Przychody na przełomie roku

Grzegorz Ziółkowski
Prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, specjalizuje się w podatkach dochodowych, zarówno od osób fizycznych, jak i podmiotów prawnych. Autor licznych publikacji.
rozwiń więcej
inforCMS
Moment powstania przychodu jest zależny od wielu czynników, m.in. od daty wydania towaru, wykonania usługi, daty wystawienia faktury VAT czy daty otrzymania zapłaty. Wystawienie faktury VAT w styczniu następnego roku nie zawsze oznacza możliwość wykazania przychodu w tym miesiącu.

Często należy go wykazać jeszcze w grudniu. Na takie przypadki warto zwrócić szczególną uwagę. Wykazanie przychodu o rok później jest prostą drogą do zapłaty odsetek od zaległości podatkowej.

Zasadę ogólną momentu powstania przychodu określa art. 14 ust. 1c updof, art. 12 ust. 3a updop. Tak więc za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uznaje się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi (także częściowego wykonania usługi), jednak nie później niż dzień:

• wystawienia faktury albo

• uregulowania należności.

O momencie powstania przychodu decyduje przede wszystkim dzień wydania towaru, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi. Tak będzie wtedy, gdy fakturę VAT wystawia się w terminie 7 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (§ 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w „sprawie faktur” - Dz.U. Nr 212, poz. 1337).

PRZYKŁAD

Podatnik sprzedaje hurtowo artykuły spożywcze. 30 grudnia 2009 r. dostarczył nabywcy partię towaru, co potwierdza specyfikacja dostawy (WZ). Fakturę VAT podatnik wystawił 2 stycznia 2010 r. Jego przychód powstaje 30 grudnia 2009 r. Na fakturze podatnik powinien podać datę sprzedaży 30 grudnia 2009 r. oraz datę wystawienia faktury - 2 stycznia 2010 r. Przychód podatnika powstaje w dacie sprzedaży (§ 5 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia w sprawie faktur).

Rozporządzenie w sprawie faktur (§ 5 ust. 1 pkt 4) przewiduje, że w przypadku usług ciągłych podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury. Fakturę należy wystawić wtedy nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży (§ 9 ust. 2 rozporządzenia w sprawie faktur). W przypadku usług ciągłych przychód powstaje ostatniego dnia okresu rozliczeniowego (określonego w umowie lub na fakturze), nie później niż raz w roku, zgodnie z art. 14 ust. 1e updof i art. 12 ust. 3c updop, jeżeli strony ustalą w umowie, że usługa rozliczana jest w okresach rozliczeniowych. Zawarcie takiej umowy w odniesieniu do usług ciągłych jest standardem. Jest to zabezpieczenie regularnych wpływów z tytułu świadczenia usług.

PRZYKŁAD

Podatnik wynajął kontrahentowi powierzchnię magazynową w swojej firmie. Strony ustaliły, że czynsz za miesiąc będzie płatny do 10. dnia następnego miesiąca na podstawie wystawionej faktury. 2 stycznia 2010 r. podatnik wystawił fakturę za grudzień 2009 r. Jako miesiąc i rok sprzedaży powinien na niej widnieć grudzień 2009 r., a jako data wystawienia faktury - 2 stycznia 2010 r. Zapłatę podatnik otrzymał 9 stycznia 2010 r. Przychód powinien wykazać 31 grudnia 2009 r.

W przypadku usług wymienionych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-5, pkt 7-11, ust. 16a i 16b ustawy o VAT fakturę należy wystawić nie później niż z dniem powstania obowiązku podatkowego w zakresie VAT, ale i nie wcześniej niż 30 dni przed jego powstaniem (§ 11 rozporządzenia w sprawie faktur). W grupie tych usług są m.in. usługi transportowe oraz budowlane. Szczególny wpływ na moment powstania przychodu przy świadczeniu tej grupy usług mają regulacje VAT. Ważny jest bowiem moment powstania obowiązku podatkowego w zakresie VAT. Dla usług transportowych i budowlanych obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30. dnia od dnia wykonania usług (art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT).

PRZYKŁAD

Podatnik 28 grudnia 2009 r. zawarł umowę na transport towarów. Towar został dostarczony 30 grudnia 2009 r. Fakturę podatnik wystawił 4 stycznia 2010 r. Zapłata wpłynęła na jego konto 10 stycznia 2010 r. Przychód podatnika powstaje w dacie wykonania usługi, tj. 30 grudnia 2009 r. VAT należny od tej usługi podatnik powinien rozliczyć w deklaracji za styczeń 2010 r.

• art. 14 ust. 1c, 1e ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 168, poz. 1323

• art. 12 ust. 3a, 3c ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 165, poz. 1316

Grzegorz Ziółkowski

doradca podatkowy

 

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...