Kredyt technologiczny alternatywą dla małych firm

Natalia Kacprzak
rozwiń więcej
inforCMS
Przedsiębiorcy zamierzający inwestować w innowacyjne technologie mogą ubiegać się o kredyt technologiczny, wymagający od nich wprowadzenia mniej zaawansowanych rozwiązań w porównaniu do projektów dofinansowanych w ramach Działania 4.1 oraz 4.4  Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Kredyt technologiczny przeznaczony jest w szczególności dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które mają zamiar inwestować w technologię wykorzystywane na świecie nie dłużej niż 5 lat. Kredyt jest alternatywą dla tych Działań w ramach PO IG oraz w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, które cieszą się największą popularnością, a których dostępność zmniejsza się w związku z coraz mniejszą liczbą naborów oraz alokacją finansową. Przewiduje się, iż w latach 2011 - 2014 szanse na pozyskanie dotacji na projekty inwestycyjne, w ramach których przedsiębiorcy zechcą nabyć środki trwałe w celu wdrożenia nowego produktu lub usługi są minimalne. Dlatego też warto zastanowić się na ubieganiem się o kredyt technologiczny będący częścią PO IG (Działanie 4.3 Kredyt technologiczny). Kredyt technologiczny udzielany jest przez Bank Gospodarki Krajowej (BGK). W 2010 r. BGK planuje wraz z 14 współpracującymi bankami komercyjnymi rozdystrybuować ponad 240 milionów złotych pomiędzy przedsiębiorstwami.
 


Warunkiem koniecznym dla ubiegania się o kredyt jest wysokość wkładu własnego wynosząca 25% wartości netto projektu. Maksymalna wysokość kredytu to 2 miliony euro (według średniego kursu NBP na dzień udzielenia kredytu). Ponadto przedsiębiorcy powinni spełnić warunek odnośnie określenia, a następnie osiągnięcia wielkości sprzedaży, będącej wynikiem zastosowanej innowacji technologicznej. Osiągnięcie określonego poziomu sprzedaży jest warunkiem uzyskania tzw. premii technologicznej. Jest to częściowe umorzenie przyznanego kredytu realizowane na podstawie umowy podpisanej z beneficjentem projektu. Wysokość premii nie może jednak przekroczyć 4 milionów złotych.
 


W ramach przyznanego kredytu przedsiębiorcy mogą m.in. zakupić, wynająć, wydzierżawić bądź wziąć w leasing grunty, nieruchomości, środki trwałe, wartości niematerialne i prawne bądź zainstalować i uruchomić maszyny i urządzenia.
 


Istnieją pewne ograniczenia odnośnie przyznawania przedsiębiorcom kredytów technologicznych. Po pierwsze, nie może on zostać udzielony na przedsięwzięcie, którego wydatki kwalifikujące się do ewentualnego umorzenia są większe niż 50 milionów euro. Po drugie, pomoc nie będzie udzielana na realizowanie inwestycji w sektorach: hutnictwa i stali, górnictwa węgla, włókien syntetycznych, rybołówstwa. Dotowane nie będą także projekty związane z produkowaniem, przetwarzaniem oraz wprowadzeniem produktów do obrotu. Warto zaznaczyć, iż MŚP uzyskują kredyt jedynie na podstawie decyzji banku, natomiast duże przedsiębiorstwa otrzymają kredyt dopiero po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej.
 


Przedsiębiorca, który zdecyduje się pozyskać owy kredyt zobligowany jest do złożenia obowiązkowego wniosku o udzielenie kredytu w banku komercyjnym współpracującym z BGK w ramach tzw. Funduszu Kredytu Technologicznego. Do wniosku należy dołączyć m.in. umowę o kredyt bądź promesę kredytu, deklarację o niesfinansowaniu udziału własnego ze środków publicznych, biznes plan, ocenę jednego z centrów B+R, która potwierdzi, iż technologia, którą przedsiębiorca zechce wykorzystać faktycznie jest nowatorska.


Działanie 4.3 Kredyt technologiczny nadal uważane jest za mało popularne. Wskazane jest, by owy stan rzeczy uległ zmianie, jako że cała procedura ubiegania się o tą formę wsparcia jest znacznie prostsza w porównaniu do sposobu pozyskania dotacji w ramach innych Działań PO IG. Ponadto przepisy regulujące przyznawanie kredytu są mniej restrykcyjne w porównaniu z rokiem ubiegłym i nakładają na przedsiębiorców zdecydowanie lżejsze wymagania.


Natalia Kacprzak

 

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...