Dofinansowanie szkoleń i nauki pracownika w ustawie antykryzysowej

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej
rozwiń więcej
inforCMS
Wysokość dofinansowania na jedną osobę wynosi do 80% kosztów szkolenia bądź studiów podyplomowych. Pracownik będzie jednak zobowiązany zwrócić pracodawcy koszty tego szkolenia lub studiów, jeśli z własnej winy go nie ukończy.

Przepisy ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (zwanej dalej ustawą) przewidują udzielenie pomocy pracownikom i przedsiębiorcom w okresie kryzysu finansowego. Pomoc ta udzielana jest w różnych formach m.in. przez dofinansowanie szkoleń i nauki pracowników.

Podmioty dofinansowywane

Przedsiębiorcy mający przejściowe trudności finansowe mogą otrzymać wsparcie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub ze środków Funduszu Pracy na utrzymanie miejsc pracy.

Status taki ma przedsiębiorca, który spełnia łącznie m.in. następujące warunki:

• osiągnął średni spadek obrotów gospodarczych rozumianych jako sprzedaż o co najmniej 25%, liczony ilościowo lub wartościowo w ciągu 3 kolejnych miesięcy po 1 lipca 2008 r. w porównaniu do tych samych 3 miesięcy z okresu od 1 lipca 2007 r. do 30 czerwca 2008 r.,

• nie zalega ze zobowiązaniami publicznoprawnymi, składkami na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i na FP (z wyjątkiem porozumienia w sprawie spłaty lub odroczenia terminu płatności lub realizacji programu naprawczego),

• opracował program naprawczy,

• nie otrzymał z FP pomocy publicznej na wyposażenie i doposażenie stanowiska pracy dla bezrobotnego na podstawie umowy o refundację zawartej po 1 lutego 2009 r. albo dostał ją, lecz od chwili wydania decyzji o przyznaniu wsparcia minęło co najmniej 12 miesięcy,

• uzyskał zaświadczenie potwierdzające fakt znajdowania się w przejściowych trudnościach finansowych.

Warunki pomocy finansowej

Jeśli przedsiębiorca znajduje się w przejściowych trudnościach finansowych oraz utworzył fundusz szkoleniowy, może wnioskować o zwrot pewnych kosztów. Refundacje z Funduszu Pracy przyznaje starosta na warunkach określonych w umowie zawartej z przedsiębiorcą.

Pod warunkiem że szkolenie lub studia podyplomowe są uzasadnione obecnymi lub przyszłymi potrzebami pracodawcy, dofinansowaniu podlegają następujące wydatki:

• koszty szkolenia pracowników skierowanych na szkolenie za okres nieprzekraczający 6 miesięcy,

• koszty studiów podyplomowych skierowanych pracowników za okres nieprzekraczający 12 miesięcy (art. 22 ustawy).

Wysokość dofinansowania wynosi na jedną osobę do 80% kosztów szkolenia bądź studiów podyplomowych, ale nie więcej niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za poprzedni kwartał, czyli 9244,44 zł (3 x 3081,48 zł przeciętnego wynagrodzenia za II kwartał 2009 r.).

W okresie szkolenia bądź studiów pracownikom przysługują stypendia. O ich otrzymywaniu ze środków Funduszu Pracy będzie decydowało podwyższanie kwalifikacji w takich formach.

Stypendium będzie wypłacane przez przedsiębiorcę w wysokości:

• podstawowej kwoty zasiłku dla bezrobotnych obowiązującej w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy,

• do 100% zasiłku dla bezrobotnych w przypadku przestoju ekonomicznego z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy pracownika (art. 24 ustawy).

Pomoc dla przedsiębiorcy z FGŚP i z FP

Kwota stypendium będzie refundowana przedsiębiorcy łącznie z częścią składek na ubezpieczenia społeczne naliczonych od wypłaconych stypendiów, należnych od pracodawcy na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych.

WAŻNE!

Przedsiębiorca znajdujący się w przejściowych trudnościach finansowych jest zobowiązany w terminie wskazanym w umowie zawartej ze starostą do przekazania powiatowemu urzędowi pracy listy pracowników skierowanych na szkolenie lub studia podyplomowe.

 

Lista powinna zawierać następujące dane pracowników:

• imiona

• nazwiska,

• numery PESEL,

• miejsce zamieszkania,

oraz informacje dotyczące:

• obniżonego wymiaru czasu pracy danych pracowników ze wskazaniem okresu, w którym będzie im przysługiwać obniżone wynagrodzenie,

• wyższego świadczenia dla poszczególnych pracowników.

W trakcie trwania umowy przedsiębiorca jest zobowiązany do niezwłocznego przekazywania powiatowemu urzędowi pracy informacji o wszelkich zmianach wymienionych danych.

Wniosek o dofinansowanie

Przedsiębiorca, który skierował pracownika na szkolenie lub studia podyplomowe i zawarł z nim w tej sprawie umowę, składa w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę przedsiębiorcy wniosek o zawarcie umowy o dofinansowanie kosztów szkolenia lub studiów podyplomowych oraz finansowanie stypendiów i składek na ubezpieczenia społeczne (§ 2 rozporządzenia o warunkach dofinansowania z FP kosztów szkoleń i studiów).

Starosta w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku rozpatruje wniosek i informuje przedsiębiorcę o sposobie jego rozpatrzenia. W przypadku gdy wniosek jest niekompletny, starosta wyznacza przedsiębiorcy 7-dniowy termin na uzupełnienie brakujących informacji lub dokumentów.

Zawiniony zwrot kosztów

Pracownicy, którzy nie ukończą szkolenia lub studiów podyplomowych z własnej winy, będą zobowiązani zwrócić koszty tego szkolenia lub studiów przedsiębiorcy, a ten staroście, który dokonał refundacji. Prawa i wzajemne obowiązki przedsiębiorcy i pracownika oraz przedsiębiorcy i starosty (dysponenta Funduszu Pracy) regulują odpowiednie dwustronne umowy. Podobnie szkolący się pracownik, z którym stosunek pracy zostanie rozwiązany w trybie art. 52 k.p., będzie zobowiązany do zwrotu przedsiębiorcy kosztów szkolenia lub studiów podyplomowych na zasadach określonych w umowie (art. 23 ustawy).

Jeśli przedsiębiorca wyda przyznane mu środki niezgodnie z umową, będzie musiał także je zwrócić.

W przypadku nieukończenia z winy pracownika szkolenia lub studiów podyplomowych dofinansowanych z Funduszu Pracy, przedsiębiorca w przejściowych trudnościach finansowych zwraca staroście koszty szkolenia lub studiów na zasadach określonych w umowie.

Magdalena Kasprzak

Podstawa prawna:

• ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU nr 125, poz. 1035),

• rozporządzenie MPiPS z 24 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków dofinansowania ze środków Funduszu Pracy kosztów szkoleń i studiów podyplomowych oraz szczegółowych warunków finansowania stypendiów i składek na ubezpieczenia społeczne (DzU nr 136, poz. 1119).

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...