Dokumenty ubezpieczeniowe tylko z e-podpisem

Łukasz Kowalczyk
rozwiń więcej
inforCMS
21 lipca wygaśnie ważność ostatnich certyfikatów niekwalifikowanych dedykowanych dla ZUS. Elektroniczną dokumentację ubezpieczeniową będzie można przekazywać, posługując się wyłącznie e-podpisem, tj. bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym z użyciem certyfikatu kwalifikowanego.

E-podpis zastąpi certyfikaty niekwalifikowane, uzyskiwane bezpłatnie (koszty obsługi certyfikatów ponosił wyłącznie ZUS) podczas wizyty w punktach rejestracji w jednostkach terenowych ZUS. Bezpieczny podpis elektroniczny jest bezpieczniejszym i dużo bardziej zaawansowanym technologicznie sposobem podpisywania elektronicznej dokumentacji. Obowiązek posługiwania się e-podpisem mają wszystkie firmy rozliczające składki za minimum 6 osób ubezpieczonych, które muszą składać dokumentację ubezpieczeniową przez Internet.

Wady bezpiecznego podpisu elektronicznego

Dla przedsiębiorców największym minusem konieczności wdrożenia bezpiecznego podpisu elektronicznego jest dodatkowy koszt jego zakupu. Koszt brutto jednego zestawu zawierającego certyfikat kwalifikowany z terminem ważności na 1 rok, czytnika kart kryptograficznych i oprogramowania to bowiem prawie 300 zł. Taki sam zestaw z certyfikatem ważnym 2 lata jest o kilkadziesiąt złotych droższy.

Zalety bezpiecznego podpisu elektronicznego

Zalety certyfikatów kwalifikowanych są nie do przecenienia. Do najważniejszych zalet można zaliczyć:

• niezaprzeczalność podpisu - w związku z tym że bezpieczny podpis elektroniczny przypisany jest do jednej osoby, szybko i ze 100% skutecznością identyfikuje składającego podpis;

• bezpieczeństwo - e-podpisu nie można podrobić;

• szerokie zastosowanie - pod względem prawnym e-podpis ma takie samo znaczenie jak podpis złożony na papierze. Dzięki temu znalazł szerokie zastosowanie. ZUS, oprócz umożliwienia składania elektronicznego podpisu i przekazywania przez Internet dokumentów ubezpieczeniowych w programie Płatnik, uruchomił Elektroniczny Urząd Podawczy (www.eup.zus.pl). Nie ruszając się z firmy, można więc składać do ZUS wnioski, m.in. o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek, o zwrot nadpłaconych składek itd. Oprócz tego posiadacze bezpiecznego podpisu elektronicznego mogą zastosować go m.in. podczas:

- podpisywania elektronicznych deklaracji podatkowych,

- autoryzacji w aukcjach i przetargach internetowych,

- elektronicznej wymiany informacji z administracją publiczną (m.in. uzyskiwanie wypisów z Krajowego Rejestru Sądowego),

- podpisywania umów cywilnoprawnych,

- wystawiania faktur elektronicznych.

Jeszcze w ubiegłym roku uzyskanie certyfikatu kwalifikowanego było dość czasochłonne. Tłok w Centrach Certyfikacji powodował, że na wydanie certyfikatu kwalifikowanego trzeba było czekać nawet kilka tygodni. Sytuacja znacznie się poprawiła. Centra Certyfikacji rozszerzyły sieć przedstawicielstw. Część formalności można załatwić przez Internet. Dziś e-podpis można uzyskać nawet w ciągu 24 godzin.

Certyfikaty kwalifikowane należy nabyć w jednym z trzech kwalifikowanych Centrów Certyfikacji działających na terenie naszego kraju. Są to:

Uzyskanie bezpiecznego podpisu elektronicznego nie jest skomplikowane. Wystarczy zwrócić się do przedstawiciela wybranego Centrum Certyfikacji i podpisać umowę. Wszystkie trzy firmy mają swoją siatkę przedstawicieli na terenie całego kraju. Procedurę uzyskania e-podpisu można sobie ułatwić, korzystając z wniosków składanych przez Internet.

Trzeba jednak pamiętać, że e-podpisu nie można dostać wyłącznie w oparciu o wniosek online. Ideą bezpiecznego podpisu jest jego niezaprzeczalność i wiarygodność. Dlatego warunkiem koniecznym do otrzymania certyfikatu kwalifikowanego jest potwierdzenie tożsamości właściciela podpisu. Tożsamość właściciela podpisu zawsze musi zostać potwierdzona u przedstawiciela wybranego Centrum Certyfikacji na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

Pomimo że firmy certyfikujące zapewniają, że mogą wydać certyfikat kwalifikowany nawet w 24 godziny, nie należy czekać z decyzją zakupu na ostatnią chwilę. Warto na spokojnie zapoznać się z ofertą KIR, PWPW i Unizeto i wybrać najlepszą. W praktyce przedłużenie certyfikatu w tym samym centrum jest dla kupującego bardziej korzystne finansowo niż zakup nowego zestawu w innym Centrum Certyfikacji.

oprac. Łukasz Kowalczyk

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...