Kredyty dla przedsiębiorstw

Lila
rozwiń więcej
inforCMS
Sytuacja na rynku kredytowym w kraju nadal nie jest dobra, mimo pozytywnych sygnałów dotyczących stanu gospodarki. Większość banków stale zaostrza kryteria. Oczekiwania bankowców dotyczące III kwartału wiążą się z dalszym, spodziewanym zaostrzaniem polityki kredytowej względem przedsiębiorstw.

Wyniki najnowszej ankiety skierowanej do przewodniczących komitetów kredytowych banków, przeprowadzonej w czerwcu/lipcu przez Departament Systemu Finansowego NBP*, wskazują, że w II kwartale roku silniej zaostrzono kryteria udzielania finansowania małym i średnim przedsiębiorstwom (procent netto 65-70%), niż dużym firmom (procent netto 31-48%). Jedna trzecia banków podniosła marże kredytowe.

Zaobserwowano wzrost popytu na kredyty krótkoterminowe. W przypadku kredytów długoterminowych zwiększył się popyt ze strony dużych przedsiębiorstw, bez zmian pozostał ze strony firm małych i średnich. Bankowcy spodziewają się dalszego wzrostu tej tendencji.

Ostrzejsze kryteria

Jedna trzecia banków zaostrzyła w ostatnim czasie kryteria udzielania kredytów krótkoterminowych dla dużych firm, a połowa podjęła taką decyzję w odniesieniu do kredytów długoterminowych dla tego odbiorcy.

Decyzje o zaostrzeniu kryteriów udzielania kredytów były w większości przypadków zgodne z zapowiedziami przedstawianymi na koniec I kwartału 2009 r.

Udział banków zaostrzających kryteria udzielania kredytów dla dużych przedsiębiorstw w rynku obniża się od IV kwartału 2008 r., co może wskazywać na stopniowe hamowanie cyklu zaostrzania polityki kredytowej w tym segmencie.

Podobnie jak w minionych dwóch kwartałach, wszystkie uwzględnione w ankiecie warunki udzielania kredytów dla przedsiębiorstw zostały zaostrzone. Największa grupa banków - ponad 80% - zdecydowała się zwiększyć zakres wymaganych zabezpieczeń kredytu.

Banki podniosły także marże kredytowe - głównie dla kredytów o podwyższonym ryzyku. Oceny skali i kierunku zmiany marż kredytowych były zróżnicowane. Blisko jedna czwarta określiła wzrost marż na takich kredytach jako znaczny. Z drugiej strony, 16% banków postanowiło obniżyć marże. Około połowa podniosła pozaodsetkowe koszty kredytu, zaś ponad jedna trzecia banków skróciła maksymalny okres kredytowania.

Przyczyny zmian

Najważniejszą przyczyną zaostrzania polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw są - w ocenie banków - negatywne perspektywy rozwoju sytuacji gospodarczej. Czynnik ten wymieniło ponad dwie trzecie banków, które w II kwartale 2009 r. właśnie zaostrzyły kryteria lub warunki udzielania kredytów dla przedsiębiorstw. Ryzyko związane z sytuacją największych kredytobiorców było przyczyną zaostrzenia polityki kredytowej 60% banków. Około 40% zrobiło to w związku ze wzrostem ryzyka pojedynczych branż. Wśród sektorów uznawanych za szczególnie ryzykowne najczęściej wymieniano branżę motoryzacyjną i transportową oraz działy gospodarki powiązane z rynkiem nieruchomości (branżę budowlaną i meblarską). Inne to przemysł spożywczy, włókienniczy, metalowy i chemiczny, a także handel detaliczny oraz górnictwo.

 

Perspektywy

Banki zakładają dalsze zaostrzenie polityki kredytowej względem przedsiębiorstw w III kwartale 2009 r. Ma to dotyczyć wszystkich rodzajów kredytów dla firm, szczególnie z sektora MSP. W mniejszym stopniu taka polityka powinna dotknąć duże firmy.

Zmiany polityki kredytowej mają być bardziej powszechne w segmencie kredytów długoterminowych niż w segmencie kredytów krótkoterminowych.

Oczekiwania bankowców co do przyszłego kursu polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw są najbardziej optymistyczne od czterech kwartałów.

Oferta

Mimo nie najlepszej sytuacji na rynku kredytowym, zaostrzonej polityki, oferta dla MSP jest zdecydowanie bogatsza niż kilka lat temu. Banki zaczęły nareszcie dostrzegać, że taka strategia po prostu się opłaca, bo sektor mniejszych firm stanowi ogromny potencjał choćby poprzez ilość. Możliwość zarabiania na dużych korporacjach stopniowo się bowiem zmniejsza. Ponadto dużą przeszkodę stanowi ryzyko, które w dobie kryzysu finansowego odgrywa kluczową rolę w pozyskiwaniu oraz obsłudze klienta. Dlatego sektor MSP może dziś liczyć na kredytowanie, leasing, pomoc w zdobyciu funduszy unijnych, usługę dyskonta wierzytelności, zarządzanie płynnością finansową, o doradztwie nie wspominając.

Przykładem nowego trendu może być BOŚ, który ostatnio przedstawił nową ofertę dla segmentu mniejszych firm. Jest nią pakiet BOŚ Plus. Przedsiębiorstwa, które się na niego zdecydują, mogą liczyć na linię odnawialną w wysokości 200 000 zł, przy czym warto podkreślić, że decyzja ma być podejmowana w ciągu 4 dni. Jest to oferta przeznaczona dla firm, które prowadzą pełną księgowość. Zabezpieczeniem ma być weksel in blanco. Pieniędzy nie otrzymają firmy, które funkcjonują na rynku krócej niż jeden rok. Dla nich rozwiązaniem pozostaje kredyt hipoteczny.

*Ankieta została przeprowadzona wśród 30 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 83,9%.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Oprac. Lila

źródło: www.nbp.pl

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...