaniu swojej pracy w danym dniu mogą opuścić sklep, a wynagrodzenie będzie im przysługiwać częściowo w towarze, to takie zatrudnienie na umowę zlecenia będzie prawidłowe. Nie ma też przeszkód, aby zatrudnić osobę na umowę zlecenia i określić, że jej praca będzie polegała na wydawaniu i sprzedaży towaru klientom sklepu.

 

 

Zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy, pracownicy mogą pracować w święta np. na stacjach benzynowych, w cukierniach, aptekach czy kwiaciarniach. Instytucje te nie są uważane przez PIP za placówki handlowe. Za placówkę handlową należy uznać każdą placówkę, której główną działalnością jest handel. Placówką handlową będą zatem wszystkie sklepy, hurtownie, domy wysyłkowe, stragany, stoiska itp.

 

Pierwszy dzień Zielonych Świątek nie wpływa natomiast na wymiar czasu pracy pracowników. Święta, które przypadają w niedzielę (tak jak pierwszy dzień Zielonych Świątek), nie obniżają wymiaru czasu pracy (art. 130 § 2 Kodeksu pracy). Zatem w czerwcu 2011 r. czas pracy o 8 godzin obniży tylko święto Bożego Ciała. Będzie tak w przypadku tylko tych pracowników, którzy nie będą mieli wyznaczonego czwartku (23 czerwca) jako dnia wolnego od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

 

Dla pracowników pracujących od poniedziałku do piątku, którzy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy mają wolne soboty, wymiar czasu pracy w czerwcu 2011 r. należy obliczyć następująco:

Krok 1. Liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym należy pomnożyć przez 40 godzin.

W czerwcu 2011 r. występują 4 pełne tygodnie, a zatem 4 x 40 godz. = 160 godz.

Krok 2. Do otrzymanej liczby godzin należy dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni „wystających” poza pełne tygodnie, przypadających od poniedziałku do piątku.

W czerwcu 2011 r. są dwa takie dni, tj. 29 i 30 czerwca, a zatem 160 godz. + 16 godz. = 176 godz.

Krok 3. Od otrzymanej liczby godzin należy odjąć 8 godzin z tytułu każdego święta, które przypada w innym dniu niż niedziela lub dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

 

W czerwcu 2011 r. występują dwa święta, tj. 12 czerwca (pierwszy dzień Zielonych Świątek) i 23 czerwca (Boże Ciało), które przypadają odpowiednio w niedzielę i w czwartek. Święto, które przypada w niedzielę, nie obniża wymiaru czasu pracy pracowników. Natomiast święto Bożego Ciała obniży o 8 godzin wymiar czasu pracy pracownikom, dla których czwartek jest dniem pracy. Ich wymiar czasu pracy w czerwcu br. wyniesie zatem: 176 godz. - 8 godz. = 168 godz. Jeżeli jako dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy pracownicy mają wyznaczony czwartek, wówczas święto, które przypadnie w tym dniu, nie obniży ich wymiaru czasu pracy. Zatem będą oni mieli do przepracowania w czerwcu br. 176 godzin.

 

Podstawa prawna:

• art. 22, art. 130, art. 1519a Kodeksu pracy,

• art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. Nr 4, poz. 28 ze zm.).

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

 

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...