Nowe obowiązki dokumentacyjne dla sprzedawców olejów opałowych

Joanna Dmowska
Prawnik specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących podatku VAT, redaktor naczelna Biuletynu VAT, autorka licznych publikacji w czasopismach branżowych oraz kilkunastu specjalistycznych wydawnictw książkowych.
rozwiń więcej
inforCMS
Od 1 września na sprzedawców olejów opałowych zostały nałożone nowe obowiązki dokumentacyjne. Wprowadzono również uproszczenia w postaci zbiorczych oświadczeń, które mogą składać niektórzy nabywcy.

Sprzedawcy olejów napędowych przeznaczonych na cele opałowe lub olejów opałowych (art. 89 ust. 1 pkt 9, 10, 15 ustawy) nadal są zobowiązani uzyskać od nabywcy oświadczenie, którego treść zależy od tego, czy nabywca prowadzi działalność gospodarczą, czy nie.

Podmioty prowadzące działalność

W przypadku sprzedaży oleju osobom prawnym, jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej oraz osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą sprzedawca, aby zastosować obniżone stawki, musi uzyskać od nabywcy oświadczenia, że nabywane wyroby są przeznaczone do celów opałowych lub będą sprzedane z przeznaczeniem do celów opałowych, uprawniających do stosowania stawek preferencyjnych.

Oświadczenie powinno być dołączone do kopii faktury. Jeżeli jest czytelnie podpisane, może być również złożone na wystawianej fakturze, ze wskazaniem rodzaju, typu oraz liczby posiadanych urządzeń grzewczych oraz miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia.

Do tej pory przepisy określały tylko, że oświadczenie powinno zawierać m.in. dane nabywcy, bez określenia, co przez to pojęcie należy rozumieć. Po zmianie już wprost z ustawy wynika, że powinna to być nazwa oraz adres siedziby lub zamieszkania, a także NIP lub REGON. Pozostałe warunki, jakie musi spełniać oświadczenie, pozostały bez zmian (art. 89 ust. 6 pkt 1 ustawy).

Podmioty nieprowadzące działalności

W przypadku sprzedaży oleju osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej sprzedawca również musi uzyskać od nich oświadczenie, że nabywane wyroby są przeznaczone do celów opałowych, uprawniających do stosowania stawek akcyzy obniżonej. Oświadczenie to powinno być załączone do kopii paragonu lub kopii innego dokumentu sprzedaży wystawionego nabywcy, a w przypadku braku takiej możliwości sprzedawca jest obowiązany wpisać na oświadczeniu numer i datę wystawienia dokumentu potwierdzającego tę sprzedaż.

Również w przypadku nabywców, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, doprecyzowano, że na oświadczeniu oprócz imienia i nazwiska, numeru dowodu osobistego lub nazwy i numeru innego dokumentu stwierdzającego tożsamość należy podać NIP lub numer PESEL (jeżeli został nadany) nabywcy lub pełnoletniej osoby zameldowanej pod tym samym adresem co nabywca (art. 89 ust. 8 pkt 1 ustawy).

Pozostałe warunki nie zmieniły się.

Braki w dokumentacji

Nowe przepisy doprecyzowują, kiedy sprzedawca może odmówić sprzedaży lub gdy zdecyduje się na sprzedaż, musi zastosować podwyższoną stawkę. Przed zmianą były to tylko następujące przypadki:

• osoba nabywająca te wyroby odmawia okazania dokumentu stwierdzającego tożsamość;

• dane zawarte w oświadczeniu są niekompletne, nieczytelne lub nie zgadzają się z danymi wynikającymi z dokumentu, na podstawie którego stwierdzono tożsamość.

Po zmianie wymienione zostały dodatkowo:

• adres, pod którym sprzedawca dostarczył wyroby akcyzowe, jest inny niż wskazane w oświadczeniu nabywcy miejsce (adres), gdzie znajdują się urządzenia grzewcze;

• ilość i rodzaj nabywanych wyrobów akcyzowych są inne niż wskazane w oświadczeniu.

Po zmianie przepisów z ustawy wynika również, że w powyższych przypadkach nabywca może albo odmówić sprzedaży, albo sprzedać olej, stosując podwyższoną stawkę akcyzy na podstawie art. 89 ust. 4 pkt 1 ustawy, tj.: stawkę 1822,00 zł/1000 l, a w przypadku gdy gęstość oleju w temperaturze 15°C jest równa lub wyższa od 890 kg/m3 - 2047,00 zł/1000 kg.

Zbiorcze oświadczenia

Nowe przepisy wprowadzają możliwość pobierania zbiorczych oświadczeń, gdy nabywcą tych olejów jest:

• organ administracji publicznej,

jednostka Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,

• publiczna szkoła i placówka, o której mowa w art. 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty,

• publiczny zakład opieki zdrowotnej, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej,

• publiczna jednostka organizacyjna pomocy społecznej, o której mowa w art. 6 pkt 5 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

W takim przypadku oświadczenie może być zastąpione oświadczeniem złożonym w okresowej umowie zawartej między sprzedawcą a nabywcą, które wywiera skutek jedynie w stosunku do nabywanych wyrobów akcyzowych w ilości wynikającej z tej umowy, zawierającym dane przewidziane dla pojedynczego oświadczenia, pod warunkiem:

1) przekazania kopii tej umowy właściwemu dla sprzedawcy naczelnikowi urzędu celnego przed dokonaniem pierwszej sprzedaży tych wyrobów;

2) potwierdzenia każdej sprzedaży fakturą (art. 89 ust. 8a ustawy).

Miesięczne zestawienia oświadczeń

Po zmianie miesięczne zestawienia oświadczeń oprócz dotychczasowych danych powinny zawierać imię i nazwisko albo nazwę oraz adres siedziby lub zamieszkania, a także NIP lub numer PESEL (jeżeli został nadany), lub REGON składającego oświadczenie (art. 89 ust. 15 pkt 1 lit. g) ustawy).

Użycie olejów do celów napędowych

Artykuł 88 ustawy akcyzowej, który jest przepisem sankcyjnym, określa zasady ustalania podstawy opodatkowania w przypadku użycia do celów napędowych, z wyłączeniem celów żeglugi:

1) paliw opałowych,

2) olejów napędowych przeznaczonych do celów żeglugi.

W takim przypadku podstawą opodatkowania jest ich ilość, wyrażona w litrach, która może być przechowywana w zbiorniku podłączonym do odmierzacza paliw lub w zbiorniku pojazdu bądź innego środka przewozowego.

Przed zmianą sankcja odnosiła się tylko do olejów opałowych, po zmianie do wszystkich paliw opałowych.

Joanna Dmowska

ekspert w zakresie VAT i akcyzy

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...