Procedura zakazywania działalności konkurencyjnej

Przemysław Ciszek
rozwiń więcej
inforCMS
Jednym z podstawowych instrumentów prawnych służących do ochrony interesów pracodawcy są umowy o zakazie konkurencji. Pracodawcy zawierają takie umowy przede wszystkim z osobami zajmującymi strategiczne stanowiska.

Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy i umowę zakazującą prowadzenia działalności konkurencyjnej przez pewien czas po ustaniu stosunku pracy.

Ustalając treść zakazu, pracodawca musi uwzględnić: zakres obowiązków i odpowiedzialności danego pracownika, specyfikę branży, w której działa, oraz potencjalne zagrożenia związane z podjęciem przez pracownika działalności konkurencyjnej.

Zawieranie umów o zakazie konkurencji powinno być brane pod uwagę zawsze wtedy, gdy pracownicy mogą w łatwy sposób wykonywać te same czynności na zewnątrz firmy i tym samym działać na niekorzyść pracodawcy. Należy jednak pamiętać, że nie można zakazać jakiejkolwiek działalności.

• Zakaz konkurencji w trakcie zatrudnienia

Pracodawca może zawrzeć umowę o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy z każdym pracownikiem, bez względu na zajmowane przez niego stanowisko. Jednak w praktyce najczęściej takie umowy podpisywane są ze średnią lub wyższą kadrą menedżerską. Umowa o zakazie konkurencji nie może być zawarta w sposób dorozumiany.

Reguły dotyczące zakazu konkurencji stosuje się tylko do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie dotyczą one osób zatrudnionych na podstawie kontraktów cywilnoprawnych, w szczególności na podstawie umowy o dzieło czy zlecenia. W takich przypadkach kwestie dotyczące zakazu konkurencji ustala się, zgodnie z zasadą swobody umów, w umowie cywilnoprawnej stanowiącej podstawę zatrudnienia. Na podstawie kontraktów cywilnoprawnych zatrudniani są z reguły menedżerowie najwyższego szczebla.

Podstawa prawna:

• art. 1011-1014 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo:

• wyrok SN z 10 września 2004 r. (I PK 592/03, OSNP 2005/14/202).

• Charakter umowy o zakazie konkurencji

Umowa o zakazie konkurencji może zostać podpisana w momencie nawiązywania stosunku pracy lub w trakcie zatrudnienia.

Umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy powinna być pod rygorem nieważności zawarta na piśmie. Co więcej, zakaz konkurencji obowiązujący w trakcie stosunku pracy powinien być uregulowany w odrębnej umowie. Nie powinien więc stanowić integralnej części umowy o pracę. W części B akt osobowych pracownika umieszcza się umowę o zakazie konkurencji zawartą w okresie pozostawania pracownika w stosunku pracy. Powyższa kwestia budzi szczególne kontrowersje w praktyce. Często pracodawcy zamieszczają w samej umowie obszerne fragmenty dotyczące zakazu konkurencji. Jednocześnie nie jest zawierana żadna dodatkowa umowa.

Kwestię tę rozstrzygnął Sąd Najwyższy. Uznał, że umowa o zakazie konkurencji jest odrębną umową w tym znaczeniu, że stanowi odrębne zobowiązanie, a nie dlatego, że każdorazowo musi być sporządzona w odrębnym dokumencie.

„Odrębna” umowa o zakazie konkurencji może być zawarta (zamieszczona) w dokumencie umowy o pracę. Rygor nieważności dla umowy o zakazie konkurencji wynika tylko z braku formy pisemnej, nie zaś z braku zawarcia jej w odrębnej umowie (dokumencie). Umowa o zakazie konkurencji wraz z umową o pracę może przybrać formę jednolitego dokumentu.

Podstawa prawna:

• art. 1013 Kodeksu pracy,

• § 6 ust. 2 pkt 2 lit. j rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.).

Orzecznictwo:

• wyrok SN z 9 marca 2006 r. (II PK 235/05, OSNP 2007/3-4/43).

 • Odmowa zawarcia umowy

W niektórych przypadkach odmowa zawarcia umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę. Takie postępowanie pracodawcy jest szczególnie uzasadnione w przypadku menedżerów, specjalistów w danej dziedzinie, których wiedza i doświadczenie wykorzystywane przez określone przedsiębiorstwo są często pożądane przez jego konkurencję. Sąd Najwyższy w jednym ze swoich wyroków wskazał, że odmowa podpisania przez lekarza umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.

Orzecznictwo:

• wyrok SN z 24 września 2003 r. (I PK 411/02, OSNP 2004/18/316).

• Treść zakazu konkurencji

Przepisy Kodeksu pracy nie określają precyzyjnie treści umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy.

Z praktycznego punktu widzenia umowa powinna wskazywać:

• strony umowy, a więc pracodawcę oraz pracownika,

• datę zawarcia umowy,

• zakres zakazu konkurencji,

• sankcje za naruszenie zakazu,

• inne elementy, np. podstawę jej zawarcia.

Odrębna umowa o zakazie konkurencji powinna wskazywać zakres, w jakim pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy oraz świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność.

Zawarta w umowie o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy definicja działalności konkurencyjnej powinna mieć charakter zindywidualizowany.

(...)

Przemysław Ciszek

Więcej przeczytasz w artykule "Procedura zakazywania działalności konkurencyjnej" w Serwisie Prawno-Pracowniczym

 

 

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...